OturanBilge.com'da Yazar Olmak İster Misiniz?

Yaşam

Cadılar bayramı nereden çıkmıştır?

Cadılar bayramı nasıl ortaya çıktı? Cadılar bayramının anlamı nedir?
Cadılar bayramı nasıl ortaya çıktı? Cadılar bayramının anlamı nedir?

Cadılar bayramı nasıl ortaya çıktı?

31 Ekim 2018’de Cadılar Bayramı yine her sene olduğu gibi kutlandı. Ancak “nedir bu cadılar bayramı?” diye sorulacak olursa kısa ve öz Keltlere ait kışın gelişine dair kutlanan bir tür bayram veya törendir diyebiliriz. Konumuzun içeriğinde tarihsel sürece de yer vereceğimiz için öncelikle Keltlerin kim olduğu konusunda biraz bilgi vermemiz gerekiyor.

Keltler Kimdir?

Keltler Anadolu hatta bugün ki, Suriye ve Güneydoğu Anadolu’da ortaya çıkmış daha sonra zamanla batıya doğru yavaş yavaş ilerlemiş savaşçı bir ulustur. Yaşamlarının büyük kısmını avcılıkla geçinen Keltler aynı zaman da bir süre sonra iyi bir çiftçi haline geldiler. Keltler Yunan ve Etrüsklerle iletişime girdiği için bu ulusların da kültürel yapılarını etkilemiştir. Keltler kendine özgü bir yaşam biçimi, kültürü ve inanışa sahipti. Baskın bir ulus oldukları için dışarıdan etkileşime girmek yerine diğer uluslara etki bıraktıkları görülmüştür. Keltlerin zaman içinde göç ettiği yerlere haritadan bakacak olursak:

Keltlerin tarihsel süreçte yaşadığı coğrafya

Keltlerin tarihsel süreçte yaşadığı coğrafya

Keltler günümüzde hangi halklardır?

Keltleri bugün günümüzde İngilizlerin atası olarak değerlendirenler de vardır. Ancak bu tamamen bir hatadır. Britanya Krallığı ile İngiltere’nin ayrımını bilmedikleri için olsa gerek, bu hataya düşülmektedir. Britanya Krallığına bağlı ülkelerin büyük kısmı Keltler’den oluşmaktadır. Ancak İngilizler Kelt değildir. Kelt olarak değerlendirilebilecek ulusları başlıca İrlanda ve İskoçlar olarak söyleyebiliriz. Keltler Keltik diye de bilinir. Bugünkü futbol takımlarından Boston Celtics, Celtic FC gibi takımlar Keltikleri anımsatmak içindir.

Celtic FC Futbol takımının logosunun anlamı nedir

Celtic Futbol Takımı Logosu

Celtic FC takımının logosuna bakılacak olursa, 3 yapraklı yonca yer almaktadır. Bunun nedeni, üç sayısı, nümerolojide kutsal bir yere sahipti ve yine Kelt Pagan inançlarında üç yapraklı bu bitkinin sihirli olduğuna, kötü ruhları tespit etme gücüne sahip olduğuna inanılırdı. Bu nedenden dolayı günümüzde bile şans getirsin ve kötü ruhların getireceği kötü olaylardan korunsun diye İrlanda düğünlerinde gelin buketi ve damat yaka çiçeği üç yapraklı yonca içermektedir.

İrlanda da 3 yapraklı yonca neden kullanılır

İrlanda sembolü 3 yapraklı yonca

 

Cadılar Bayramı nedir ve nasıl ortaya çıktı?

Keltleri anlattığımıza göre konumuza geri dönebiliriz. Cadılar bayramı Keltlerin çok eski inanışlarından biridir. Kısa ve öz olarak bir tür Pagan inancının günümüze kadar gelişidir. Keltler 31 Ekim-1 Kasım’a bağlayacak geceyi yaz mevsiminin sonu ve kış mevsımının başlangıcı olarak kutlamaktadır. Aslında kutlamadan ziyade bir tür kış hazırlığı korunma ritüeli denebilir. Kış mevsiminde geceler uzun olacağı için ve gecelerin ruhların ortaya çıktığına inanıldığı için Cadılar bayramı gününde ölülerin de evlerini ziyaret ediş günü olduğuna inanmaktaydılar. Bunun için ölüler kendilerini tanımasın diye kostümler giymekteydiler.

Cadılar günü bayramı hangi ülkelerde kutlanıyor

Cadılar bayramı partisi

 

Roma’nın yayılma sürecinde ise Keltler Britanya adasında yaşarken Romalıların adayı işgali ile kültürel etkileşim de başlamış oldu. Keltlerin özgün kültürü ile iç içe olan Romalılar bundan etkilenmiş ve Kelt Pagan inanışları Avrupa geneline yayılmaya başlamıştır. 7. yüzyılda Papa 4. Boniface 13 Mayıs’ta kutlanan Azizler Günü’nü 1 Kasım’a taşımış, Azizler Günü‘nün arifesi (31 Ekim gecesi) kutsal kabul edilmiş ve Batılı dillerdeki Halloween veya Hallowe’en (holy evening/kutsal akşam) adı buradan gelmektedir.

Avrupa’da yaşanan reform sırasında Protestan Kilisesi’nin ağılığı artmaya başlayınca eski Kelt Pagan inanışı olan cadılar bayramı kutlamaları sonlandırıldı. Ancak Britanya adası ve çevresinde devam etti. Amerika Birleşik Devletleri’nin temelini atacak olan koloniler Amerika’ya vardıklarında bu inanışı da beraberinde götürdü. Bu kolonilerin bağımsızlığını ilan etmeye çalışması ve Britanya Krallığının baskısı nedeniyle cadılar bayramı kutlamaları Amerika’da yer alan koloniler arasında yasaklandı. Ancak aynı günde farklı bir bayram adı ile kutlanmaya başlandı, hasat bayramı. İrlanda ve bir kısım İskoç’un Amerika’ya göç etmesiyle Amerika’da yeniden cadılar bayramı kutlanmaya başlandı.

Kaynakça: https://seyler.eksisozluk.com/irlandanin-resmi-sembolu-olarak-bilinen-uc-yaprakli-yonca-shamrock
http://www.milliyet.com.tr/cadilar-bayrami-nedir–cadilar-bayrami-ne-zaman–molatik-1595/
https://www.history.com/topics/halloween/history-of-halloween

Related posts
Yaşam

Tesettürün Uydurma Kuralları

Yaşam

Evlenecek Erkek Nasıl Davranır: 5 İpucu

Yaşam

Regl ile İlgili Bilinen 5 Yanlış

Yaşam

Hergün Sevişmek için 5 Neden

E-Bültenimize Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.