OturanBilge.com'da Yazar Olmak İster Misiniz?

Yaşam

Broker nedir ne iş yapar?

broker nedir ne yapar?

broker’ın türkçesi olarak ”simsar” diyebileceğimiz, menkul kıymetlerin alıcı ve satıcılarını eşleştiren temsilcilerdir.

-ne yapıyorsun?
-brokerım ben ama mutsuzum!
-o zaman yakında brokersın sen o işi esprisini çok rahat yapabileceğiniz bu adamlar mevzuatta asgari maaş olarak 650 tl alırlar ama tüm parayı yaptığı adamlardan aldığı komisyondan vururlar. çok yüksek meblağa kazanan brokerlar;

1-) kendilerine broker veya dealer denmesindne hiç hoşlanmazlar ve kendilerini yatırım ve finans uzmanı olarak lanse ederler.
2-) bu kişilerin yasal olarak 40 yaşına kadar çalışmaları gerekir. 40 yaşından sonra -kalp krizi riskine karşı- zorunlu emekli olurlar.
3-) ticaret kanunu mevzuatında bile adları simsar/tellal olarak geçtiği için belki de kendilerine broker denmesini istemiyorlardır.
4-) gene mevzuatta, piyasasında ki dealer’lara kıyasla bir kapalı oda içinde ımkb ve bddk spk gibi denetimcilerin yoğun denetimine maruz kalarak çalışırlar.

peki brokerlar nasıl çalışırlar? mesai saatlerinde kişisel telefonları kesin emirle kapalı olmak zorundadır, kendi kişisel hesaplarına bir sakız parası bile yatıramazlar, yoğun denetime maruz kalırlar ve bu adamlar borsaların kapanış saati olan saat 5’e kadar büyük bir ekrana kilitlenerek kulakları telefona yapışık şekilde 2 saniye gözlerini kırpmadan ekranda akan borsa diyagramlarını izlerler.

peki nasıl broker olunur? bu işin okulu öncelikle lisansını okumaktır. ayrıca gazetelerde ki ve finans sayfasını okumadan geçenlerdenseniz, cnbc-e de ki finans cafe veya borsa haberlerinde konuşulanalra fransız kalıyorsanız, borsa ekranında ki çizgiler ve diyagramlar size sismografı çağrıştırıyorsa bu size göre değildir. çok yüksek bir sorumluluk ve stresi vardır. oynadığınız ve sorumluluğununzda olan paralar öyle 3-5 milyon tl değil 1 milyarlara çıkar. size tüm yetkiyi veren satıcı kişi artık 500 milyon tlyi sana bıraktım. onu gözden çıkardım diyebilir ki başta dediğim gibi en fazla 40 yaşına kadar çalışabilirsiniz. zamanında bana da brokerlık teklifi geldi ama bu mesleği yapmak kolay değildir. size önce 1-2 hafta teorik eğitime sokup ondan sonra bir yazılım programıyla sınava sokup elinize 500 tl sanal verip bunu 1 haftada %200’lük kara sokmanız gerekir ki başarırsanız broker olabilirsiniz ama o denilen şeyi yapmak ve 500-600 tl %200-300 kara sokmak deveye hendek atlatmaktan daha zordur.

son olarak da ekonomik kriz haberlerindeki mahvolmuş borsacı bir brokerdır!

Related posts
Yaşam

Tesettürün Uydurma Kuralları

Yaşam

Evlenecek Erkek Nasıl Davranır: 5 İpucu

Yaşam

Regl ile İlgili Bilinen 5 Yanlış

Yaşam

Hergün Sevişmek için 5 Neden

E-Bültenimize Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir