OturanBilge.com'da Yazar Olmak İster Misiniz?

Teknoloji

Çin uzaya neden yapay ay gönderiyor?

cin yapay ay projesi amaci
Çin yapay ay projesinin amacı nedir

Çin yapay ay (aydınlatma uydusu) projesi

Geçtiğimiz günlerde çıkan haberlere göre Çin uzaya yapay ay göndereceğini açıkladı. Neden göndereceğini ise şu şekilde belirtti, “enerji tasarrufu yapmak için”. Evet enerji tasarrufu için Çin uzaya yapay bir ay gönderecek.

Çinli bir şirket yörüngeye gönderecekleri büyük bir kayalık ile Çin’in karanlık olan bazı bölgelerinin sokaklarını aydınlatmayı düşünüyor. Elbette böyle bir şey daha önce denenmediği için sonuçlarının ne olacağı konusunda kimsenin pek fikri yok. İlgili proje Çin’in tamamını kapsamıyor tabi ki. Çin’in Chengdu adlı bölgesinde 2020 yılında bu projeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Yapay ay projesinin başındaki şirketin yöneticisi Wu Chunfeng, Chengdu Uzay Bilimleri ve Microelectronics Araştırma Enstitüsü ile aydınlatma uydusu (yapay ay) çalışmalarının testlerini sürdürdüklerini duyurdu. Wu Chunfeng’un yaptığı bir diğer açıklamaya göre, aydınlatma uydusu, 10-80 kilometrelik bir alanı aydınlatabilecek güçte olduğu. Aynı zamanda Wu Chunfeng yapay ayın hem elektrik tasarrufu ile ve turist çekerek ekonomik katkısı olacağını düşünmekte.

Yapay ay projesi başarılı olur mu?

Bu projenin başarıya ulaşması konusunda herkes tam anlamıyla umutlu değil. Örneğin en kritik sorulardan bir tanesi yapay ay projesi hayata geçerse ve bunun ışığı bölgeye fazla gelirse, Chengdu’da ve çevresinde yaşayan insanla ve özellikle de hayvanların sağlıklarını ve yaşamlarını nasıl etkileyecek? Optik Enstitüsü, Uzay Okulu, Harbin Teknoloji Enstitüsü yöneticisi Kang Weimin, yaptığı açıklamada aydınlatma uydusu (yapay ay) projesinin hayvanların yaşamlarını etkileyeceği, uyku düzeni bozukluğu, beslenme sorunları yaşayacaklarını söyledi.

 

Çin yapay ay projesinde son gelişmeler

Çin yapay ay projesi

Bir diğer konu da yörüngeden çıkıp dünyanın yer çekimi etkisiyle düşmesi durumu da var tabi.

Gerçekten bu projenin işe yarayıp yaramayacağı konusunda test ve sonuçları belirsiz.

Geçtiğimiz yıllarda Amerika’nın uzay şirketlerinden Rocket Lab, “Humanity Star” adında disko topu benzeri ışıldayan insan yapımı yıldız göndermişti. Şirketin CEO’su Peter Beck, “insanlar gök yüzüne baktığında kendi yıldızlarını görebilecekler” diye açıklama yapmıştı. Ancak yapılan proje tutmadı. Çünkü fırlatıldıktan 2 ay sonra Humanity Star atmosfere girerek yandı bitti kül oldu.

Yine benzer projeye Japonya’da yapılmakta. Ancak biraz farklı. Japonya ise, yapay meteor yağmuru yapma projesi üzerinde çalışıyor. Hiroshima bölgesinden izlenebilecek yapay meteor yağmuru projesinin ise 2019 yılı içerisinde hayata geçirileceği yönünde haberler var.

Related posts
Teknoloji

Harici Hard Disk Bilgisayar Donma Sorunu Çözümü

Teknoloji

Google Play Uygulamaları Güvenli Mi?

TeknolojiYaşam

Tarihin en rahatsız edici tıbbi tedavileri

Teknoloji

Android için PlayStation 1 Emülatörü

E-Bültenimize Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir