Kategoriler
Yaşam

Doğu Karadeniz Yeşil Yol Projesi Gerçekleri

yesil-yol-projesi-5

Bilindiği üzere yeşil yol projesinin asıl amacı Samsun’dan Artvin’e kadar uzanan yaylaları birbirine asfalt yol ile bağlamak ve bu bölgelerdeki (turistik) ulaşımı kolaylaştırmaktır.Ancak 2013 yılında başlanan bu proje beraberinde birçok problemi arkasında getirmiştir. Asfalt yolların yapımı aşamasında adeta bir doğa katliamı yapılmıştır . Hani bırakın vurdum duymaz şekilde ağaç kesimini , planlanan yolların yanlarındaki bazı akarsular bile kirletilmiştir. 2015 yılında Tema Vakfı nın çabaları sayesinde projeye danıştay tarafından bir durdurma kararı çıkarılmış olunsada akabinde proje tam gaz devam etmiştir ve bu mahkeme kararıda bir süre sonra askıya alınmış ve bozulmuştur. Bu projenin ihale olaylarına hiç girmeyeceğim .

Şimdi gelelim  bu üstü çizilen gerçeklere.

1 – DOKAP yani T.C Kalkınma Bakanlığı Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı yeşil yol projesinin bütçesi bölgedeki il özel idarelerine aktarılmıştır.

2 – Yolların yapımı aşamasında kesilen ağaçlar arasında 150 yıllık ağaçlarda bulunmaktadır .

3 – Yeşil yol projesinin rotalarının , bölgedeki altın madeni yataklarına göre çizildiği söylenmektedir.

4- Bu projenin  inşaatına başlanmadan önce Doğu Karadeniz halkı üzerinde hiçbir  kamuoyu nabzı yoklayıcı çalışma yapılmamıştır.

5 – Özellikle HES (Hidro Elektrik Santral) projeleri ile beraber bölgedeki hem içilebilir hem yüzülebilir akarsuların yapısının bozlup kirletileceği hatta yok olacağı.

 

 

 

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir