OturanBilge.com'da Yazar Olmak İster Misiniz?

Yaşam

Dünyadaki 10 En Uzun Köprü

we

Köprü, bir su kütlesinin veya birbirine direk geçişi olmayan iki alanın üzerine yapılarak iki taraf arasında ulaşımı sağlayan yapılara denir. Dünyanın en uzun köprülerinin arasında Türkiye’den herhangi bir köprü yer almamaktadır.

Farklı birçok köprü türleri bulunmaktadır. Köprülerin tasarımları arazinin doğasına, yapının işlevine ve yapıyı inşa etmek için kullanılan malzemeye göre değişkenlik gösterir.

tarihinin en eski köprüsünün, M.Ö. 13. Yüzyılda Yunanistan’da yapılan 2.5 metre uzunluğa sahip Arkadiko Köprüsü olduğu tahmin edilmektedir. Bir kemer köprüsü olan Arkadiko Köprüsü, Antik Çağ’da Tiryns ve Epidauros şehirleri arasındaki ulaşımı sağlamak için yapılmıştır.

Günümüzde ise köprülerin uzunluğu 150 kilometreye kadar çıkabilmektedir. Mühendislik tasarımı ve malzeme biliminin gelişmesiyle son derece hoş görüntülere sahip olan köprüler çok fazla ağırlığı da taşıyabilmektedir.

Bizde harikası bu köprüleri sizler için listeledik.

Dünya’nın En Uzun Köprüleri ve Uzunlukları

10) Manchac Bataklık Köprüsü (Manchac Swamp Bridge)

1
en uzun köprü: 10) Manchac Swamp Bridge

ABD’nin Louisiana eyaletinde bulunan ve 1979 yılında hizmete giren Manchac Bataklık Köprüsü, 36 km uzunluğa sahiptir. Dünyanın su üzerindeki en uzun köprülerinden biridir. Ayrıca dünyanın en uzun ücretsiz yol köprüsü olduğu da iddia edilmektedir.

9) Wuhan Metro Hattı (Line 1 Wuhan Metro Bridge)

2
en uzun köprü: 9) Line 1 Wuhan Metro Bridge

Çin’nin Wuhan Kentinde tren hatlarını taşımak için özel olarak inşa edilen bir köprüdür. 38 km uzunluğu sahiptir. Hat 1 2004 yılından beri yolculara hizmet vermektedir.

8) Pontchartrain Gölü Geçidi (Lake Pontchartrain Causeway)

3
en uzun köprü: 8) Lake Pontchartrain Causeway

ABD’nin Louisiana eyaletinde bulunan 38 km uzunluğundaki köprü, Pontchartrain Gölü’nü geçen iki paralel köprüden oluşur. Köprünün güneye kısmı 1956 yılında yapılmıştır. Kuzeye kısmı ise yaklaşık 13 yıl sonra 1969 yılında tamamlanmıştır. Köprü, dünyanın su üzerindeki en fazla uzunluğa sahip köprüsü olarak Guinness Rekorlar Kitabına girmiştir.

7) Pekin Büyük Köprü (Beijing Grand Bridge)

4
en uzun köprü: 7) Beijing Grand Bridge

2010 yılında faaliyet göstermeye başlayan hızlı demir yolu köprüsü Çin’in en büyük iki kenti olan Pekin ve Şangay’ı birbirine bağlıyor. Köprünün uzunluğu 48 km’den daha fazladır.

6) Bang Na Otoyolu (Bang Na Expressway)

5
en uzun köprü: 6) Bang Na Expressway

Tayland’ın en önemli bölgelerini bağlayan bu köprü 2000 yılında hizmete girmiştir. Uzunluğu ise 54 km’dir. Araba geçişlerinin yapıldığı dünyanın en uzun köprülerinden biridir. Louis Berger tarafından tasarlanmıştır.

5) Weinan Weihe Büyük Köprü (Weinan Weihe Grand Bridge)

6
en uzun köprü: 5) Weinan Weihe Grand Bridge

Çin’de bulunan, Zhengshou ve Xi’an şehrilerini birbirine bağlayan hızlı demir yolu köprüsüdür. 79 km uzunluğundadır. 2008 yılında tamamlanmasına rağmen demir yolu hizmeti 2010 yılında faaliyete başlamıştır.

4) Cangde Büyük Köprü (Cangde Grand Bridge)

7
en uzun köprü: 4) Cangde Grand Bridge

Çin’de bulunan Cangde Büyük Köprüsü, Pekin ile Şangay arasında hizmet veren hızlı demir yolu köprüsüdür. 105 km uzunluğa sahiptir. 2010 yılında faaliyete geçmiştir. Büyük depremlere dayanıklı olarak inşa edilmiştir.

3) Tianjin Büyük Köprü (Tianjin Grand Bridge)

8
en uzun köprü: 3)Tianjin Grand Bridge

Çin’de bulunan Tianjin Büyük Köprü’de, Pekin Büyük Köprü ve Cangde Büyük Köprü gibi hızlı demir yolu köprüsüdür. 2010 yılında tamamlanmış ve 2011 yılında hizmete girmiştir. 113 km uzunluğa sahiptir.

2) Changhua – Kaohsiung Viyadüğü (Changhua–Kaohsiung Viaduct)

9
Changhua–Kaohsiung Viaduct

Tayvan’da bulunan dünyanın en uzun ikinci köprüsü Changhua – Kaohsiung Viyadüğü 157 km uzunluğuna sahip hızlı demir yolu köprüsüdür.

1) Danyang – Kunshan Büyük Köprü (Danyang-Kunshan Grand Bridge)

En uzun Köprü Danyang – Kunshan Büyük Köprü (Danyang-Kunshan Grand Bridge)
Danyang-Kunshan Grand Bridge

169 km uzunluğuyla dünyanın en büyük köprüsü olma unvanını taşıyan Danyang – Kunshan Büyük Köprü Çin’de bulunmaktadır. 2010 yılında tamamlanan dünyanın en büyük hızlı demir yolu köprüsü 2011 yılında hizmete girmiştir.

Related posts
Yaşam

Tesettürün Uydurma Kuralları

Yaşam

Evlenecek Erkek Nasıl Davranır: 5 İpucu

Yaşam

Regl ile İlgili Bilinen 5 Yanlış

Yaşam

Hergün Sevişmek için 5 Neden

E-Bültenimize Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir