OturanBilge.com'da Yazar Olmak İster Misiniz?

Yaşam

Çernobil Votkası Piyasaya Çıkıyor

atomik vodka bottle

Çernobil Nükleer Santrali, 26 Nisan 1986 yılında yaşanan patlama sonrası etrafındaki 1000 metrekarelik alanı etkisi altına almıştı. Gelişmiş bir uydu kent olan Pripyat’ı bir hayalet şehre çevirmiş ve aynı zamanda etrafındaki doğayı nükleere adapte etmişti.

main 900

Patlamadan tam 33 yıl sonra hala bölgede nükleer tehlike var olmakta. Bölgeye yapılan turistik ziyaretlerde yüksek önlemleri alınıyor. Pripyat çevresindeki köylerde çok küçük bir nüfus insanın yaşadığı biliniyor. 1990’lı yıllarda bölgeyi kalkındırmaya yönelik planlar yapılmış. Bu yapılan planlar hayata geçirilmeye çalışılmış ancak nükleer atıkların fazlalığı ve yer belirsizliği nedeniyle çoğu hayata geçememiş.

1de73dbe 7219 11e5 9b9e 690fdae72044

Şu an en dikkat çekici olan proje ‘’Radyoaktif maddeleri ekinlerden ayırma projesi’’ hayata geçmiş durumda ve ilk meyvesini verdi. Projenin başında Pourtsmouth Üniversitesi’nden Profesör Jim Smith bulunuyor.

chernobyl spirit company vodka

2019 yılının Ağustos ayında Chernobyl Spirit Company tarafından bir votka ürünü piyasaya sürüldü.

Bu votka ürünün adı ‘’Atomik Vodka’’.

Bu ürünün ilk özelliği nükleer patlamanın yaşandığı bölgedeki ekinlerden elde edilmiş olması. Votka içinde tehlike arz edecek herhangi bir radyoaktif bulgu bulunmuyor. Southampton Üniversitesi bunu tescilledi. Ürünün mimarlarının başında gelen Jim Smith ise ‘’Herhangi bir votkada bulabileceğiniz radyoaktif madde seviyesi ile hiçbir farkı yok.’’ dedi.

atomik vodka bottle

‘’Atomik Vodka’’ o bölgede yaşanan nükleer patlamadan bu yana ilk kez üretilip satılabilen bir ürün olma özelliğini taşıyor. Londra’da alkol reyonlarında şimdiden yerini aldı bile.

Kaynakça: allthatsinteresting.com

Related posts
Yaşam

Tesettürün Uydurma Kuralları

Yaşam

Evlenecek Erkek Nasıl Davranır: 5 İpucu

Yaşam

Regl ile İlgili Bilinen 5 Yanlış

Yaşam

Hergün Sevişmek için 5 Neden

E-Bültenimize Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir