OturanBilge.com'da Yazar Olmak İster Misiniz?

TeknolojiYaşam

Dünyanın En Zehirli 10 Örümceği

Sydney-Funnel-Web-Atrax-robustus

Örümcekleri seven çok kişi tanımayız. Gerçekten de sevimsiz ve ürkütücü bir tipe sahip canlı türü. Hele de bazıları var ki aşırı derecede zehirliler. Ama insanların büyük kısmı onların zehrinden çok tipinden ürktüğü için nefret ediyor. Ama sevmeyenlerin aksine sevenlerde var. Evinde teraryum kurup tarantula gibi büyük kıllı cinslerine bakanlar çok.

Örümcekler sevsek de sevmesek de dünyamızın, doğanın bir parçası. Hemde çok önemli bir parçası. Her canlının doğa dengesinde yeri vardır.

Konumuz burada dünyanın en zehirli olan örümcekler. Bu altı gözlü sekiz bacaklı ürkütücü ve aynı zamanda da bir insanı 1 saatte öldürebilecek kadar zehirli olan örümcekleri tanıyalım:

 

1) Çinli Kuş Örümceği (Chinese Bird Spiders) (Haplopelma)

Chinese-Bird-Spider-cinli-kus-oruncegi

Çinli kuş örümceği bir tarantula cinsidir. Bu örümceğim boyutları baya büyük olabilmektedir. bacaklarıyla beraber 20 cm gibi bir ölçüye varabilmektedir. Bu örümcek türü küçük böcekler gibi canlılarla beslenir ve Çin, Vietnamın yağmur ormanlarında yaşarlar. Agresif bir türdür, insanlar dokunmadıkça pek zarar vermezler.

Bu örümceğin ısırığı sonrası insanın ne tür etkilere maruz kalacağı henüz bilinememektedir ama laboratuvar testlerinde zehrinin heyli güçlü olduğu tespit edilmiştir.

 

2) Şili Örümceği (Chilean Recluse Spider) (Loxosceles laeta)

Chilean-Recluse-Spider-Loxosceles-laeta

The Chilean Recluse Spider örümcekleri ufak ama etkisi büyük bir türüdür. Örümceklerin sekiz gözü vardır ama bu örümcek türünün çift sıralanmış halde 6 gözü bulunur.

Normal de Güney Amerika’ya ait olan bu türü kısa zamanda tüm dünyaya yayıldı. Şili örümceği pek saldırgan bir tür değildir. Ama insanlar ister istemez dokunduğu zaman kendilerini savunmak için ısırabilir.

Isırığı acısızdır ama ısırdıktan sonra 24 saat içerisinde ısırdığı bölgedeki yaranın etrafındaki tüm hücreler ölmeye başlayacak ve çürüme başlayacaktır. Yara 10-15 cm kadar genişleyebilir. Tedavi edilmez ise böbrek yetmezliğinden kişi kaybedilebilir.

 

3) Redback Örümceği (Redback Spiders) (Latrodectus hasseltii)

Redback-Spider-Latrodectus hasseltii

Dul türüdür. Karadul ile amca oğlu diyebiliriz. En çok ısırıklarından kayıp yaşanan türdür.

Dünyada sadece Avustralya da bulunan endemik bir türü olan redback örümceği sahip olduğu nörotksik zehiri ile bir çok canlı için ölümcül olabilirken insanlara dayanılmaz ağrılar veren bir canlıdır. Isırığı bir saat içerisinde ortaya çıkmaya başlar.

Redback ısırması belirtileri: Aşırı ağrı ve yanma hissi, şiddetli terleme, kusma, hipertansiyon, ateş, solunum yetmezliği, koma ve ölüm. Neyse ki, panzehir 1956 yılında keşfedildi.

 

4) Altı Gözlü Kum Örümceği (Six Eyed Sand Spider) (Sicarius hahni)

Six-Eyed-Sand-Spider-Sicarius-hahni

Altı Gözlü Kum Örümceği aynı zamanda Altı Gözlü Yengeç Örümceği olarak da bilinen bu tür bacakları ile beraber 50mm kadar olabilmektedir. Bu türünün insanları ısırması nadir görülmektedir. Laboratuvar da hayvanlar üzerinde yapılan testler neticesinde bu örümceğin zehri epey güçlü olduğu tahmin edilmekte.

Zehir kan ve doku incelmesi, kan damarı çatlaklarına neden olan güçlü bir hemolitik / nero toksit etkiye sahiptir. Bu örümceğin zehrine karşı bir panzehir yoktur.

 

5) Hobo Örümceği (Hobo Spider) (Tegenaria agrestis)

Hobo-Spider-Tegenaria-agrestis

Amerika Birleşik Devletlerinde bulunan en tehlikeli türlerinden biri olduğu kabul edilmektedir. Bu örümcekler kendileri ya da yumurtalarına zarar gelmediği sürece agresif değildirler.

 

6) Sidney Huni Ağ Örümceği (Sydney Funnel-Web) (Atrax robustus)

Sydney-Funnel-Web-Atrax-robustus

Sidney Örümceği oldukça tehlikeli bir tür. Boyutları 1-5 cm arasında değişmektedir. Hem dişi hem de erkek lacivert-siyah renk tonlarına sahiptir.

İnsan ve diğer primatlar için son derece toksik zehir yapan bir iyon kanalı inhibitörü, atracotoxin içerir. Bir erkek huni-ağ örümceğinin ısırığı belirtileri bir saat içinde etki etmeye başlar. Sidney huni-ağ ısırması ağrı gün boyu sürebilir, ve kusma, hipertansiyon, solunum yetmezliği, koma ve ölüme neden olabilir.

Bu türü çok iyi bir yüzücüdür aynı zamanda su dibine inebilir ve orada bir gece boyu kalabilir. Bu yüzden Avustralyalılar sabahları havuza girmeden önce dibini kontrol etmeyi ihmal etmezler.

 

7) Fare Örümceği (Mouse Spiders) (Missulena)

Mouse-Spiders-Missulena

Fare örümceği Avustralya’nın her bölgesinde görülebilen bir örümcek türüdür. Aynı zamanda da Şili de görülebilmektedir. Bu örümcek türü genel de böcekler ve küçük boyutlu hayvanları tüketirler.

Fare örümceğinin bir insanı ısırmasından sonra aşırı ağrı, kusma, hipertansiyon, solunum yetmezliği, koma ve ölüm gibi sonuçlara neden olmaktadır. Fare örümceği pek agresif bir örümcek türü değildir.

 

8) Ağaç Huni Ağ Örümceği (Northern Tree Dwelling Funnel Web Spider) (Hadronyche formidabilis)

Northern-Tree-Dwelling-Funnel-Web-Spider-Hadronyche-formidabilis

Ağaç Huni Ağ Örümceği Sidney Huni Ağ Örümceği ile akraba bir türdür. Aynı etkilere neden olmaktadır. Bunlar: kusma, hipertansiyon, solunum yetmezliği, koma ve ölüm.

 

9) Karadul Örümceği (Black Widow Spiders) (Latrodectus)

Black-Widow-Spider-karadul-orumcegi-Latrodectus

Redback örümceğinin amca oğluna geldik. Birbirlerine çok uzak bölgelerde yaşasalar da aynı türden örümcekler.

Aşırı ağrı ve yanma hissi, aşırı terleme, kusma, hipertansiyon, ateş, solunum yetmezliği, koma ve ölüm: bir kara dul örümceğinin ısırığı Redback örümcek gibi aynı etkilere neden olur. Neyse ki bu türün de panzehiri mevcut.

 

10) Brezilyalı Gezen Örümcek (Brazilian Wandering Spider) (Phoneutria)

Brazilian-Wandering-Spiders-Phoneutria

Brezilyalı Gezen Örümcek epey büyük boyutlarda olabilmektedir. 13-15 cm civarında boyutları olmaktadır. Güney ve Orta Amerika da bulunurlar.

Brezilyalı gezen örümceğin zehri PhTx3 olarak bilinen güçlü bir nöro toksin içerir. Bu toksin kas kontrolü, solunum problemleri, felç, ve nihai boğulma kaybına neden olabilir. Kesinlikle korkmanız gereken bir toksin!

Eğer bu örümcekleri görecek olursanız tek yapmanız gereken yönünüzü değiştirmek olacaktır. Umarım kimse bu örümceklerin ısırığına maruz kalmaz. Ola ki bunların ısırığına maruz kaldınız geciktirmeden hemen bir tıbbi yardım desteği alınız.

Oturanbilge.com

Related posts
Teknoloji

Harici Hard Disk Bilgisayar Donma Sorunu Çözümü

Yaşam

Tesettürün Uydurma Kuralları

Teknoloji

Google Play Uygulamaları Güvenli Mi?

Yaşam

Evlenecek Erkek Nasıl Davranır: 5 İpucu

E-Bültenimize Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir