OturanBilge.com'da Yazar Olmak İster Misiniz?

Teknoloji

Dünya’nın En İyi En Yeni 5 Savaş Uçağı

en iyi 5 savas ucagi 800x442 1
en iyi 5 savas ucagi 800x442 1

Modern Savaşların en kilit noktası şüphesiz ki uçakları. 2. savaşında da kilit nokta oynayan uçakları günümüzde de önemini korumaktadır. 2. Dünya Savaşından bu yana savaş uçağı ve kullanım amaçlarında da bir takım değişiklikler oldu.

2. Savaşı sırasında kullanılan uçakların büyük bir kısmı büyük alanlarda büyük yıkım etkisi yaratan ağır bombardıman uçakları kullanılmaktayken şimdilerde ise daha çok nokta atışlı uçaklar kullanılmaktadır.

Ağır bombardıman uçakları günümüzde halen kullanılmaktadır. Stratejik bombardıman uçakları adıyla anılan bu uçaklar düşmanın kapasitesini zayıflatmak amacıyla uzak bir hedefe büyük miktarda bomba bırakmak üzere tasarlanmış orta ve uzun menzilli bombardıman uçaklarıdır. Günümüzde Amerika Birleşik Devletleri, Rusya Federasyonu ve Çin Halk Cumhuriyeti bu uçakları envanterinde tutmaktadır. Irak Savaşında ABD Boeing firmasına ait olan B-52 uçaklarını sık olarak kullanmıştır. Ancak bu tür uçaklar çok geniş alanda yüksek tahribata neden olduğu için sivil kayıplara da neden olmaktadır. Modern anlayışında bunun yerine nokta atışlı hedefler ile düşmanın en stratejik bölgesini akıllı mühimmatlarla vurarak düşmanı yavaşlatma ve durdurma üzerinedir.

Günümüzde nokta atışa sahip olan son insanlı uçaklar beşinci nesil avcı uçaklarıdır. Bu uçakların karakteristik özellikleri arasında düşük radar iz düşümü, tüm silahlarının gizlenebilir olması, yüksek performanslı ve yüksek manevra kabiliyetine sahip, gelişmiş teknolojik altyapıya sahip olmaları özellikleri bulunmaktadır.

Aşağıda sunulan listede sadece kullanıma geçmiş olan uçaklar yer almaktadır. Saab Gripen firmasının Flygsystem 2020 uçağının henüz kamuoyuna bir bilgisi verilmediği için yer almamaktadır. Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ)’ın İsveç firması SAAB Havacılık şirketinden alacağı desteği ile yapılması planlanan TF-X uçağı yer almamaktadır.

5) F-22 Raptor

en iyi5 savas ucagi f 22 raptor

4) F-35 Lightning II

en iyi 5 savas ucagi F 35 Lightning II

3) Shenyang FC-31

en iti 5 saas ucagi J 31

2) Chengdu J-20

en iyi 5 saas ucagi J 20

1) Suhoy Su-57

en iyi 5 saas ucagi su 57
Related posts
Teknoloji

Harici Hard Disk Bilgisayar Donma Sorunu Çözümü

Teknoloji

Google Play Uygulamaları Güvenli Mi?

TeknolojiYaşam

Tarihin en rahatsız edici tıbbi tedavileri

Teknoloji

Android için PlayStation 1 Emülatörü

E-Bültenimize Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir