OturanBilge.com'da Yazar Olmak İster Misiniz?

Yaşam

Dünyanın En Gizemli Yerleri

Dünyanın En Gizemli Yerleri

Dünyanın En Gizemli Yerleri, herkesin merak ettiği bir konudur. Ucu bucağı belli olmayan dünyada her ne kadar ve ulaşım çok gelişim gösterse de insanoğlunun ayak basmadığı, ayak bassa bile uzun süre kalamadığı yerlerin mevcut olduğunu söyleyebiliriz. Dünyada öyle yerler vardır ki bazıları bir harikası olarak görenleri kendisine hayran bırakır. Ancak bazı yerler de vardır ki insanın gördüğü anda içi ürperir ve hemen oradan uzaklaşmak ister.

İşte böyle çelişkilerle doludur. Bazen dünyanın bize sunduğu bir şeye hayranlık duyarsın bazen de “Bu ne be böyle olmasaydı da olur” dersin. İşte bu noktada ortaya çıkan bilinmezlik ise doğanın en büyük oyunudur insanoğluna. Çünkü her insan birbirinden farklıdır. Birinin beğendiğini diğeri beğenmeyebilir. Birinin korktuğundan diğeri korkmayabilir. Ama zaten bunun farkındadır…

Pandeminin yoğun bir şekilde etkisi altında olduğumuz ve evlere kapandığmız günlerde sizleri bu yazımız ile dünyanın en gizemli yerlerini görmek için ufak bir geziye çıkaracağız.

Dünyanın En Gizemli Yerleri

  • Cehennem Kapısı
  • Sonsuz Ateş Şelalesi
  • Uluru
  • Şeytan Köprüsü
  • Hoia Baciu Ormanı
  • Kawah Ijen Krater Gölü
  • Bermuda Şeytan Üçgeni
  • Abraham Gölü
  • Eğri Orman
  • Peri Halkaları

Cehennem Kapısı – Türkmenistan

Dünyanın En Gizemli Yerleri
Cehennem Kapısı

Dünyanın en gizemli yerleri listemize, cehheneme açılan kapı olarak söylenen Cehennem Kapısı ile başlıyoruz. İlk önce Cehennem Kapısı nerede sorusuna cevap verelim. Cehennem Kapısı Türkmenistan’ın, Ahal Vilayeti’nin Derveze ilçesinde yer almaktadır. Aslında burası bir doğal gaz kuyusudur. Buranın adının Cehennem Kapısı olmasının nedeni yöre halkından kaynaklanmaktadır. Yöre halkı ateşler çıkan bu kuyuyu gördüklerinde cehenneme benzettikleri için buraya Cehennem Kapısı ismini vermişlerdir. Burada araştırma yapan ekipler ise Derveze Gaz Krateri adını kullanmaktadırlar.

İlk olarak 1971 yılında Sovyet yönetiminin Orta Asya’da yapmış olduğu petrol aramaları sonucunda ortaya çıktığı düşünülmektedir. Uzun yıllardır kuyuda yapılan araştırmalar ateşin neden sönmediği hakkında kesin bilgiler vermemektedir. Türkmenistan hükümeti görsel açıdan muhteşem bir görüntüye sahip olan kuyunun yabancı turist sayısını arttırması için bir fırsat olabileceğini düşünmektedir. Kuyuya ilk giren insan ise National Geographic ekibinden Kanadalı kaşif George Kourounis olmuştur.

Sonsuz Ateş Şelalesi – ABD

sonsuz ates selalesi
Sonsuz Ateş Şelalesi

Dünyanın en gizemli yerleri listemizde sizleri ABD’nin New York civarında bulunan ve ateşler içinde akan bir şelaleye götüreceğiz. Zaten şelaler enfes görüntüleriyle doğanın bir harikasıdır. Ancak ABD’de bulunan bu şelale ateşler içinde akmaktadır. Şelale akarken altında bulunan bir mağarada kendiliğinden sönmeyen bir ateş yanmaktadır.

Bu ilginç görüntü buraya birçok turistin gelmesini sağlamaktadır. Buradaki ateşin çok eskiden kalma bir kabile tarafından yakıldığı söylense de yapılan araştırmalar sonucunda ateşin, doğal gaz ile tepkimeye giren bir kimyasal ile ortaya çıktığıdır.

Uluru – Avustralya

uluru
Uluru

Dünyanın en gizemli yerleri listemizde bu kez rotamızı Avustralya’ya çeviriyoruz. Uluru, Avustralya’nın çöl bölgesinde kumtaşından oluşan büyük bir kayadır. Yaklaşık 600 milyon yıl önce oluştuğu düşünülmektedir.

Uluru Kata Tjuta Milli Parkının içerisinde yer alan kayanın İngiliz sömürgeleri gelmeden önce yerli Aborjinler tarafından kutsal sayıldığı ve dini ritüellerini gerçekleştirdikleri yer olarak bilinmektedir. Günümüzde ise Mirası Listesinde ulusal park olarak koruma altındadır.

Şeytan Köprüsü –

seytan koprusu
Şeytan Köprüsü

Ormanın ortasında muhteşem mimarisiyle peri masallarını anımsatan görkemli bir köprü. Altından akan suyun berraklığıyla birlikte tam çember şeklinde görünmektedir. Peki neden bu peri masallarını çağırştıran köprüye Şeytan Köprüsü adı verilmiştir.

Çünkü bu muhteşem köprü ilk bakışta suyun yansımasıyla birlikte göz yanılsamasına sebep olarak tam bir çember olarak görülmektedir. İşte bu yüzden, insanları yanılttığı için bu köprüye Şeytan Köprüsü adı verilmiştir. Bu şahane mimari yapı Almanya’da, Rakotzbrücke’de yer almaktadır. Almanya gezisi düşünenlerin kesinlikle görmesi gereken yerlerden biri.

Hoia Baciu Ormanı – Romanya

hoia baciu ormani
Hoia Baciu Ormanı

Şimdi sizleri Romanya’ya götürmek istiyoruz. Romanya bilindiği üzere Drakula’nın memleketidir. Filmlere konu olan karanlıklar lordu Kont Drakula Romanya’nın Transilvanya bölgesinde yaşamaktadır. Ne tesadüf ki hayalet orman olarak adlandırılan Hoia Baciu Ormanı da Romanya’nın Transilvanya bölgesinde yer almaktadır. Peki bu orman Drakula’nın arka behçesi olabilir mi?

Hoia Baciu Ormanı ile ilgili inanışa göre bu oramana girenler bir daha çıkamıyor. Ormandan tesadüfen kurtulanların vücutlarında ise sebebi belli olmayan ciddi yaralar oluşuyor. Yıllar önce bölgede öldürülen köylülerin ruhları bu ormanın gerçek sahipleri ve rahatsız edilmek istemiyorlar!

Kawah Ijen Krater Gölü – Endonezya

Kawah Ijen krater golu
Kawah Ijen Krater Gölü

Dünyanın en gizemli yerleri listemizde bu kez de Endonezya’ya konuk oluyoruz. Burası dünyanın en garip olayına sahne olmaktadır. Çünkü Kawah Ijen yanardağı mavi lav püskürtmektedir. Mavi lav püskürtmesinin sebebi ise dünyanın en büyük turkuaz asidik krater gölüne sahip olmasıdır.

Burası muhteşem bir görüntüye sahip olsa da yüksek miktarda sülfirik asit barındırmasından dolayı civarda yaşayanların hayatlarını ciddi şekilde tehdit etmektedir. Burası için dünyanın muhteşem görüntüsüne sahip olmasının yanı sıra dünyanın en zehirli yeridir.

Bermuda Şeytan Üçgeni – Atlantik Oknayusu

bermuda seytan ucgeni
Bermuda Şeytan Üçgeni

Dünyanın en gizemli yerleri listemizde çok tanıdık bir yere, Bermuda Şeytan Üçgenine değineceğiz. Yıllardır sırrı çözülemeyen ve hakkında birçok komplo teorisi üretilen Bermuda Şeytan Üçgenine değinmesek olmazdı.

Birçok uçağın ve geminin kaybolduğu bu yer ile ilgili paranormal olayların gerçekleştiğine inananların sayısı bir hayli fazladır. Hatta kayıp kıta Atlantis’in burada olduğunu söyleyenler bile oldu. Atlantik okyanusunda bulunan bu yer hala gizemini korumaktadır.

Abraham Gölü – Kanada

abraham golu
Ice lake sunset

Abraham gölü özellikle kış mevsiminde donmasıyla birlikte buzun altında oluşan kabarcıklarıyla görenleri büyülüyor. Kanada’nın Alberta şehrinde bulunan Abraham Gölü doğanın muhteşem resitalini bizlere sergiliyor. Buzların altında noel süslemesi olarak adlarılan kabarcıklar, gölün altında sıkışan metan gazından oluşmaktadır. Bu göl fotoğrafçılar en fazla uğradıkları yerdir.

Eğri Orman – Polonya

egri orman.com
Eğri Orman

Dünyanın en gizemli yerleri listemize Polonya ile devam ediyoruz. İnsanoğlu ne yaparsa yapın bir yolunu bulup kendi istediğini elde ediyor. Buna en güzel örnek de Polonya’da bulunan Eğri orman olarak gösterilebilir. Bu ormanda bulunan ağaçlar gövedleri eğilerek büyümektedir.

Dünyada çok nadir görülen bu olayın nasıl gerçekleştiği ise henüz bilinmemektedir. Küçük bir alanda 400 adet yetişen çam ğaçlarının hepsi de yanı görüntüyü vermektedir. Yapılan birçok araştırmaya rağmen harikası ağaçlar gizemini korumaktadır.

Peri Halkaları – Namibya

peri halkalari
Peri Halkaları

Dünyanın en gizemli yerleri listemizin sonunda Namibya’ya konuk olacağız. Namibya’nın Namib çölü kıyısında oluşan bu enteresan görüntü hakkında bir çok söylenti ortaya çıktı. Bu bölgeyi uzaylıların kullandığı, burada perilerin dans ettiği ve hatta bu dairelerin tanrıların ayak izleri olduğu bile konuşuldu.

Zaten daha önce hiç karşılaşmadığımız bir şeyle karşılaştığımızda mutlaka ona mistik bir anlam yükleriz. Ancak son dönemlerde burası ile ilgili ülke dışından gelen ekipler araştırmalarını sıklaştırdı ve bu oluşan halkalara beyaz karıncaların sebep olduğunu açıkladı. Bu dairelerin oluşum aşamasından itibaren içinde yaşayan beyaz karıncalar bitkilerin kökleriyle beslenerek bu şekilde bir görüntü ortaya çıkmasına sebep olmuş.

Peri Halakaları verilen bu dairelerin içinde herhangi bir bitkinin yetişmemesinin sebebi olarak da yağmur suyunun buharlaşmaması ve suyun kumlu toprağın derinliklerinde toplanmasından dolayı olduğu açıklandı. Toplanan bu suyun ise karıncaların hayatta kalmasını sağladığına vurgu yapıldı.

Dünyanın en gizemli yerleri listemizin sonuna geldik.

Related posts
Yaşam

Tesettürün Uydurma Kuralları

Yaşam

Evlenecek Erkek Nasıl Davranır: 5 İpucu

Yaşam

Regl ile İlgili Bilinen 5 Yanlış

Yaşam

Hergün Sevişmek için 5 Neden

E-Bültenimize Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir