Kategoriler
Yaşam

Bir Seboreik Dermatit (Egzama) Öyküsü 2020

hastalığı ve bu hastallıkla mücadele amacıyla bu yazıyı yazıyı yazışımın 10. yılında eklemeler yapmayı düşündüm. İçinde bulunduğumuz 2020 yılında hala daha bu hastalığın çözümü bulunmuş değil. Şu sıralarda tüm dünyada COVID-19 (koronavirüs) pandemisi ile karantinalardayız.

Aşağıda önceki yıllarda da bahsettiğim gibi bu hastalık bir deri hastalığı değil. Vücudumuzun içerisinde bir şeylerin yolunda gitmediğinin göstergesi ve hatta bir tür uyarı sistemi bu hastalık. Eğer ki siz bu konuda önlemler almazsanız ileride daha tehlikeli rahatsızlıkların yaşanması an meselesi desek çok da yanlış olmayacaktır.

hastalığının nedenini geçtiğimiz yıllarda da belirtmiştim. Tamamen bağırsaklarınızdan kaynaklı bir rahatsızlık. Bağırsak floranızın bozulması nedeniyle oluşabilmektedir. Bağırsak florasını aşağıda da belirttiğim gibi bozan besinler, şekerler, gluten, sigara, alkol vb. gıdalar. Evet bu tür gıdaları ve alışkanlıkları sürdürdüğünüz sürece bu hastalık bitmeyecektir ve aksine başka rahatsızlıkların da çıkmasına neden olacaktır.

Ben de durum nedir? Ben de uzun yıllardan sonra yok. Şeker kullanmıyorum. Şeker derken buna, fruktoz yani meyve şekeri, yani şeker içeren meyveler yemiyorum, sularını içmiyorum, gazoz, kola vb. şekerli asidik içeceklere hiç değinmiyorum bile. Laktoz yani süt şekeri kullanmıyorum, süt içmiyorum, bunun yerine kefir tüketiyorum. Alkol kulanımım ayda 1 kere civarında. Sigarayı bıraktım. Gluten ile beslenmemeye dikkat ediyorum. Yani gluten içeren unlu gıdalardan uzak durmaya çalışıyorum. Paketli şekilde satılan ve rafine edilmiş besinleri yemiyorum, içmiyorum. (Şeker içeren gıdalar ve bu gıdaların etkileri ilçin “That’s Sugar” adlı belgeseli izlemenizi tavsiye ederim.)

Şampuan artık kullanmıyorum. Piyasada bulunan tüm şampuanların içerisinde çeşitli kimyasallar ve deterjan bulunduğu için faydadan çok zararı olduğunu gördüm. Bunun yerine doğal sabun kullanıyorum. Selvans adlı markanın katran sabununu kullanıyorum. Ardıç katranı, çam katranı ve sedir katranı sabununu kullanabilirsiniz farketmez. Ben genellikle çam katranı sabununu kullanıyorum. Hem yüzümde hem saçımda kullanabiliyorum. Saçları ilk zamanlarda biraz katı yapsa da sonraları düzeliyor. Çok olmasa da az miktarda saç dökülmelerimi de durdurdu.

Kısacası, gluten ve şekerli besin kullanımı, sağlıklı beslenme, düzgün saatinde yeterli uyku, doğal sabun kullanımı ile bu hastalığı ve ileride yaşanabilecek daha büyük hastalıkları önleyebiliyorsunuz. Peki ne yiyeceğiz derseniz? Aslında çeşidiniz çok. Sebze ağırlıklı olmak üzere, baklagiller ve et ürünleri tüketebilirsiniz. Sebzeler konusunda zeytinyağlı ağırlıklı şekilde daha çok çiğe yakın şekilde tüketmek oldukça faydalı olacaktır. Yalan yok sebze sevmezdim. Ancak karnıbahar veya brokoli haşlayıp zeytinyağ ve az biraz kaya tuzu en büyük zevklerimden biri haline geldi diyebilirim.

Seboreik dermatit tedavisi sebze

Geçtiğimiz günlerde okuduğum bir makalede, bağırsaklarda yer edinen parazitlerin başlıcası da tenyaların da, seboreik dermatit, sedef, ürtiker (kurdeşen), anjioödem, astım vb. hastalıklara neden olduğunu okudum. Ülkemizde en çok rastlanan tenya türü sığır tenyası, bilimsel adıyla “Taenia Saginata”. Sığır tenyaları vücudumuzun içerisinde hiç hissetirmeden 25-30 yıl kadar yaşayabildiği yazmaktaydı. Unutulmamalı ki tenyalar sadece etten değil çeşitli şekillerde de size bulaşabilmektedir. Bu konuda uzman bir doktora (iç hastalıklar uzmanı bunun için uygun olacaktır) giderek, test yaptırmanızı tavsiye ederim. 09.05.2020

Tedavisi 2018

tedavisini tamamen bulduk diyebiliriz. Bu yazıyı yazalı 8 yılı geçiyor. Eski yazı hala aşağıda duruyor ve okursanız göreceksiniz ki sizlere uygulanmış tedavi yöntemlerinin aynısı bana da uygulandı ve sonuç olarak, o tedavi yöntemleri ile hastalık hiçbir şekilde geçmedi.

Hastalık durumuma gelecek olursak, artık rahatsızlığım yok. Neden ve nasıl yok bunları kısaca uzatmadan madde madde sıralayarak anlatacağım. Uygulama yaptığınız takdirde sizin de iyileşmemeniz kaçınılmaz.

Seboreik dermatit (egzama) veya diğer tüm egzama türleri için tedavi yolu aynı gibi diyebiliriz. Bilmeniz gereken en önemli konu, bu hastalık deri hastalığından  ziyade bir iç hastalık olduğunu bilmeniz. Hatta merkez noktası, bağırsak florasının bozukluğu. Kısacası gerekenler şunlar,

1) 3 beyazdan uzak durmalısınız. Bunların en başında şeker gelmekte. Şekerin her türlüsünden uzak durmanızı tavsiye ederim. Eğer ki yüksek derecede kalori harcayarak spor vs. yapmıyorsanız meyve dahi az tüketin.

2) Probiyotik beslenmeye özen gösterin. Bunun için en iyi probiyotik ürünü konusuna göz geçirebilirsiniz.

3) Uyku düzeni önemli bir husus. Beyinde yer alan epifiz bezi gece 23-03 saatlerinde melatonin hormonu salgılamaktadır. Bu saatlerde uyuyor olmanız size iyi gelecektir.

4) Rafineri olan her türlü besinden uzak durmalısınız.

5) Alkol ve sigaradan kaçınmalısınız.

Kısacası bağırsak floranızı sağlıklı bir hale getirmeniz bu hastalıktan kurtulmanız anlamına gelmektedir.


Candida Mantarı (23 Mart 2014)

Yorumlardan yazıyordum bazı güncel olayları ama yorumlar 1000 e yaklaştığı için herkes okuyamıyor ve yararlı olmuyor. Bu yüzden gelişmeler oldukça yazı üzerinden güncellemeler yapacağım.

Yorumlarda da bahsettiğimiz gibi en son Prozinc yeşil kahverengi ve mor kutu olanlarını kullanıp denedik ama 1 2 aylık kullanımdan sonra o da çare etmemeye başladı. Son 1 yıldır Vichy Dercos (Yağlı saçlar için) olan şampuanı kullanıyorum ve saçlarda seboreik dermatitten eser yok.

Seboreik dermatit (egzama) için Vichy Dercos şampuan

Vichy Dercos resmi:

Fakat özellikle sakal dipleri, burun çevresi ve kaş diplerindeki kabuklanmalar devam ediyor. En can sıkıcı nokta bu. Ayrıca yüzde sivilcelenmeler de cabası. Artık doktor gitmeden tetradox antibiyotik alıp kendime tedavi uyguluyorum ama tabi bu da geçici çözümler.

Son zamanlarda saçma sapan alerjiler de gözükmeye başladı. Bazı kozmetik ürünlere ya da ilaçlara (özellikle aspirin türevleri). Bunları kullandığımda yada bana değdiğinde; dudaklarda, gözde, kol, el, ayak yada bacaklarda şişmeler (ödem), kaşıntı, kızarıklık meydana geliyor. İlk yaşadığımda doktora gittim ve avil ampül verildi şişlikler 1 günde indi. Herediter anjioödem olabilir diye doktora gittim, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa da yapılan deri ve kan alerji testlerine girdim hepsi negatif çıktı. Şimdilerde alerjiler sıklıkla görülmeye başladı. Cebimde avil ya da taveglyl tablet olmadan dolaşmıyorum. Bunları yazdım çünkü yaşayanlarda belli süre sonra alerjik reaksiyonlar görülmeye başlayacağını öğrendiğim için yazıyorum.

ve Candida Mantarı

Bunları yazdığım için ümitsizliğe kapılmayı belkide tümünün çözümünü bulabiliriz. Geçenlerde bir izleti izledim. İzleti şeker tüketimini çok yapanlar hakkındaydı. Zehir sayılabilecek şekerlerin bağışıklık sistemimiz de %70 bağırsaklarımız etkili durumda ve bağırsaklarımızın %20 si kötü %80 i iyi bakteri ve mantarlardan oluşuyor. Bu denge bozulduğunda bağışıklık sistemimiz bozuluyor ve bu tarz hastalıklar boy gösteriyor. Buna neden olan şeyin baş aktörünün adı: Candida mantarları. Daha önce zafer adlı bir arkadaşımız aşağıda yorumda bu mantardan bahsetmiş. Ve bu mantardan kurtulmak için gerekenleri de bahsetmiş. (Arkadaşımızın yazısını bulmak için ctrl+f yaparak Candida mantar diye arama yapın)

Özellikle çocukluktan beri çok fazla şeker kullanan, tatlı yiyen, kola, gazoz vb tatlı içecekler içen, çok fazla fast food alışkanlığı olanlar varsa yorumlarında yazabilirlerse sevinirim. Bu hastalığını yaşayanların ortak bir noktasını bu şekilde bulabiliriz. Çözümü de hep beraber bulabiliriz.

Ben şu anda (bu konuda çok ümitliyim) seboreik dermatit ve alerji yaşayan hastaların bağırsaklarındaki bakteri ve mantarların oranlarının bozuk olduğunu düşünmekteyim. Yani Probiyotik hap, toz takviyesi almalıyız. Ya da doğal yöntemlerle probiyotik besinler içecekler tüketmeliyiz. Araştırdığım kadarıyla probiyotik ürünlerden bazıları: kımız, kefir, boza, şalgam, lahana turşusu…

Candida adlı mantar ve şekerli türdeki besinlerin vücuda zararlarını öğrenmek için alttaki izletiyi kesinlikle izlemelisiniz:


Seboreik Dermatit Nasıl Başladı? (18 Kasım 2010)

Bu hastalığı yaşayan birçok arkadaşımız var ve bende 8 yıldır bu illetle yaşıyorum.Ne yazık ki kesin kökten halledebilecek bir tedavisi yok.Tehlikesi olmayan bir hastalıktır ama insanı psikolojik yönden olumsuz yönden çok kötü etkilemektedir. Çekmeyen de bilmez.Anca durdurmak için bazı losyon, krem vb. ilaçlar  mevcuttur.Kendi deneyimlerimi bu yazımda sizlerle paylaşacağım. İnternette araştırdığınızda bazı fotoğrafları görüp korkmayınız gerekli ilaçları kullandıktan sonra hafifler hatta durma noktasına gelir.Belli bir süre sonra tekrar edecektir.Birçok hastalığa çare bulundu bi buna bulunamadı.Kimi karaciğerden kimi virüs yada bakteri diyor.Virüs yada bakteri olsa başkasına da bulaşırdı herhalde ama bulaşıcı bir hastalıkta değil.Kimi stresten kimiside alerjik bir durum diyor.Her kafadan bir ses…

Bilmeyenler diyecek ki bu ne lan ölümcül bir hastalık mı?Değil tabi ki.Bir tür deri hastalığı, egzama türü.Gıcık bir tür hemde.Özellikle kafadaki kepeklenme olarak görülür ve kepeklenme ile karıştırılır.Halbuki kepekler daha ufakken bu hastalıktan olanların saçında iri kabuklanmalar olur.Sadece saçta mı olur? Tabi ki hayır vücudun başka yerlerinde de bulunabilmektedir.Kişiden kişiye göre farklılıklar göstermektedir.Kimilerinde sadece saçta iken kimilerinde sakal dipleri kaş diplerinde olur.Kimilerinde burun kenarlarında kimilerinin ellerinde kimilerinin göğüs bölgesinde bulunur.Vücudun çeşitli bölgelerinde çıkmaktadır.Saçında olup burun çevresinde de olabilir.

Seboreik Dermatit Sürekli Tekrar Eder

Seboreik dermatit ne zaman başlayacağı bölgede önce bir kızarıklık başlar daha sonra bu kızarıklık kabuklanmaya başlar.Pul pul dökülmeye başlar kızarık olan bölge.Ayrıca sinir edici kaşınmada beraberinde geliverir.Özellikle yaz aylarında durum sinir bozucu olur.Terledikçe daha çok kaşınırsınız.Hastalık sürekli görülmeyebilir kimi zaman aşırı şekilde görülürken bazen durma noktasına gelebilir.

Hastalığımın ilk yıllarında doktora gittiğimde bana allerjin var demişti.Neye dediğimde toza kuma vs. diye bir saçma cevap verdi. Ketoral şampuan, M-Furo losyon ve ismini tam hatırlamadığım bir losyon daha vermişti.Tabi ki işe yaradı kullandığım sürece hastalıktan eser olmadı ama kesince 1 hafta dolmadan tekrar kabuklanmaların başladığını gördüm.Bu ilaçların çözüm olmadığını görünce kullanmayı kestim.Zaten uzun süreli kullanımdan sonra sanki bağışıklık kazanmış gibi kullansanız bile ilaç bir işe yaramamaya başlıyor.

seboreik dermatit

Seboreik Dermatit’in En İyi Şampuanı Blue Cap

Gıcık eden kaşınmalar yüzünden tekrar doktora gidelim kararı almıştık ve dedemin eski bir ahbabı olan Cildiyeci Kolsuz Agop olarak tanınan Prof. Dr. Agop Kotoğyan gittim.Oda Blue Cap Krem ve Blue Cap Şampuan verdi.

Şampuann pek bir işe yaradığını söyleyemem ama kremi mucizevi bir ilaç gibidir. İlk ay şampuanını almıştım ama baktım pek yararı yok bende bıraktım almayı sadece krem yeterli geliyordu.Saçımın haricinde burnumun kenarında da çıkıyordu ufacık bir sürüşten sonra hemen geçiriyordu.1-2 yıl kadarda blue cap i kullandıktan sonra fiyatının 60TL gibi bir fiyatta olduğu için (2006 yılında bu fiyattaydı şimdi nedir fiyatı bilmiyorum) artık bıkkınlık geldi ve onuda almayı bıraktım.Zaten üniversiteye gittiğim bölgede bu şampuanda bulmak zor idi İstanbul’dan da getirmeye gerek duymuyordum. Çünkü o sene bulduğum bir şampuan hastalığı durdurma noktasına getirmişti.

2006/2007 yıllarında özellikle hiper marketlerde kolay bulunan bir şampuan olan Clear Men Active Sport (Mavi mentollü olan) kullanmaya başlamıştım.Hastalığı tek başına yok etmişti sağ olsun.Hatta o zamanlar bunun etkisini görünce Clear a teşekkür maili atmıştım ve şampuan formüllerini değiştirmemelerini rica ettim.

Blue Cap Alternatifi Clear Men Active Sport

Daha sonraları internette bazı forumlarda bu hastalıkla yaşayan diğer arkadaşlarla konuştuğumuzda onlarında Clear Sport u kullandıklarında iyileştiğini öğrendim.Onlarda Clear a benzer mailler yollamışlar.Fakat ne olduysa 2008 yılında Clear formülünü değiştirdi ve seboreik dermatit’e çare olan bu şampuan bir b.ka yaramaz oldu. Heralde soyguncu ilaç şirketleri Clear ı sopaladı.Siz ne dersiniz bu işe? Şimdilerde Clear Cool Sport olarak satılıyor hala bu ürün.Hala bu şampuanı alıyorum kullanıyorum fakat bir işe yaramıyor o yüzden çözüm buldum diye sevinen arkadaşlar heveslenmesin.Ama bir kullanın belki sizlerde bir işe yarar.

Ara ara ufak tefek losyonlar alıp denemeler yaptım uzun süreli kullanımlarda gene bağışıklık kazanıyormuş gibi ilaçlar bir işe yaramamaya başladı kendi kendime çabaladım.Yok elma sirkeleri, halis zeytin yağları, zeytinyağı sabunları, karışık tüm yağların bulunduğu formüller, normal kremler vs vs. derken kafam oldu nükleer deney sahası gibi.İnanın bit koysanız koymanızla ölmesi 5 dk. sürerdi.

Seboreik Dermatit Yeni Tedavi Arayışı

Hastalığımın 7. yılının şerefine bir başka dr. ye gittim. O da 2 hap (1 tanesi antibiyotik Tetradox).Konazol şampuan, Psovate losyon ve kendinizi kimyager zannettiren Benzamycin jel verdi.Özellikle benzamycin süper bir ilaç gerçekten hem surat hemde vücudunuza sürüyorsunuz 1 tane bile sivilce bırakmıyor seboreik dermatit bulunan derinizi pürüssüz doğal görünümünde ve kaşıntısız hale getiriyor ve pırıl pırıl parlatıyor. Birde dolu şeyi yasakladı kuru yemişten tutun, baharatlar, kızartmalar, turşu vs. Tedavim 2 ay sürüyordu ki verdiği hap olan Tetradox kusturmaya başlayınca tedaviyi bıraktım!  Tam bir karaciğer, bağırsak ve mide düşmanı Tetradox verirlerse de kullanmayın derim.

Şimdilerde sadece psovate losyon kullanıyorum.Biliyorum kortizonlu ama başka çarem de yok.

Fungoral, Konazol, Ketoral vb. bunların hepsi ticari amaçla çıkarılan şampuanlardır kullanmamanızı tavsiye ederim bir işe yaramamaktadır.

Bugün bir araştırma yaptığımda Headn’ Shoulders ın Seboreik Dermatit ler için çıkartmış olduğu bir şampuan olduğunu gördüm.Ama yurt dışında satışa sunulmuş.

Neutrogena T/Gel diye bir ürün var onuda önerenler var.Büyüğü 28 TL küçüğü 19 TL civarında.

“Bir Seboreik Dermatit (Egzama) Öyküsü 2020” için 1.303 yanıt

kısacası en iyisi blue cap krem diyosun dimi yoksa ben mi yanlış anladım???ama blue cap kullanımında saç için sprey kullanın diyolar!!neyse fark etmez kremini alıp bi kullanayım bakalım…burdan da haber veririm sizlere sonuç hakkında…tşk atu kardeş….

Sprey hiç kullanmadım birşey diyemem ama Kolsuz Agop (Prof. Dr. Agop Kotoğyan) bana kremini vermişti…Umarım yardımcı olmuşuzdur…Geçmiş olsun…

aklıma yeni sorular geldi:)))atu kardeş..bu önerdiğin kremleri losyonları duştan sonra diyon ya…kafama takıldı….duştan sonra saçlı deri nemliyken mi yoksa tamamen kuruduktan sonra mı sürmeliyim bu ilaçları???bide benim yüzüm,kaşlarım ve kulaklarım acayip kızarıyo ama kendimi bildim bileli bu durum böyle ama saçlı deride saç ekiminden sonra yani 3 yıl önce çıktı…buralar için de bu blue cap krem yararlımıdır acaba?ve son olarak bu blue cap i ömür boyu kullansak (tabi yararlı olursa:)))yararlı oldu da ömür boyu kullanmaya kaldı :)) ) bi sıkıntı olur mu??bu blue cap en etkili olan mı acaba ya??bi de t-gel diye bişi diyolar..oda çok iyi diyolar ama sen ne dersen onları kullancam!!!!lütfen cevap yazzzzzz!!!!!!!

Kurusun yada nemli olsun o fark etmez :biggrin: Ben nemli hallediyordum daha fazla kolay yayılıyor az kullanmış oluyorsun 😆

Bluecap i nerde kabuklanma varsa kullanabilirsin… T-Gel denemedim fikrim yok

Bluecap yararlımıdır konusunda da şunu diyebilirim; Ben doğal olmayan hertürlü şeye karşıyım… Yaşadığımız dünya da üretilen her ilacın bir etkisi var. Bir ilaç üretilirken vücutta farklı bir yerde hasar olması için üretilir bu da tabi ilaç sektöründen para kazananlara yarıyor. Adamlar bunu zaten bilerek yapıyor… Şimdi uzatırsam konuyu Rockefeller den girip illüminati den çıkarım 10 sayfa yazarım o yüzden uzatmamak en iyisi 😆

atu kardeş…bende de sd var ve biraz karışık benimki…saç diplerimde….saç diplerimdeki kızarıklık hiç geçmiyo….artık doktorlardan değil senden medet bekliyorum:))) ilk doktor m-furo ve ketoral verdi….ilk sürdüğümde tamamen geçirdi ve saçlı derim harika oldu..ama hevesim kursağımda kaldı:((sadece 1 gün sonra tekrar geldi kırmızılıklar:((sonra ise hafifletmesine rağmen kırmızılıkları geçirmedi…sonraki doktor advantan s diye bi losyon verdi..oda hafifletiyo kaşıntıyı durduruyo ama geçirmiyo kırmızılıkları..:((saçlarımı geri tarayamıyorum bu yüzden:((şimdi sorularımı sormaya başlayayım….(bu arada bu hastalık saç ekiminden sonra çıktı bende 3 yıl önce)
1- blue cap krem diyosun ama ilacın satıldığı sitede saç için şampuan ve sprey diyo…kremi vücut için diyo…ben saçlarım için sprey ve şampuan mı yoksa sadece kremi mi almalıyım???
2- bu kızarıklıklar blue cap i kullanırsam tahminen ne kadar sürede geçer çünkü galiba ben hastalığı biraz ağır geçiriyorum neden dersen …ben günde 2 defa sürüyorum advantan ı ve buna rağmen 3-4 saat sonra kızarıklıklar artıyo bende:((1 haftadır kullanmama rağmen hastalığığn seyrinde azalma pek olmadı:(( kısacası bu blue cap işe yaradı demem için ne kadar kullanmam lazım???
3- birde yukarıdaki yazında Benzamycin jel-psovat ve blue cap ten bahsetmişsin en iyiler olarak…bu yazdıklarından en iyisi hangisi sence??ha bide şampuan olarak galiba prozinc demişsin…

şimdi bana ne yapmam gerektiğini yazarmısın lütfen…dedim ya ..artık doktorlara değil bu hastalıktan müzdarip olanlara güveniyorum:)) benim kafamda öle büyük kepekler pullanmalar falan yok ama saç derim pembeleşmiş ve beyazlamıyo hiç 3 yıldır..doktora daha 1 ay önce gittim…saç ekimim 3 yıl önce oldu ve geçer diye bekledim..bilmiyodum sd olduğunu…bu 3 yıl içinde deri pembemsi bir renge döndü…asla beyaz eski rengine dönmedi..bende bu sene 1 ay önce doktora gittim ve bana sd olmuşsun dedi…gerisi malum..yukarıda yazdığım gibi….şimdi bana önerebileceğin en iyi tedavi hangisi…yardımcı olursan ÇOK ama ÇOK minnettar kalırım…

Bilseydim dermatolog olurdum :biggrin:

Soruları cevapliyim

1) Saç için alacaksan kremi alman yeterli. (Kremi surat yada göğüste varsa oralarda da kullanabilirsin) Diğerlerine gerek yok…

2) Bende sürdükten birkaç saat sonra geçiriyordu, 1 günü geçmez geçirmesi. Mucizevi ilaç bu olsa gerek. Gerçi fiyattan belli ediyor durumunu.

3)Şimdi Benzamycin jel sivilce sorunu olanlar için (yüzde yada vücutta) önerdim. Psovat ı da eğerki bluecap e bütçesi yetmeyecek olan varsa yada almak istemeyen alternatif olarak önerdim ama psovat ın m-fura dan farkı yoktur ama m-fura ve onun türündeki losyonlardan daha iyidir (ortizonu yüksek heralde) Bu arada bluecap te kortizon yoktur. Diğer m-furo yada psovat gibi losyonlarda ilk sürüldüğünde kızartıp sonra geçirmesinin nedeni kortizon. Bide alkolümsü birşey var sanırım içlerinde yakıyor biraz…Bunların hiçbirini kullanmıyor ve sabırlıysan prozinc i tavsiye ederim…Bluecap yada psovatı kullanacaksan prozinc gereksiz.Bluecap ile psovatı kullanırken herkesin kullandığı şampuanları kullanabilirsin…Tavsiyem Clear ın Activesport nanelisi :biggrin:

1. yöntem Bluecap i kullanacaksanız fiyatı benim için sorun değil diyorsanız normal şampuan kullanın sonrasında az miktarda bluecap sürün… Bunu devamlı yapmak şart… (Banyo yu haftada 3 kere gün aşırı yapmanız daha iyidir) Yemeklerde bol acılı baharatlı yememeye bakın…

2. yöntem Normal şampuan kullanabilirsiniz yine birde psovat alırsınız 9TL ye sadece duştan sonra 1 kere sürmeniz yeterlidir. İlk 1 haftada hafif pullanma yada kızarıklık olabilir ama 1 haftayı aştıktan sonra tamamiyle yok olur (tabi duştan sonra sürmek şartıyla) Gene bluecap te ki gibi haftada 3 ü geçmeden gün aşırı yıkanmanız yeterli…

(Medikal şampuan önermiyorum afedersiniz ama bi b.ka yaradıklarını hiç görmedim)

3. yöntem Prozinc alırsınız (ben yeşil tercih ediyorum) yıkanırken kafanızda 5dk 10 dk arası bir sürede bekletirsiniz (tek sürme yeter fazlası zarardır) durularsınız… 1 haftaya geçirir. Gün aşırı yıkanma yeterlidir. Zaten 2 gün yıkanmazsanız kaşıntılar başlar… Prozinc ile diğer ürünlerden (psovat yada bluecap ) kullanim mi derseniz tavsiye etmem…

Önerebileceklerim şuanda bu kadar 🙁

malesef kafamda seboreik dermatit tekrar azdı, kafam konazola dirençli hale geldi ve tedeaviye cevap vermiyor, salicade’i kafada problem yokken almıştım bu yüzden işe yarıyomu bilmiyorum ama tekrar azınca bugün eczaneden NEUTROGENA T/GEL ŞAMPUAN aldım, ilk kez bu gece kullanıcam sonuçları yazarım, içinde (SLES) olmasa daha iyi olurdu ama olsun bakalım…

Geçmiş olsun…Ben Prozinc (yeşil olan) kullanıyorum 2 haftadır gayet iyi durumdayım.Yüzümde olsa bile yüzüme sürüyorum köpürtüyorum 5 10 dk bekletiyorum yıkıyorum geçiyor yavaştan…

Biliyorum çeşitlerini zaten aldığımda kutu içinde ürünleri tanıtan broşür çıkıyor.Şuanki kullandığımdan da memnunum aslında bir problem yok birde işin garip tarafı suratıma sürüp 5 10 dk beklettiğim de varsa sivilcem onuda patlatıp yok ediyor…

güzel etki ettiğine sevindim umarım böyle devam eder, ben de dediğim gibi gece tgel’i kullandım, şimdi sahurda yazıyorum bu yorumu, normalde kafam kabuklu hafif de yara gibi kızarıklarla kalkardım ama tgel ilk kullanımda bıçak gibi kesti kabukları, saçlı deriyi pürüzsüz yaptı, umarım kafam konazolda olduğu gibi tgel’e de dirençli hale gelmez en azından uzun süre dirençli hale gelmesin çünkü içinde ketakonazol olmadığı halde müthiş etki yaptı, yabancılar bu işi biliyor gerçekten…

slm arkadaşlar ilaçını gezmeyin şimdilik o hastalık bende de var tek çaresi iyeceklerinize dikkat edin bu hastalığı azdıracak iyecekler var onlardan uzak durun çıkmaz insanın suya ihtiyacı olduğu gibi onunda ihtiyacı olan bazı iyeceeklerdir örnekler 1 dolma 2 sarma 3 döner 4kızarmış yemekler özellikle baharattan uzak durun hele karabiber ve yemek yerken az iyin yemegi kesin sıcak yemeyin kesin

zamanım yok daha sonra devamını yazarım

Kullanmadım bilgim yok fakat Prozinc (yeşil olan) kullanıyorum 2 haftadır gayet iyi geçiriyor.2 gün yıkanmazsanız yada şampuanı bırakırsanız aynen devam eder.Gerçi neyi kullanırsanız kullanın ara verdiğinizde yada bıraktığınızda seboreik dermatit aynen devam eder.Yukarda ihsn nin dediği gibi çözüm ancak içten tedavidir.O da bulunmadıkça biz bu çileyi çekeriz ölene dek… :cwy:

13 yıldır bu dertle başetmeye çalışıyorum denemediğimz şampuan,losyon,krem hiçbişey kalmadı.türkiyenin heryerinde seboreik egzema için doktorlar gittim ama yok geçmiyo azalmıyoda bende bıraktım artık bütün saç diplerimi sardı elimi kafamdan alamıyorum her dakika kaşınıyorum kaşıntıdan ölcem nerdeyse bide kız olduğum için saçlarımda uzun dahada zorlaşıyo ama kısa oluncada yara görünür die korkuyorum yaraya alıştım zaten tek alışamadığım kaşıntışı napcağmı bilmiyorum lütfen yardım edin bana kaşıntıyı azaltcak olan herşeye razıyım.. hatta şunuda söyliyeym bi doktor kaşıntı azalır belki die kafamın gibine kortizon iğnesi vurdu ayda bi defa olmak üzüre 4 kez vurdu o ble biraz olsun azaltmadı iğneyle beraber kortizonlu sabun şampuan onlarıda kullandım belki hepsi olunca azalır biraz diye yok azalmıyo:( ama sizin dediğinz bluecup ı kullanmadım ilk kez duydum hatta onun bi faydası olabilirmi acaba yardım edebilirmsnz bana 🙁

Bluecap kremi kullanın geçirir ama devamlı kullanmalısınız duştan sonra 1 kere sürmek yeterlidir.Ama pahalıdır ne yazıkki…Geçmiş olsun =(

vichy yeşil kapak , saçların durumuna göre yağlı ya da kuru saçlar için olanı var , mucize gibi , bunu cok sık kullanmayın , aşırı yağlanma yapıyor , hafta da bir kez bununla yıkayın diğer zamanlarda bebek şampuanı ile yıkayın saçlarınızı

Bende yeni yeni seborik egzamayla tanışıyorum.hastalık 2 haftalık bende şu anda.yazıları dikkatlice okudum.sizden ricam şu anda sonuç aldığınız ürünleri ve yöntemleri tekrar yazmanız.nelerı yıyıp yemıyeceğimiz hakında ilaçlar hakında bilgisi olan lutfen yazsın..şimdiden teşekkur ederım…

Yukardaki arkadaşlara önerdiğim yöntemi size de öneriyorum:
Duştan çıktınız diyelim (Şampuan olarak Clear sportactive mavi mentollü kullanmanızı tavsiye ederim.Herhangi bir normal şampuan da kullanmanız yeterli.Eczanelerde satılan lampuanlara gerek yok ketoral konozal fungoral vs.). Psovat losyonu az miktarda (parmağınıza 1 damla dökün) kızarmış yada kabuklanmış olan bölgelere sürünüz. (Ben saç harici burun üstünde, sakallarda da, kaşlar da kullanıyorum çabucak iyileştiriyor.) Duştan sonra 1 kere sürdükten sonra 2. bir duşa kadar sürmeyiniz.Haftada 3 den fazla duş almayınız.Psovat losyon bulamazsanız M-Furo
dermatove vs. alabilirsiniz.Ama en iyisi şuan Psovat losyondur.

Psovat haricinde fiyatı baya yüksek olan BlueCap kremi de kullanabilirsiniz.Onu da yukarda anlattığım şekilde kullanabilirsiniz.BlueCap güzel kokulu bir kremdir.Anında gerçiriyor gibi.Bildiğim kadarıyla içerisinde kortizon da yok gerçi kullandığımız losyonlarda kortizonlar çok az seviyede.Az bölgeye de sürüyoruz ve dediğim gibi haftada 3 kere duştan sonraları sürmeniz yeterli olacağı için bu kortizonun size bir zararı olmayacaktır.Kortizonlu kremler kullanmanıza gerek yok suratınızı domates gibi yapar.

arkadaşlar yazılanların hepsini okudum ve birşey dikkatimi çekti herkes bu hastalığı dıştan sürülen krem ve losyonlarla tedavi etmeye çalışıyor fakat bnce bu hastalığın sebebi içte yatıyor.bn 11 yıldır bu hastalıkla uğraşan biri olarak bu hastalığın bağırsak mantarlarından kaynaklandığını düşünüyorum.bnce bu hastalık bağırsak mantarlarının yok edilmesiyle ortadan kalkabilir.fakat bu da zaman alan bşir işlem tabiki.ben bunu bizzat test ettim.özellikle tatlı tükettiğinizde bağırsak mantartları artar ve buda sdli yerlerde kaşıntı ve kızarıklığa neden olur.ben yaklaşık 2 aydır düzenli (hergün deil tabiki) mantar hapı kullanıyorum ve tatlı ve hamur işlerinden uzak duruyorum.hastaslık 2 aydır neredeyse yok bende.ama en az 6 ay falan uygulamak lazım.bide bir bilgi dilinizin üzerinde hiç geçmeyen bir beyaz tabaka varsa bu bağırsağınızda yoğun mantar olduğunu gösteriyor.bnce dıştan bu hastalığa çözüm aramak gereksiz gibi.

Evet doğru söylüyorsunuz zaten dıştan tedavi ile tamamiyle geçmesi olanaksız gibi.Bağırsak mantarlarını ilkkez duyuyorum bakteri olsa tamam ama…Konuyu biraz araştırayım…

bncede biraz araştırın derim bnce doğrudan alakası var çünkü ben şu an bağırsak mantarına yönelik bir tedavi uyguluyorum ve krem losyın vb. kullanmamama rağmen 1-1.5 aydır bnde sd belirtisi yok şu an çok şükür.sd ile mantar ilişkisi hakkında bilimsel makaleleri bile okudum baya araştırdım bende ve gerçekten deneyerek ve görerek bağlantılı olduğunun farkına vardım.

ATU kardeş bu hasta ilgili bizi bilgilendirdigin için tşk ederim. bende yaklaşık 15 yıldır çekiyorum. umarım Prozinc Şampuan sana iyi gelir.. benim saclı deride cıkıyor her gün banyo yapmak bıktım. losyon yada ferahlatıcı hangi şampoanı önerirsin. herkese acil şifalar diliyorum… :getlost:

Prozinc iyi gibi şuan (yeşil olan) kullanıyorum gayet iyi geliyor tavsiye ederim sanada Kadri.Bunun haricinde Clear sport un mentollüsü var.Losyon olarak Psovat çok iyi.Kortizonlu istemem diyorsan anında tedavi ve kortizonsuz bluecap krem öneririm.Hergün banyo yapmanda iyi değil haftada 3 kere yapman iyi olur (en azından saçlarını yıkama) Geçmiş olsun…

atu kardesim gercekten cok güzel eglenceli ve istifadeli oldu bu yazı tesekürler..
12 haziran tarihinde atmıstım ilk mesajımı yaklasık 5 haftadır sali cade i kullanıyorum ayrıca pro zinc pembe(pro zinc sacları güclendirme icin) ..2 yıkama sali cade 1 yıkama pro zinc 5 er dakka bekleterek kullandım

kullanmaya basladıgım ilk hafta sacımda hicbisey kalmadı ne kasıntı ne akne inanılmaz rahatladım galiba gececek dedim kendi kendime (ilk 10 gün tetradox hapda kullandım) bu 2 hafta böyle gitti daha sonra evdeki ciddi elektrik probleminden dolayı 10 gün kadar soguk suyla dus aldım ve bu esnada sali cade yi tek yıkama ve fazla bekletemeden kullandım (üsüdügüm icin :biggrin: ) bu sebepten mi yoksa hap bittigi icin mi bilmiyorum tekrar cıktı ve yaklasık 2 haftadır aynı sekilde kullanmama ragmen hicbi etkisi yok bilmiyorum ama sanırım tetradoxun etkisiydi ilk baslardaki rahatlama atu kardeste oldugu gibi bende ters bi etkisi olmadı hapın..sunuda ekleyeyim benim kasıntı ve kızarıklık da var ama benim asıl derdim sac derimdeki akneler eczanedeki analiz yapan sahıs bana sali cade yi aknelerden dolayı verdi.

herkese Allah sifa versin

Bugün siparişi vardim yarın elimde olacak benimde Prozinc Şampuan (yeşil olan)… Tetradox akne için özelliklede bakteriyel tarzda çıkan akneler için kullanıma uygun ama aknesi olmayıp seboreik i olanada yazıyormuş bazı doktorlar ilginç doğrusu…Sivilce çıkıyordu ufak ve tek bölgede hergün yeni 1 tane hepsini kurutmuştum bi kaç hafta evel 1 gece Nutella denen güzel tatlı ama şeytanımsı çikolata kavanozunu yarıya indirircesine yiyince karaciğerin içine ettik ona paralel suratımda sivilceler çıkmaya başladı…Aman nutelladan uzak durun =) Suratım da başladı kızarıklıklar sürüyorum psovate bu sefer 2 gün sonra bölgede sivilceler çıkıyor.Şaştım kaldım şu sıralar napıcağımı ama ümidi yitirmedim =) Sivex losyon var iyiki hemen söndürüyor iyileştiriyor. Bu arada yaz geldi herkes denize gidiyordur yada güneş altında kalıyordur…Aman ha güneşten uzak durun.!

merhaba yaklaşık 6 yıldır bu hastalıkla uğraşan biri olarak söyleyebilirim ki, güneşten her hangi bir ters etkisini görmedim sizin bünyenize göre değişebiliyor demekki. diyeceğim o ki özellıkle kimyon baharat gibi şeyler hastalığın nüksettiğini anladım. konazol şampuan iyi gelirken artık ona’da bünye alıştığı için bi fayda göremiyorum mesela advantan losyon krem, bende işe yaramıyordu Fucicort krem ise etkisi çok iyi gösteriyor tabi kremi kestikten bi süre sonra tekrar aynı sorun var.

burun çevresi bıyıklarda, kaşlarda çene kısmında ve saçlarımda bu illeten muzdaribim.:(

M-Furo krem i tavsiye ederim bu konuda en başarılısı o az miktarda sürmeniz yeterli…

en etkili seboreik dermatit şampuanı olarak konazol’u görüyorum, ama medikal şampuan olduğu için uzun süre kullanmamalı, hastalık geçene kadar kullanmak mantıklı, ileride yine ortaya çıkarsa bi daha kullanılır…

Çok önemli!

Merhabalar arkadaşlar, 27 yaşındayım ve yaklaşık 10 yıldır da sebore rahatsızlığım var.
Bu olayı kökten çözdüğümü iddaa eceğim, lakin kendi cildim adıma çünkü herkesin vucut yapısı farklı biliyorsunuz ki.

Yüzdeki kızarıklıklar için onca deneme yanılmadan sonra; Ketoral krem (kortizonsoz ve ucuz) kullanıyorum ve çok memnunum.
Saç derimdeki kızarıklar pullanmalar için yıllarca SELSUN BLUE kullandım bu şampuanın üstüne hiç birşey söylenemez! O kadar çok doktora gittim ve şampuanlar verdiki, sizlerin yukarıda yazılarınızı okurken sanırım hepinizin şampuanlarından kullandım ben…. En sonunda 7 YILDIR SELSUN BLUE ile bu işi bitirdim.
FAKAT KÖTÜ BİR HABERİM VAR,
Selsun Blue artık Türkiyede satılmıyor. Amerikan malı bir şampuan ve Türkiyede yıllarca Selsun Blue olarak satıldıktan sonra 2011 senesinde üretim durdu. İmkanı olan arkadaşlarıma tavsiye değil! KESİNLİKLE YAPMALARINI SÖYLEYECEĞİM ŞEY SELSUN BLUE ALSINLAR. İNTERNETTEN bakın arkadaşlar, lütfen rica ediyorum….
Pek çok üründe yok ilk 2 kullanım yok 3 kullanım 2. haftadan itibaren v.s. bunlar tamamen satış politikası…. benyıllarca kullandım Selsun Blue ve SİZLERE samimiyetle söylüyorum ilk Kullandığım gün saçımda kepek kalmamıştı, İlk kullanımda başlıyor işe yaramaya…ekşi sözlükte efsanedir bakınız 🙂 ama malesef Selsunu Bitirdiler… Ulaşabilen Alsın….

Saygılarımla… (üzüldüm şuan- hüzünlendim dostlar Selsuna 🙂 )

benim dökülme sorunum da oluyor bioxcin alma sebebim buydu sonuç alamazsam o şampuanı da deneyebilirim. Bir de çok iyi bir eczacı denemem için numune DERMOSKİN SEBOREİK DERMATİT ŞAMPUANI diye bir şey verdi bunu kullanan var mı

Zaten hastalıktan ötürü dökülme yaşanıyor…Bahsettiğiniz şampuanı ilkkez duydum…

slm… bahsettiğiniz şampuanı deneyip uzun süreli faydasını gördünüzmü ? bende bu hastalıkla yeni tanışmış birisi olarak 3.önce dr.yazdı bu şampuanı kullanıyorum ve şikayetlerim çok yoğun kepeklenmeydi benim korkum yüze inmesi ve bu şampuanın yanı sırada nerisona c krem, advantan s çözelti verdi dr.şu anda bunları kullanıyorum belki bende de yıllardır bu hastalık vardı ama farkına varmıyodun normal kepeklenme sanıyordum…hepinize acil şifalar diliyorum…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir