İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dünya’nın En İyi En Yeni 5 Savaş Uçağı

Modern Savaşların en kilit noktası şüphesiz ki savaş uçakları. 2. dünya savaşında da kilit nokta oynayan savaş uçakları günümüzde de önemini korumaktadır. 2. Dünya Savaşından bu yana savaş uçağı teknoloji ve kullanım amaçlarında da bir takım değişiklikler oldu.

2. Dünya Savaşı sırasında kullanılan uçakların büyük bir kısmı büyük alanlarda büyük yıkım etkisi yaratan ağır bombardıman uçakları kullanılmaktayken şimdilerde ise daha çok nokta atışlı uçaklar kullanılmaktadır.

Ağır bombardıman uçakları günümüzde halen kullanılmaktadır. Stratejik bombardıman uçakları adıyla anılan bu uçaklar düşmanın savaş kapasitesini zayıflatmak amacıyla uzak bir hedefe büyük miktarda bomba bırakmak üzere tasarlanmış orta ve uzun menzilli bombardıman uçaklarıdır. Günümüzde Amerika Birleşik Devletleri, Rusya Federasyonu ve Çin Halk Cumhuriyeti bu uçakları envanterinde tutmaktadır. Irak Savaşında ABD Boeing firmasına ait olan B-52 uçaklarını sık olarak kullanmıştır. Ancak bu tür uçaklar çok geniş alanda yüksek tahribata neden olduğu için sivil kayıplara da neden olmaktadır. Modern savaş anlayışında bunun yerine nokta atışlı hedefler ile düşmanın en stratejik bölgesini akıllı mühimmatlarla vurarak düşmanı yavaşlatma ve durdurma üzerinedir.

Günümüzde nokta atışa sahip olan son insanlı uçaklar beşinci nesil avcı uçaklarıdır. Bu uçakların karakteristik özellikleri arasında düşük radar iz düşümü, tüm silahlarının gizlenebilir olması, yüksek performanslı ve yüksek manevra kabiliyetine sahip, gelişmiş teknolojik altyapıya sahip olmaları özellikleri bulunmaktadır.

Aşağıda sunulan listede sadece kullanıma geçmiş olan uçaklar yer almaktadır. Saab Gripen firmasının Flygsystem 2020 uçağının henüz kamuoyuna bir bilgisi verilmediği için yer almamaktadır. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ)’ın İsveç firması SAAB Havacılık şirketinden alacağı tasarım desteği ile yapılması planlanan TF-X uçağı yer almamaktadır.

5) F-22 Raptor

4) F-35 Lightning II

3) Shenyang FC-31

2) Chengdu J-20

1) Suhoy Su-57

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    %d blogcu bunu beğendi: