OturanBilge.com'da Yazar Olmak İster Misiniz?

TeknolojiYaşam

Dünya’nın En Büyük 10 Örümceği

huntsman-spider-dunyanin-en-buyuk-orumcekleri

Dünyamız da (Acun da) her canlının doğanın ekolojik sistemine bir katkısı vardır. Ama insanoğlu kendine tehdit oluşturduğunu düşündüğü her canlıyı yok etmeyi düşünür. Halbuki insan doğaya ait bir canlıdır. insana ait değildir. Biz de aslında bu ekolojik sistemin bir üyesiyiz. Ama insanların kendi doğaları gereği ve akıllı bir varlık oluşundan ötürü olsa gerek doğaya hükmetmeyi seviyor. Ama bu yanlıştır. Doğa bir gün dayanma noktasını yitirdiğinde kendini yenilemek için gerekeni yapar insan nesli ya azalır ya da yok olur.

Konumuz dünyanın en büyük boyutlara sahip olan türleri. Daha önce “Dünyanın En Zehirli 10 Örümceği” adından bir konumuz olmuştu şimdi en büyük örümceklere göz atalım:

 

1) Tegenaria parietina

Tegenaria-parietina-dunyanin-en-buyuk-orumcekleri

Avrupa, Kuzey Afrika’dan Orta Asya’ya kadar yaygındır. Uruguay ve Arjantin’de de sonradan yerleşmiştir. de bile bir kaç türü bulunur. 14 cm kadar büyüyebilir.

2) Nephila edulis

Nephila-edulis-dunyanin-en-buyuk-orumcek-turleri

Avustralya da yaşayan bir türüdür. 15 cm kadar büyüyebilir.

3) Cerbalus aravaensis

Cerbalus aravaensis-dunyanin-en-buyuk-orumcekleri

Daha yeni bulunan bir türdür. 2010 yılında İsrail’in güneyinde bulunmuştur. Yaklaşık 20 cm kadar büyüyebilirler. Yuvası yer altındadır ve bir kapak bulundurur. Avı kapak önünden geçtiğinde içeriye çekerek avlanır. 3 kilometre karelik bir alanı kaldığı için nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıyadır.

 

 

4) Phoneutria

Phoneutria-dunyanin-en-buyuk-orumcekleri

Phoneutria hızlı, agresif ve çok zehirli bir türüdür. Güney Amerika da özellikle Brezilya’nın tropik ormanlarında bulunur. 20 cm kadar büyümektedir.

5) Hysterocrates gigas

Hysterocrates-gigas-dunyanin-en-buyuk-orumcekleri

Hysterocrates gigas tarantula familyasına ait bir örümcektir. Güney Amerika nın tropikal bölgelerinde yaşar. 30 cm boyutlarına kadar büyüyebilir.

6) Xenesthis immanis (Colombian Lesserblack)

Xenesthis-Immanis-dunyanin-en-buyuk-orumcekleri

Xenesthis immanis Kolombiya’nın yağmur ormanlarında yaşayan bir türüdür. İnsanlar içi herhangi bir tehdit oluşturmaz. Boyu 23 cm kadar olabilir.

7) Camel Spider (Böğ/Sarı Kız) (Solifugae)

camel-spider-bog-dunyanin-en-buyuk-orumcekleri

Camel Spider (Solifugae) örümceğimsigiller sınıfında bir eklem bacaklıdır. genelinde 153 cinsten 1000 den fazla türü vardır. Görünüşleri örümceği andırır. 30 cm hatta daha büyükleri ile de karşılaşılmıştır. Türkiye de özellikle Güney Doğu Anadolu bölgesinde bile bulunur. Bölge de böğ ya da sarı kız adıyla da adlandırılmaktadır.

8) Goliath bird eater Örümceği

Goliath-birdeater-spider-dunyanin-en-buyuk-orumcekleri

Goliath bird eater Güney Amerika’nın yağmur ormanlarında bulunan bir türüdür. Erkekleri 5-10 dişileri 15-25 yıl kadar yaşayabilmektedirler. (Erkekleri eş dırdırına dayanamıyor olsa gerek) Zehirleri vardır ama insan için tehlikeli değildir. Kendilerini tehdit altında hissettiklerinde saldırırlar. 30 cm ve üzeri boylara sahip olabilirler.

9) Lasiodora parahybana

Lasiodora_Parahybana_dunyanin-en-buyuk-orumcekleri

Lasiodora parahybana 1917 yılında Brezilya’nın kuzey doğusunda keşfedilen bir türüdür. Zehri insanlar için düşüktür yani etki etmez. Boyu 30 cm ve fazlası olabilmektedir.

 

10) Huntsman Örümceği (Sparassidae)

huntsman-spider-dunyanin-en-buyuk-orumcekleri

Dünya’nın bir çok yerinde bulunan bir türüdür. Dünyanın en büyük örümceği olarak bilinmektedir. 30 cm ve daha fazla boyutlara sahip olabilmektedirler. Avcı olarak bilinirler. Daha önceleri Heteropodidae ya da Eusparassidae adlarıyla da anılırdı. Türkiye de bile görülmektedir.

Related posts
Teknoloji

Harici Hard Disk Bilgisayar Donma Sorunu Çözümü

Yaşam

Tesettürün Uydurma Kuralları

Teknoloji

Google Play Uygulamaları Güvenli Mi?

Yaşam

Evlenecek Erkek Nasıl Davranır: 5 İpucu

E-Bültenimize Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir