OturanBilge.com'da Yazar Olmak İster Misiniz?

Yaşam

Dünyanın En Tehlikeli ve Ölümcül 10 Hayvanı

komodo-ejderi-dunyanin-en-tehlikeli-hayvanlari

hayvanlar ve insanları bir arada bulundursada insanlar bencilliği ve tehlikesiz yaşama için havanların büyük bir kısmını yaşadıkları alanlardan arındırmaya çalışıyorç Doğrusu ve yanlışı bir arada olan bir kavram aslında bu. Bencillik olarak adlandırılsada ölüm söz konusu olabiliyor. Öyle yada böyle yaşayıp gidiyoruz bir şekilde. Ama yanlış bilien bir gerçek var o da insanların doğaya hükmedebilir olması. Bir bilim insanını dinlerken şöyle demişti. “Dünyaya kim hükmetmektedir?” Geneli insan demişti. Bilim insanı iseı direkt “Hayır.Bakteri ve virüsler” cevabını vermişti. Dediği gibi aslında dünyaya hükmedenler gözlerimizle göremediğimiz canlılar. O ufacık şey bir insanı eritip yok edebilecek güce sahip. Dünyanın en tehlikeli canlıları aslında bakteri ve virüslerdir. Ama konumuz bu değil tabiki. Sizler için dünyanın en tehlikeli ve ölümcül hayvanlarının listesini yaptık.

10) Avustralya Tuzlu Su Timsahı

avustralya-tuzlu-su-timsahi

Dinazorlardan bu zamana kadar kalan timsahlardan nen tehlikeli olan türü olan Avustralya tuzlu su timsahı en tehlikeli ölümcül hayvanlardan biri. Avustralya tuzlu su timsahları 7 metreye kadar ulaşabiliyor. Timsahların midesinin asidi o kadar güçlüki bir kemiği bile eritebilecek güce sahip olduğunu söylerler. Yılda 1000 kişinin ölümüne neden olmakta. Avustralyalı bir hocamın dediğine göre genelde bu ölen kişiler Uzak Doğulu turistler oluyormuş.

9) Büyük Beyaz Köpek Balığı

Beyaz-Köpekbalığı-Resimleri-fotograf-tehlikeli-ozellikleri

Gerek fimler, gerek oyunlardan dolayı çokça karşımıza çıkmıştır. Jaws filmlerinden sonra denize girmek kimilerine kabus olmuştur. Haksızda değiller. Beyaz köpek balıkları dünyanın en tehlikeli ve ölümcül hayvanlarından biri.

beyaz köpek balığı Türkiye de yaşar mı

Beyaz köpek balığı nerelerde yaşar sorusunun cevabı burada

6 ila 9 metreye kadar ulaşabilen beyaz köpek balıkları her yıl yüze yakın insanı öldürebiliyor. Tabi öldüremediği bir kısım insanında uzuvlarını koparıyor. Özellikle sörfçüler bu konuda en büyük hedeflerden biri. Beyaz köpek balıklarının yaşan alanlarını yukarıdaki haritadan görebilirsiniz. Maalesef Ege/Akdeniz civarında da yaşadıkları tespit edilmiş. Bazı uzmanların deyimine göre beyaz köpek balıkları insanları yemek için değil incelemek için ısırdıklarını savunuyorlar. Tabi o koca dişlerle inceleme girişimleri uzuv kopmaları ve ölümle sonlanabiliyor.

 

 

 

8) Kral Kobra

kral-kobra-yilani-resim-foto-ozellikleri

Dünyanın en tehlikeli hayvanlarından biri de kral kobra yılanı. Zehirli yılanlar arasında en uzun boya sahip kobra yılanı yedi metreye yakın bir boya ulaşabiliyor. Nörotoksit (sinirsel) birzehir türüne sahip olduğu için direkt insanın sinir sistemini hedef alır. Tek ısırıkla 20 insanı götürebilir. Ama kral kobra yılanları tasarruflu oldukları için soktuklarında bu kadar zehri bir anda harcamamakta. Bu yüzden öldürücü etki pek görülmemekte. Görmüşsünüzdür Hindistanda bazı psikopatlar bu yılanı flüt ile sepet içinden çıkarırlar.

 

 

 

7) Afrika Aslanı

Afrika_aslan.dunyanin.en-tehlikeli-olumcul-hayvanlari

Dünyanın en yırtıcı kedigillerinden olan Afrika aslanının ünü büyüktür. Hep deniz ormanlar kralı. Geçmişte Afrika’dan Anadolu’ya ve hatta Hindistan’a kadar büyük bir coğrafyaya yayılmış haldeyken bugün sadece Afrika civarında yaşamaktadırlar. Şehir efsanesi olabilir ama 1898 yılında Kenya’da bir çift aslanın 135 insanı yediği hala konuşulur. Timsahlar suyun dışında olduklarında bile aslanlara yem olabilmektedir.

 

 

 

6) Kara Mamba Yılanı

Kara-mamba.yilani.dunyanin.en.tehlikeli.hayvanlari

Zehirli yılanlar arasında kral kobradan sonra dünyanın en uzun ikinci yılanıdır kara mamba yılanı. Afrika civarında yaşayan kara ammba yılanı son derece saldırgan ve agresif bir yılan türüdür. Tek bir ısırığı kadar 100 insanı öldürebilen karamamba yılanın boyu 5 metreye yakın olmaktadır. Kara mamba adı ağız içinin siyah olmasından gelmektedir. Özellikle geceleri bahçede dolayan insanların ayak ve bacaklarını ısırmalarıyla ünlüdür. Karada en hızlı hareket eden yılan olarakta bilinmektedir.

 

 

 

5) Kutup Ayısı

kutup-ayisi-dunyanin-en-tehlikeli-hayvanlari

Bilinen hayvanlardan biridir kutup ayısı, nazik ve tatlı görünürler ama dünyanın en tehlikeli hayvanlarından biridir. Özellikle yavru büyüten bir anne kutup ayısı aşırı derecede tehlikeli olabilmektedir. Kuzey kutbuna yakın kuzey yakın ülkelerin bir kısmında kutup ayılarının insanlara saldırdıkları görülmektedir.

 

 

 

4) Mavi Halkalı Ahtapot

mavi-halkali-ahtapot-dunyanin-en-tehlikeli-hayvanlari

Dünyanın en tehlikeli hayvanlarından biri yine denizin derinliklerinde yaşamaktadır. Mavi halkalı ahtapot diye adlandırılan bu ahtopot türünün zehri siyanürden 10.000 kat daha güçlüdür ve bir insanı 2-3 dakika içerisinde öldürebilir.

 

 

 

3) Zehirli Ok Kurbağası

zehirli-ok-kurbagasi-dunyanin-en-tehlikeli-hayvanlari

2,5 cm kadar olan bu kurbağa türünün zehri mavi halkalı ahtopotun zehrinden de katlarca büyüktür. Bu kurbağaya dokunan yada dokunup kanına zehri karışan kişi 1 dakika içinde yaşamını yitirmektedir. Derisinde bulunan zehir 150 insanı öldürebilecek güçtedir. Mavi, sarı çeşitli renklerde türü bulunmaktadır.

 

 

 

2) Komodo Ejderi

komodo-ejderi-dunyanin-en-tehlikeli-hayvanlari

Sakin duruşu, boynunun büyük oluşu ve hantal görünümü sizi aldatmasın o bir ölüm makinası. Her ne kadar bir leş yiyici olsada taze yemeğede hayır demiyor. Bir timsah boyutlarına ulaşabilen komodo ejderhası zehirli değil fakat, komodo ejderhası tarafından ısırıldıysanız yaşamanız pek olası değil. Ağzında milyonlarca bakteri türünü barındırdığı için enfeksiyon kapıyorsunuz ve acılı bir ölüm yaşıyorsunuz. Hantal duruşuna aldırmayın dedim çünkü komodo ejderleri kan kokusunu aldığı zaman bir insandan bile hızlı koşabilmekte.

 

 

 

1) Sidney / Huni Ağ Örümceği

huni-ag-sidney-orumcegi-en-tehlikeli-hayvanlar

Sidney huni ağ örümceği bence dünyanın en ürkütücü ve en tehlikeli hayvanlarından biri ki zaten de öyle. Neyseki sadece Avustralya kıtasında yaşamaktalar. Huni ağ örümceği diğer örümcekler gibi çekingen kaçan yada yoluna giden bir türü değil. Huni ağ örümceği agresif bir örümcek türüdür. Karşısındaki canlıyı gördüğünde yoluna gitmek yerine canlının üzerine atlar ve ısırır. Yaklaşık 2 metre kadar zıplayabilen bir örümcek türüdür. Zehri 15 dakika içerisinde bir insanı öldürebilmektedir. Bu örümceğin diğer bir özelliğide su altında bir gece kadar durabilmesi. Avustralyada özellikle havuz dibinde saatlerce bekleyen huni ağ örümceği havuza giren kişinin ayağını sokabilmekte. Örümcek örümcek değil ölüm makinası. Uçuyo, yüzüyo, saldırıyo bir de zehirli. Siz düşünün artık.

Related posts
Yaşam

Tesettürün Uydurma Kuralları

Yaşam

Evlenecek Erkek Nasıl Davranır: 5 İpucu

Yaşam

Regl ile İlgili Bilinen 5 Yanlış

Yaşam

Hergün Sevişmek için 5 Neden

E-Bültenimize Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.