OturanBilge.com'da Yazar Olmak İster Misiniz?

Yaşam

Çin Seddi Nasıl Yapıldı?

ci seddi nasil yapildi

ci seddi nasil yapildi

Uzaydan bakıldığında görülebilen tek yapı olması, saldırılardan korunmak amacıyla yapılmış olmasına karşın hiçbir saldırıyı önleyememiş olması ve daha pek çok bilgi ile dünyanın en çok merak edilen yapılarından biri Çin Seddi olmuştur. Çin’in kuzeybatı bölgesinde inşa edilen bu duvarlar uzaydan bakıldığında ince ve kıvrımlı bir yapı olarak görülüyor. Her ne kadar yapılış amacı olan saldırıları önleme görevini üstlenememiş olsa da muhteşem bir yapı olduğu bilinir. Özellikle işçilik konusunda halen başarısından söz ettiren bir yapı olduğu bilinir.

Çin Seddi inanılmaz derecede uzun olması ile de ön plana çıkan yapılardan biridir. Günümüzde her yıl binlerce turist bu özel ve muazzam yapıyı görmek için Çin’e seyahat ediyor. Ülkenin kuzeybatısından başlayan bu savunma duvarları o kadar uzun ki Fo Hay Denizi’ne kadar ilerliyor.  Hatta pek çok kişi denizin içerisinde de kalıntılarının olduğunu bilmez. Denizin yükselmesinden midir yoksa denizden ve kıyıdan gelecek saldırıları önlemek için midir, bilinmez ancak deniz içerisinde Çin Seddi’nin pek çok kalıntısının bulunduğu açıklandı. Gobi Çölü’nün güney bölümüne doğru uzanmaya devam eden savunma duvarları Ardından batı bölgesine ilerliyor. Buradaki amaç da batıdan gelecek olan saldırıları engellemek oluyor.

Çin Seddi Ne Zaman Yapıldı?

Bu yapının ne zaman inşa edildiği de merak ediliyor. M.Ö. yedinci asırda yapılan bu savunma duvarları aslında ilk dönemde sadece kısa bir sur olarak görülüyordu. Sonrasında Çin bölgesine yapılan saldırılarla birlikte yapının uzunluğu arttırılmaya başlandı. Özellikle Moğollar, Hunlar ve Tunguzlar’ın Çin’e defalarca saldırı düzenlediği biliniyor. Settin uzatılma kararının verilmesinin en önemli nedeni de bu 3 imparatorluk tarafından düzenlenen saldırılardır.

Çin Seddi’nin uzatılması ve ülkenin korunması kararını veren ise Çin İmparatoru QinShinHuang oldu. Bir anlamda her gelen imparatorluğun bu seddi uzatma kararı aldığı ve günümüzdeki şeklini almasında pek çok imparatorluğun katkısının olduğunu belirtebiliriz. Bilinen tarihten günümüze dek yapılmış olan ve insan eli ile yapılan en uzun yapı olma unvanını halen Çin Seddi elinde bulunduruyor. Çin Seddi’nin uzunluğu ise günümüzde 2500 km’dir. Ancak bazı bölümlerinin yıkılmış olduğu bilgisini de aktaralım. Yıkılmış olan yerler de hesaplandığında seddin tarihte aslında 6000 km olduğu gerçeği anlaşılıyor.

Çin Seddi Hakkında Bilgi

Çin Seddi hakkında az bilinen gerçeklerden bir diğeri de yüksekliğinin ve kalınlığının değiştiğidir. Bazı bölgelerde duvarların yüksekliği 4 metre iken bazı bölgelerde bu uzunluk 6 metreye kadar ulaşır. Duvarların genişliği de bölgeye göre değişmekle birlikte genellikle 6 metredir. Çin Seddi’ savaşta saldırıları önleme amacıyla inşa edildiği için üzerinde okçu askerlerin ok atabilecekleri delikler de bulunuyor. Bu alanlar siperlik olarak inşa edilmiş. Hem askerlerin rahatlıkla ok atabileceği hem de gelen oklardan korunabilecekleri özel bir mimariye sahip. Ayrıca her 200 metrede bir gözetleme kulelerinin yerleştirildiği de görülüyor. Aydınlatmanın sağlanması amacıyla 9 kilometrede bir fener kuleleri de inşa edilmiş.

Çin Seddi duvarlarının üzerinde ise imparatorun savaşı yönetebileceği ve zaman geçirebileceği saray ve aynı zamanda tapınaklar yer alıyor. Bu özel yapı tarihte en çok insanın çalışarak yaptığı yapı olma özelliğini de koruyor. Aynı zamanda en uzun sürede yapımı tamamlanan yapıdır. Yapımının tamamlanmasının en az 9 yıl sürdüğü tahmin ediliyor. Tam 1 milyon kişinin Çin Seddi’nin yapımında çalıştığı da elde edilen bilgiler arasında yer alıyor.

Günümüzde ise canlı bahis siteleri gibi popüler sitelerden sonra ortamında en çok aranan yerlerin başında Çin Seddi geliyor. Okullarda da anlatılan bu özel yapıyı merak edenler soluğu internette alıyor ve çeşitli bilgiler ediniyor.

Related posts
Yaşam

Tesettürün Uydurma Kuralları

Yaşam

Evlenecek Erkek Nasıl Davranır: 5 İpucu

Yaşam

Regl ile İlgili Bilinen 5 Yanlış

Yaşam

Hergün Sevişmek için 5 Neden

E-Bültenimize Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.