İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Cengiz (Çengiz) Han ve Moğollar Türk Mü?

Geçmişini bilmeyen geleceğini göremez. Görse de o kişi öz benliğini yitirecektir. Şuan ki ülkemizdeki durum da insanların geçmişini bilmemesinden kaynaklıdır. Bir kısım Avrupa kültürüne yüz çevirmiş diğer bir kısım tamamiyle Arapçı bir yaşam tarzı sürmekte. Bizim tarihimizi genelde batılılar araştırdığı için (çok korktuklarından olsa gerek) tarihi çok saptırmaktadırlar. Bir çok tarihçiye göre moğollar moğol iken bir kısım tarihçiye göre Moğollar Türk tür. Cengiz Han’ın torunlarının kurduğu devlette Türk devleti sayılırken Moğol devleti Türk devleti sayılmaz.Hatta bu devlet (Altınordu devleti) şuanki cumhurbaşkanlığı forsumuzdaki yıldızlardan birini temsil eder.

Moğollar Türk müdür?

Moğolların Türk olup olmadığını anlatmadan evvel Turancılık Nedir? bilmek gerekiyor. Kısaca özetlemek gerekirse Turan dediğimiz olgu Ural-Altay ailesine mensup olan Turani ırk diye kabul edilen budunların (halkların) tek bir çatı altında toplanmasıdır. Ural-Altay dil ailesine mensup budunları (halkları) tanıtacak olursak:

Ural Kolu

-Fin

-Eston

-Macar

-Sami

 

Fin-Ugor Halkları
Fin-Ugor Halkları

 

Altay Kolu

-Türk

-Moğol

-Kore

-Japon

-Tunguz

-Mançur

Tabloya dökecek olursak:

Ural-Altay-Dil-Grubu
Ural-Altay Dil Ailesi

 

Şimdi konumuza dönecek olursak Türk ve Moğollar Turani ırka mensup budunlar (halklardır). Soyumuz ve tarihimiz aynıdır.

İzlemenizi öneririm:

Cengiz Han Türk müydü?

Cengiz Han nın Türk olarak bilindiği ama kabul edilmeyişinin yada Türk olarak gösterilip sahip çıkılmamasının nedeni olarak Müslümanlara açtığı savaşlar ve galibiyetlerindendir diye düşünüyorum. Bu konuda birçok saptırma yapanlar var Cengiz Han a düşman kesilenler var. Bunu yapanlar ya gerçekleri bilmemekte, kabul etmemekte ya da Türk düşmanı. Buna benzer düşmanlıklar Timur (Temur) a da yapılmaktadır. Halbuki Cengiz (Çengiz) ve Timur (Temur) da bizle aynı soydandır hatta atalarımızdandır.

Cengiz Han daha imparatorluk kurmadan evel Müslümanlar 8.yy’dan itibaren, Horasan, Semerkant, Taşkent , Buhara, Talkan ve Curcan gibi TÜRK yerleşim bölgelerinde yüzbinlerce masum TÜRK ü sırf müslüman olmadıkları için katlettiler. Sonucu ne oldu? Tarih sahnesine Cengiz Han çıktı ve Müslümanlara bedelini acı şekilde ödetti…

Derler acımasız zalim zulm eden bir hükümdardı… Sorarım size böyle bir kişi Merkitler tarafından kaçırılan ve tecavüz edilen kadırısını kurtarmak için savaşan ve karısını kurtarmaya gittiğinde karısının hamile şekilde bulan, doğan çocuğun (Cuci adını koymuştur, anlamı misafir demektir) kendine ait olup olmadığını bile bilmeyip evlat edinen ve kendi çocukları gibi büyütüp yetiştiren bir insan ne kadar zalim olabilir. Bir Arap ın başına gelse bu olay anca o kadını taşlatır.

Cengiz Han nın ordularının büyük kısmı Türkler den oluşmaktaydı. Zaten Cengiz Han otağına yapılan baskın sonrasında Cengiz Han kaçmış ve bir Moğol kabilesine sığınmıştı. Cengiz Han’ın hem Moğolca hem Türkçe konuştuğu söylenir. Tarihte yazana göre Moğolca’dan çok Türkçe kullanmaktaymış. Zaten çocuklarının ikisine taktığı isim Türkçe kökenlidir. (Çağatay ve Ögeday – “çağ” ve “öge”) Cengiz Han nın evlatlık ve aslen Türk oluşunu Çin kaynakları da doğrulamakta.

Bir de şu mesele vardır: Cengiz Han, bugünkü Afganistan’da kendisini ziyeret eden Kadı Vahideddin Fuşanci’ye ”Peygamberiniz Hz.Muhammed her şeyi önceden bilmiş diyorsunuz; bizim için de birşeyler söyledi mi ?” diye somuş; kadı da ”Uturkû al-Turka mâ tarakûkum, yani Türkler size dokunmadıkça siz de onlara dokunmayınız” demiş olduğunu nakletmiş ve Cengiz Han da bunun çok bilgece bir söz olduğunu söyleyerek kendisinin Türk olduğunu belirtmiştir.

Moğolların Türklüğüne bakacak olursak… Türkler bozkurttan türediğine inanmaktadırlar, Moğollar ise köpekten türediklerine… Nakış ve halı dokuma işlerine kadar bir çok yönden benzerlik göstermektedir. Zaten Hun devletlerinden önce Moğollar ile Türkler aynı dili konuşmaktaydılar. Hun İmparatorluğundan sonra bu değişti.

H. Nihal Atsız bir yazısında şöyle der:

Moğol kelimesini tarihe tanıtan Çengiz Han olmuştur. Kendisinden önce Moğollara (yâni Moğolca konuşan boy ve uruklara) ne dendiği kesinlikle belli değildir. VIII. Yüzyıla ait Orkun yazıtlarında görülen “Otuz Tatar” ve “Dokuz Tatar” adlı birliklerin Moğol olduğu ileri sürülmüşse de, bu, bir faraziyeden ibaret kalmıştır. Çünkü bugün Moğolistan denilen eski Gök Türk ülkesinin ancak X. Yüzyıldan başlayan Moğollar ile dolduğu ortaya konduktan sonra, VIII. Yüzyılın Otuz Tatar ve Dokuz Tatar’larının da Türk olduğu kendiliğinden belli olmuştur. Gök Türkler çağında adı geçen “budun”lardan Moğol olduğu kesinlikle bilinen ancak Kıtay’lardır ki, daha sonraki zamanlarda da tarihe Moğol olarak geçmişlerdir.

Türkler ile Moğollar aynı kökten gelen iki kardeş millet olmakla beraber, Çengiz Han, Moğol değil, Türktü. Çengiz’in Türklüğü tarihî geleneklerin dışında, tarafsız çağdaş Çinlilerin tanıklığı ile de sabittir. Prof. Zeki Velidi Togan, 1941 de yayınladığı “Moğollar, Çingiz ve Türklük” adlı küçük eserinde (18. Sf.) ve 1946 da çıkardığı “Umumî Türk Tarihine Giriş” adlı büyük ve değerli kitabında (66. Sf.) Çengiz Kaan’ı 1221 de ziyaret eden Çaohong adlı bir Çin elçisinin verdiği bilgiyi nakletmiştir. Bu elçi, Çengiz’in Şato Türklerinden indiğini gayet açık olarak belirtmiştir. Şato’lar ise, bilindiği üzere eski Gök Türklerden inen büyük bir uruktur. Çengiz’in tipi hakkındaki tarihî bilgiler de (uzun boy, kumral saç, beyaz ten, yeşil göz) eski Gök Türk kağanlarınınkine uymaktadır.

(Ötüken, 31–32. Sayı, Ağustos 1966)

 

4 Yorum

 1. Ferhat Ferhat 05 Haziran 2014

  size çok teşekkür ederim, yıllardır Cengiz Han’ın moğol mu Türk mü olduğunu düşünür dururdum, geceleri gözüme uyku girmezdi. Gök bilge Atsız’ın bu alıntısını aylar önce okuduktan ve sizin de samimi yorumlarınızdan sonra Cengiz Han’ın Türk olduğunu bir kez daha iyi anladım…

  • Atu Atu Yazar | 05 Haziran 2014

   Cengiz Han ya da Moğolları bizden ayıramayız zaten. Çünkü hepimiz Turani ırka mensubuz. Türk, Moğol, Mançur, Tunguz, Kore, Japon, Eston, Fin, Macar tümü Ural-Altay dil ailesine mensup olan halklardır. Sadece dil de değil kültürel etkilerde özellikle de şamanizm kültürünün etkileri tümünde bugün bile var.

 2. Fatih Fatih 16 Şubat 2012

  Sizi gerçektende tebrik ediyorum ve size teşekkür ediyorum.Bu konu anca bu kadar güzel anlatılabilirdi…

  • Atu Atu Yazar | 16 Şubat 2012

   Bu güzel yorumunuz beni çok sevindirdi.Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: