İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bir Seboreik Dermatit (Egzama) Öyküsü 2020

Seboreik dermatit hastalığı ve bu hastallıkla mücadele amacıyla bu yazıyı yazıyı yazışımın 10. yılında eklemeler yapmayı düşündüm. İçinde bulunduğumuz 2020 yılında hala daha bu hastalığın çözümü bulunmuş değil. Şu sıralarda tüm dünyada COVID-19 (koronavirüs) pandemisi ile karantinalardayız.

Aşağıda önceki yıllarda da bahsettiğim gibi bu hastalık bir deri hastalığı değil. Vücudumuzun içerisinde bir şeylerin yolunda gitmediğinin göstergesi ve hatta bir tür uyarı sistemi bu hastalık. Eğer ki siz bu konuda önlemler almazsanız ileride daha tehlikeli rahatsızlıkların yaşanması an meselesi desek çok da yanlış olmayacaktır.

Seboreik dermatit hastalığının nedenini geçtiğimiz yıllarda da belirtmiştim. Tamamen bağırsaklarınızdan kaynaklı bir rahatsızlık. Bağırsak floranızın bozulması nedeniyle oluşabilmektedir. Bağırsak florasını aşağıda da belirttiğim gibi bozan besinler, şekerler, gluten, sigara, alkol vb. gıdalar. Evet bu tür gıdaları ve alışkanlıkları sürdürdüğünüz sürece bu hastalık bitmeyecektir ve aksine başka rahatsızlıkların da çıkmasına neden olacaktır.

Ben de durum nedir? Ben de uzun yıllardan sonra seboreik dermatit yok. Şeker kullanmıyorum. Şeker derken buna, fruktoz yani meyve şekeri, yani şeker içeren meyveler yemiyorum, sularını içmiyorum, gazoz, kola vb. şekerli asidik içeceklere hiç değinmiyorum bile. Laktoz yani süt şekeri kullanmıyorum, süt içmiyorum, bunun yerine kefir tüketiyorum. Alkol kulanımım ayda 1 kere civarında. Sigarayı bıraktım. Gluten ile beslenmemeye dikkat ediyorum. Yani gluten içeren unlu gıdalardan uzak durmaya çalışıyorum. Paketli şekilde satılan ve rafine edilmiş besinleri yemiyorum, içmiyorum. (Şeker içeren gıdalar ve bu gıdaların etkileri ilçin “That’s Sugar” adlı belgeseli izlemenizi tavsiye ederim.)

Şampuan artık kullanmıyorum. Piyasada bulunan tüm şampuanların içerisinde çeşitli kimyasallar ve deterjan bulunduğu için faydadan çok zararı olduğunu gördüm. Bunun yerine doğal sabun kullanıyorum. Selvans adlı markanın katran sabununu kullanıyorum. Ardıç katranı, çam katranı ve sedir katranı sabununu kullanabilirsiniz farketmez. Ben genellikle çam katranı sabununu kullanıyorum. Hem yüzümde hem saçımda kullanabiliyorum. Saçları ilk zamanlarda biraz katı yapsa da sonraları düzeliyor. Çok olmasa da az miktarda saç dökülmelerimi de durdurdu.

Kısacası, gluten ve şekerli besin kullanımı, sağlıklı beslenme, düzgün saatinde yeterli uyku, doğal sabun kullanımı ile bu hastalığı ve ileride yaşanabilecek daha büyük hastalıkları önleyebiliyorsunuz. Peki ne yiyeceğiz derseniz? Aslında çeşidiniz çok. Sebze ağırlıklı olmak üzere, baklagiller ve et ürünleri tüketebilirsiniz. Sebzeler konusunda zeytinyağlı ağırlıklı şekilde daha çok çiğe yakın şekilde tüketmek oldukça faydalı olacaktır. Yalan yok sebze sevmezdim. Ancak karnıbahar veya brokoli haşlayıp zeytinyağ ve az biraz kaya tuzu en büyük zevklerimden biri haline geldi diyebilirim.

Seboreik dermatit tedavisi sebze

Geçtiğimiz günlerde okuduğum bir makalede, bağırsaklarda yer edinen parazitlerin başlıcası da tenyaların da, seboreik dermatit, sedef, ürtiker (kurdeşen), anjioödem, astım vb. hastalıklara neden olduğunu okudum. Ülkemizde en çok rastlanan tenya türü sığır tenyası, bilimsel adıyla “Taenia Saginata”. Sığır tenyaları vücudumuzun içerisinde hiç hissetirmeden 25-30 yıl kadar yaşayabildiği yazmaktaydı. Unutulmamalı ki tenyalar sadece etten değil çeşitli şekillerde de size bulaşabilmektedir. Bu konuda uzman bir doktora (iç hastalıklar uzmanı bunun için uygun olacaktır) giderek, test yaptırmanızı tavsiye ederim. 09.05.2020

Seboreik Dermatit Tedavisi 2018

Seboreik dermatit tedavisini tamamen bulduk diyebiliriz. Bu yazıyı yazalı 8 yılı geçiyor. Eski yazı hala aşağıda duruyor ve okursanız göreceksiniz ki sizlere uygulanmış tedavi yöntemlerinin aynısı bana da uygulandı ve sonuç olarak, o tedavi yöntemleri ile hastalık hiçbir şekilde geçmedi.

Hastalık durumuma gelecek olursak, artık seboreik dermatit rahatsızlığım yok. Neden ve nasıl yok bunları kısaca uzatmadan madde madde sıralayarak anlatacağım. Uygulama yaptığınız takdirde sizin de iyileşmemeniz kaçınılmaz.

Seboreik dermatit (egzama) veya diğer tüm egzama türleri için tedavi yolu aynı gibi diyebiliriz. Bilmeniz gereken en önemli konu, bu hastalık deri hastalığından  ziyade bir iç hastalık olduğunu bilmeniz. Hatta merkez noktası, bağırsak florasının bozukluğu. Kısacası gerekenler şunlar,

1) 3 beyazdan uzak durmalısınız. Bunların en başında şeker gelmekte. Şekerin her türlüsünden uzak durmanızı tavsiye ederim. Eğer ki yüksek derecede kalori harcayarak spor vs. yapmıyorsanız meyve dahi az tüketin.

2) Probiyotik beslenmeye özen gösterin. Bunun için en iyi probiyotik ürünü konusuna göz geçirebilirsiniz.

3) Uyku düzeni önemli bir husus. Beyinde yer alan epifiz bezi gece 23-03 saatlerinde melatonin hormonu salgılamaktadır. Bu saatlerde uyuyor olmanız size iyi gelecektir.

4) Rafineri olan her türlü besinden uzak durmalısınız.

5) Alkol ve sigaradan kaçınmalısınız.

Kısacası bağırsak floranızı sağlıklı bir hale getirmeniz bu hastalıktan kurtulmanız anlamına gelmektedir.


Seboreik Dermatit Candida Mantarı (23 Mart 2014)

Yorumlardan yazıyordum bazı güncel olayları ama yorumlar 1000 e yaklaştığı için herkes okuyamıyor ve yararlı olmuyor. Bu yüzden gelişmeler oldukça yazı üzerinden güncellemeler yapacağım.

Yorumlarda da bahsettiğimiz gibi en son Prozinc yeşil kahverengi ve mor kutu olanlarını kullanıp denedik ama 1 2 aylık kullanımdan sonra o da çare etmemeye başladı. Son 1 yıldır Vichy Dercos (Yağlı saçlar için) olan şampuanı kullanıyorum ve saçlarda seboreik dermatitten eser yok.

Seboreik dermatit (egzama) için Vichy Dercos şampuan

Vichy Dercos resmi:

Fakat özellikle sakal dipleri, burun çevresi ve kaş diplerindeki kabuklanmalar devam ediyor. En can sıkıcı nokta bu. Ayrıca yüzde sivilcelenmeler de cabası. Artık doktor gitmeden tetradox antibiyotik alıp kendime tedavi uyguluyorum ama tabi bu da geçici çözümler.

Son zamanlarda saçma sapan alerjiler de gözükmeye başladı. Bazı kozmetik ürünlere ya da ilaçlara (özellikle aspirin türevleri). Bunları kullandığımda yada bana değdiğinde; dudaklarda, gözde, kol, el, ayak yada bacaklarda şişmeler (ödem), kaşıntı, kızarıklık meydana geliyor. İlk yaşadığımda doktora gittim ve avil ampül verildi şişlikler 1 günde indi. Herediter anjioödem olabilir diye doktora gittim, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa da yapılan deri ve kan alerji testlerine girdim hepsi negatif çıktı. Şimdilerde alerjiler sıklıkla görülmeye başladı. Cebimde avil ya da taveglyl tablet olmadan dolaşmıyorum. Bunları yazdım çünkü seboreik dermatit yaşayanlarda belli süre sonra alerjik reaksiyonlar görülmeye başlayacağını öğrendiğim için yazıyorum.

Seboreik Dermatit ve Candida Mantarı

Bunları yazdığım için ümitsizliğe kapılmayı belkide tümünün çözümünü bulabiliriz. Geçenlerde bir izleti izledim. İzleti şeker tüketimini çok yapanlar hakkındaydı. Zehir sayılabilecek şekerlerin bağışıklık sistemimiz de %70 bağırsaklarımız etkili durumda ve bağırsaklarımızın %20 si kötü %80 i iyi bakteri ve mantarlardan oluşuyor. Bu denge bozulduğunda bağışıklık sistemimiz bozuluyor ve bu tarz hastalıklar boy gösteriyor. Buna neden olan şeyin baş aktörünün adı: Candida mantarları. Daha önce zafer adlı bir arkadaşımız aşağıda yorumda bu mantardan bahsetmiş. Ve bu mantardan kurtulmak için gerekenleri de bahsetmiş. (Arkadaşımızın yazısını bulmak için ctrl+f yaparak Candida mantar diye arama yapın)

Özellikle çocukluktan beri çok fazla şeker kullanan, tatlı yiyen, kola, gazoz vb tatlı içecekler içen, çok fazla fast food alışkanlığı olanlar varsa yorumlarında yazabilirlerse sevinirim. Bu seboreik dermatit hastalığını yaşayanların ortak bir noktasını bu şekilde bulabiliriz. Çözümü de hep beraber bulabiliriz.

Ben şu anda (bu konuda çok ümitliyim) seboreik dermatit ve alerji yaşayan hastaların bağırsaklarındaki bakteri ve mantarların oranlarının bozuk olduğunu düşünmekteyim. Yani Probiyotik hap, toz takviyesi almalıyız. Ya da doğal yöntemlerle probiyotik besinler içecekler tüketmeliyiz. Araştırdığım kadarıyla probiyotik ürünlerden bazıları: kımız, kefir, boza, şalgam, lahana turşusu…

Candida adlı mantar ve şekerli türdeki besinlerin vücuda zararlarını öğrenmek için alttaki izletiyi kesinlikle izlemelisiniz:


Seboreik Dermatit Nasıl Başladı? (18 Kasım 2010)

Bu hastalığı yaşayan birçok arkadaşımız var ve bende 8 yıldır bu illetle yaşıyorum.Ne yazık ki kesin kökten halledebilecek bir tedavisi yok.Tehlikesi olmayan bir hastalıktır ama insanı psikolojik yönden olumsuz yönden çok kötü etkilemektedir. Çekmeyen de bilmez.Anca durdurmak için bazı losyon, krem vb. ilaçlar  mevcuttur.Kendi deneyimlerimi bu yazımda sizlerle paylaşacağım. İnternette araştırdığınızda bazı fotoğrafları görüp korkmayınız gerekli ilaçları kullandıktan sonra hafifler hatta durma noktasına gelir.Belli bir süre sonra tekrar edecektir.Birçok hastalığa çare bulundu bi buna bulunamadı.Kimi karaciğerden kimi virüs yada bakteri diyor.Virüs yada bakteri olsa başkasına da bulaşırdı herhalde ama bulaşıcı bir hastalıkta değil.Kimi stresten kimiside alerjik bir durum diyor.Her kafadan bir ses…

Bilmeyenler diyecek ki bu ne lan ölümcül bir hastalık mı?Değil tabi ki.Bir tür deri hastalığı, egzama türü.Gıcık bir tür hemde.Özellikle kafadaki kepeklenme olarak görülür ve kepeklenme ile karıştırılır.Halbuki kepekler daha ufakken bu hastalıktan olanların saçında iri kabuklanmalar olur.Sadece saçta mı olur? Tabi ki hayır vücudun başka yerlerinde de bulunabilmektedir.Kişiden kişiye göre farklılıklar göstermektedir.Kimilerinde sadece saçta iken kimilerinde sakal dipleri kaş diplerinde olur.Kimilerinde burun kenarlarında kimilerinin ellerinde kimilerinin göğüs bölgesinde bulunur.Vücudun çeşitli bölgelerinde çıkmaktadır.Saçında olup burun çevresinde de olabilir.

Seboreik Dermatit Sürekli Tekrar Eder

Seboreik dermatit ne zaman başlayacağı bölgede önce bir kızarıklık başlar daha sonra bu kızarıklık kabuklanmaya başlar.Pul pul dökülmeye başlar kızarık olan bölge.Ayrıca sinir edici kaşınmada beraberinde geliverir.Özellikle yaz aylarında durum sinir bozucu olur.Terledikçe daha çok kaşınırsınız.Hastalık sürekli görülmeyebilir kimi zaman aşırı şekilde görülürken bazen durma noktasına gelebilir.

Hastalığımın ilk yıllarında doktora gittiğimde bana allerjin var demişti.Neye dediğimde toza kuma vs. diye bir saçma cevap verdi. Ketoral şampuan, M-Furo losyon ve ismini tam hatırlamadığım bir losyon daha vermişti.Tabi ki işe yaradı kullandığım sürece hastalıktan eser olmadı ama kesince 1 hafta dolmadan tekrar kabuklanmaların başladığını gördüm.Bu ilaçların çözüm olmadığını görünce kullanmayı kestim.Zaten uzun süreli kullanımdan sonra sanki bağışıklık kazanmış gibi kullansanız bile ilaç bir işe yaramamaya başlıyor.

Seboreik Dermatit’in En İyi Şampuanı Blue Cap

Gıcık eden kaşınmalar yüzünden tekrar doktora gidelim kararı almıştık ve dedemin eski bir ahbabı olan Cildiyeci Kolsuz Agop olarak tanınan Prof. Dr. Agop Kotoğyan gittim.Oda Blue Cap Krem ve Blue Cap Şampuan verdi.

Şampuann pek bir işe yaradığını söyleyemem ama kremi mucizevi bir ilaç gibidir. İlk ay şampuanını almıştım ama baktım pek yararı yok bende bıraktım almayı sadece krem yeterli geliyordu.Saçımın haricinde burnumun kenarında da çıkıyordu ufacık bir sürüşten sonra hemen geçiriyordu.1-2 yıl kadarda blue cap i kullandıktan sonra fiyatının 60TL gibi bir fiyatta olduğu için (2006 yılında bu fiyattaydı şimdi nedir fiyatı bilmiyorum) artık bıkkınlık geldi ve onuda almayı bıraktım.Zaten üniversiteye gittiğim bölgede bu şampuanda bulmak zor idi İstanbul’dan da getirmeye gerek duymuyordum. Çünkü o sene bulduğum bir şampuan hastalığı durdurma noktasına getirmişti.

2006/2007 yıllarında özellikle hiper marketlerde kolay bulunan bir şampuan olan Clear Men Active Sport (Mavi mentollü olan) kullanmaya başlamıştım.Hastalığı tek başına yok etmişti sağ olsun.Hatta o zamanlar bunun etkisini görünce Clear a teşekkür maili atmıştım ve şampuan formüllerini değiştirmemelerini rica ettim.

Blue Cap Alternatifi Clear Men Active Sport

Daha sonraları internette bazı forumlarda bu hastalıkla yaşayan diğer arkadaşlarla konuştuğumuzda onlarında Clear Sport u kullandıklarında iyileştiğini öğrendim.Onlarda Clear a benzer mailler yollamışlar.Fakat ne olduysa 2008 yılında Clear formülünü değiştirdi ve seboreik dermatit’e çare olan bu şampuan bir b.ka yaramaz oldu. Heralde soyguncu ilaç şirketleri Clear ı sopaladı.Siz ne dersiniz bu işe? Şimdilerde Clear Cool Sport olarak satılıyor hala bu ürün.Hala bu şampuanı alıyorum kullanıyorum fakat bir işe yaramıyor o yüzden çözüm buldum diye sevinen arkadaşlar heveslenmesin.Ama bir kullanın belki sizlerde bir işe yarar.

Ara ara ufak tefek losyonlar alıp denemeler yaptım uzun süreli kullanımlarda gene bağışıklık kazanıyormuş gibi ilaçlar bir işe yaramamaya başladı kendi kendime çabaladım.Yok elma sirkeleri, halis zeytin yağları, zeytinyağı sabunları, karışık tüm yağların bulunduğu formüller, normal kremler vs vs. derken kafam oldu nükleer deney sahası gibi.İnanın bit koysanız koymanızla ölmesi 5 dk. sürerdi.

Seboreik Dermatit Yeni Tedavi Arayışı

Hastalığımın 7. yılının şerefine bir başka dr. ye gittim. O da 2 hap (1 tanesi antibiyotik Tetradox).Konazol şampuan, Psovate losyon ve kendinizi kimyager zannettiren Benzamycin jel verdi.Özellikle benzamycin süper bir ilaç gerçekten hem surat hemde vücudunuza sürüyorsunuz 1 tane bile sivilce bırakmıyor seboreik dermatit bulunan derinizi pürüssüz doğal görünümünde ve kaşıntısız hale getiriyor ve pırıl pırıl parlatıyor. Birde dolu şeyi yasakladı kuru yemişten tutun, baharatlar, kızartmalar, turşu vs. Tedavim 2 ay sürüyordu ki verdiği hap olan Tetradox kusturmaya başlayınca tedaviyi bıraktım!  Tam bir karaciğer, bağırsak ve mide düşmanı Tetradox verirlerse de kullanmayın derim.

Şimdilerde sadece psovate losyon kullanıyorum.Biliyorum kortizonlu ama başka çarem de yok.

Fungoral, Konazol, Ketoral vb. bunların hepsi ticari amaçla çıkarılan şampuanlardır kullanmamanızı tavsiye ederim bir işe yaramamaktadır.

Bugün bir araştırma yaptığımda Headn’ Shoulders ın Seboreik Dermatit ler için çıkartmış olduğu bir şampuan olduğunu gördüm.Ama yurt dışında satışa sunulmuş.

Neutrogena T/Gel diye bir ürün var onuda önerenler var.Büyüğü 28 TL küçüğü 19 TL civarında.

1.302 Yorum

 1. sedef sedef 09 Aralık 2011

  arkadaslar burada yazilanlarin hemen hemen hepsini okudum ama burada anlatilanlari ozetlesek genellesek de devam etsek bence cok iyi olur. bilgiler biri birine karismis bunu yapacak anlayisi kuvvetle anlasilir yapabilecek bi arkadasa ihtiyac var.

  • Atu Atu Yazar | 11 Aralık 2011

   Haklısınız ama 2. bir başlık altında toplamak zor.O kadar farklı ve denenmesi gereken bilgi ve araştırmalar varki…Ben geçici çözüm yöntemlerini bir yazı ile sıralayacağım…

 2. serdar serdar 07 Aralık 2011

  arkadaşlar yaklaşık 1 ay önce burda hiemalis diye bir bitkisel ürün alacağımı ve kullanınca yorumumu yazacağımı aktarmıştım..şimdi o günden beri kullanan biri olarak hemen yorumumu aktarıyorum:sakın almayın denemeyin kullanmayın,çünkü sadece laftan ibaret,yani %5 oranında bile bi iyileşme yok…aslında yazacak çok şey var ama vaktimi o ilacı üretenlere,kandıranlara ayıracak vaktim yok…ama ben bu hastalığa çare denemelerime devam ettikçe buraya aktaracam,umarım bi gün sadece kendimi değil,hepimizi bu dertten kurtaracak formüller bulacam…herkese acil şifalar…

 3. ofof ofof 07 Aralık 2011

  Arkadaşlar Olayı kesin olarak çözmüş bulunmaktayım malum iş durumu için İstanbul’dan Kayseri’ye gitmek durumunda kaldım
  ve İstanbuldakı arkadaslarıma dedim ki bu yüz kayseriye gidince düzelecek onlarda pek inanmadı Gittiğim İlk Gün
  Yüzüm normale döndü bazılarınız diyecek kardeş sen kendini psikolojik olarak inandırmışsın onu bunu unutun diyorum
  İstanbul’da gerçekten kirli ve nemli bir hava var
  Kayseri Humat merkezde bu sorun çözüldü 3 gün sonunda istanbula geldim ve şuan yazıyorum size yüz yavaştan eski hale dönüyor.Yani Kortizonmuş Stressmiş hiç bi doktor bundan sonra maval okumasın,yok stress yapıyosun yok stress hayatı
  Arkadaşlar hepsi trişkaymış Hepsi Sadece gerçekten Kuru ve temiz bi havaya ihtiyacı var cildin..

  • Atu Atu Yazar | 07 Aralık 2011

   Benim Balıkesir de okuyorken yaşadığım olayın aynısı 😆 Balıkesir deyken problem yok (hatta diyodum buranın suları iyi heralde :w00t: ) İstanbul’a döndüğümde ise aynı sorunlar başlıyordu.

   • ofof ofof 12 Aralık 2011

    Hiç sorma atu hocam yaa cevap elimizin altındaymış :))

    • Atu Atu Yazar | 13 Aralık 2011

     SD her ilaca şampuana bağışıklık kazandığı gibi orayada kazanmasında 😆

 4. cihan cihan 07 Aralık 2011

  prozinc bi şişe kullanmıştım ama faydası olmamıştı. ben de vichy kullanmaya başladım.ilk şişe bitmek üzere ve mükemmel sonuç gösterdi. faydasını gördüm valla.biraz pahalı ama. kullanmaya devam edecem bakalım fayda görmeye devam edecek miyim ?

  • Atu Atu Yazar | 07 Aralık 2011

   Hangi prozinc i kullandığınız önemli bir etken ama…

   • miraç miraç 11 Aralık 2011

    hangisini kullanalım atu ?

    • miraç miraç 11 Aralık 2011

     ben alıcam ama bi kaç çeşidi var hangisini öneriyosun ?
     ne renk olan öyle sorayım ona göre alıyım ??????

    • Atu Atu Yazar | 11 Aralık 2011

     Ben yeşil renkli olanı kullanıyorum 4 5 aydır gayet memnunum..

 5. hayat güzeldir hayat güzeldir 07 Aralık 2011

  merhabalar, 40 yaşındayım ve bu seboroik dermatit illetine fakülte son sınıfta yakalandım. Yaklaşık 18 yıl gezmediğim doktor, kullanmadığım kortizonlu ilaç kalmadı. Herkese burun kenarındaki, saç kenarlarındaki kızarıklıkları anlatma derdi de ayrı…Heleki pul pul saç derisinin kabarması… artık tıptan ümidimi kesmis şekilde netten bir çözüm aramaya başladım… ama o da boş çıktı… Herşey aynı hastalıktan muzdarip (Daha kötü onunkisi iltihaplı idi) akrabamı gördükten sonra değişti. Ne yaptın kullandın diye sordum, bir aktar bulduğunu onun verdiği karışım sayesinde geçtiğini söyleyince, hemen telefon numarasını aldım aktarın (internet sitesi de var devalokman.net).

  Derdimi anlatmaya başladım, beni susturdu aktar. Boşa anlatma senin ki bildiğimiz düpedüz mayasıl dedi.Bana bir ot karışımı ve toz gönderdi(kargo ile üç günde elime geldi). 15 gündür kullanıyorum. Muhteşem burun kenarlarımdaki kızarıklıktan eser yok ve saç kenarlarımda çok az denecek kadar kaldı.

  Ayrıca aktar telefondan anladığım kadarıyla kalender birisi, gönderdiği karışım ve toz’un 50 TL. bedeli olduğunu ve memnun kalıp şifa bulursam parayı gönderebileceğimi söyleyince çok şaşırdım.

  İnşallah karışım geçici etkili değildir de devamı gelir.

  • Atu Atu Yazar | 07 Aralık 2011

   Esenlikler,

   Geçmiş olsun… Siz kullanmaya başladınız mı? Kaç günde geçiriyor? Kalıcı mı yöntem bu konuda bilgi verebilirseniz..

  • serdar serdar 08 Aralık 2011

   hanfendi bize de bu konuda geniş bilgi verirseniz,çok iyi olur….

 6. başak başak 07 Aralık 2011

  ben selsun blue aldım yeşil kapak aloe aroması var kuru saçlar için nemlendirme diyor ama selenyum olduğu için saçı çok sert yapıyor gene de diğer şampuanlara göre daha iyi diye değerlendiriyorum millet hele ki erkek arkadaşlara önerim selsun

 7. Nehir Nehir 06 Aralık 2011

  prozinc+nizoral dönüşümlü kullanılmalı bence
  zinco ve biotinlede desteklenmeli saç..

 8. BAHAR BAHAR 06 Aralık 2011

  Merhaba tesadüfen gezinirken buldum burayı…egzamadaşlar arasına düşmüşüm resmen :)… Hiemalis diye bir kapsüle rastladım…deneyen varmı? Bilen varmı? bir sorayım dedim bende saçlı deride oluşan egzamadan ve burun çevresi ile çene altı kısımlardan şikayetçiyim renk değişiklikleri mevcut…Seboreik dermatitin çözümü olurmu acaba…

  • Atu Atu Yazar | 06 Aralık 2011

   Esenlikler,

   Hoşgeldiniz…Hiemalis yukarıda Google reklamlarında ara ara çıkıyor ticari amaçlı satılan bir üründür kanımca… Geçici olarak çözümler mevcut son yorumlarda anlatmıştım denerseniz faydasını görebilirsiniz…Geçmiş olsun

  • recep recep 10 Aralık 2011

   bahar hanım seninde yüzün kızarıyo yani yüz aksamında renk degişikliklerimi mevcud bendede 2aydır bu sorun başladıı kafayı yemek üzereyim

 9. Cem Cem 04 Aralık 2011

  az önce prozin yeşil beşinci yıkamayı yaptım ben de umarım faydasını görürüm.bir de bu m furo losyon saç derisine uygulanır mı acaba Atu bey siz bu losyona yüzde sd oldugunda basvuruyorsunuz.. sac derisine uygulanır mı?bir de fiyatı nedir

  • Atu Atu Yazar | 04 Aralık 2011

   M-furo losyon zaten saç içindir ben yukarıda kremden bahsetmiştim surat için. Saç için M-Furo da iyidir ama ona eş değeer olan Psovat losyon daha iyi oluyor.Bunlar kısa zaman kullanımlıklar içindir tavsiye etmem saç dökmesi sorunu yaratıyorlar.

 10. başak başak 03 Aralık 2011

  ben enginar artı deve dikeni olan kapsülü 1 haftaya yakın oluo sanırım kullanıyorum ama bu bi işe yaramadııı ilaç denemedim ama kapsül bende işe yaramadı…şampuanlardan zaten kafam deney alanı gibi oldu şindilik biomen artı ketoral kullanmaktayım ketoral bıttıgınde orjınal selsun almayı dusunebılırım orjınal selsun kırmızı kapak mı oluyor arkadaslar? ankaradayım ben amerıkan çarsısı var burda kaçak urunler falan mevcut oluyor sanırım 30 küsürdü selsun

 11. Vedat Vedat 03 Aralık 2011

  Folixir diye bir şampuan varmış, temizleyici olanından.
  25-30 Lira civarında.
  İçeriğinde aradığım içerik , azelaik asit ve Zinc Sulfate var

 12. selesym selesym 03 Aralık 2011

  slm atu ve arkadaşlar ya atu bn sana yiyecek olarak nelerden kaçınmalıyız diye ssorcaktım bnde gazlı içecek,cips,çerez ve acılı yemeklerden sonra sanki bi etkisi oluyo tamda anlayamıyom bazen oluyor bazen olmuyor ama mesela acısız,baharatsız yiyeceklerde veya meyva suyu ve alkolde neredeyse hiç bir etki olmuyo bu herkesde böyle mi diye merak ettim yani baharat ve acıdan uzak durmamız şaert mı teşekkürler 🙂

  • Atu Atu Yazar | 03 Aralık 2011

   Esenlikler selesym,

   Yiyeceklerin etkisi seboreikle beraber sivilce olarak görülüyor bende…Baharatlı acılı yemekleri çok yiyen biriyimdir…Alkol tüketimim de gazlı içeceklerden fazladır.Gazlı içecekleri 2 haftada 1 kere kullanan biriyim. (Eskiden böyle değildi tabi 1 bardak kolanın içindeki şeker oranı inanılmaz yüksek kilo açsından bile problem!) Çok tatlı yiyen biriyimdir. Cips çikolata yada kuruyemiş tüketirsem sivilceler hemen çıkar SD ye bağlı olarak.Ergenliğimde bile o kadar çok çıkmamıştır sivilceler :biggrin: SD ye direkt etkilerini görmedim hiç ama olabilir de olsa da ben farketmiyorum…

 13. miraç miraç 03 Aralık 2011

  arkadaşlar ben 2 haftaya yakındır giremiyordum buraya dün ilaç yazdırdım bu sayfadan isim alıcaktım hayallah şans artık bidahaki sefere..
  şimdi ben size sorayım
  yüzde ki egzama ya ne kullanıyosunuz ? ben dermatop kullanıyorum onu kulaklar için vermişti ama etkisini yitirdi sanırım..
  saça birde ben pavloderm ısırgan yada paptya önerbilirim ikiside iyi netten numune isteyebilirsiniz..özellikle bunu isteyin ?

  • Atu Atu Yazar | 03 Aralık 2011

   Ben yüzdeki egzama için eğer varsa kızarıklık vs. M-Furo krem kullanıyorum.Çok ufak miktarda sürüyorum egzamalı bölgelere. 1 kere sürmek yeterli geliyor.3 4 güne geçiyor zaten.

   • miraç miraç 03 Aralık 2011

    hmm ben kremi bilmiyodum şimdi okuyunca farkettim..
    ben losyonu aldım bugün kremide alayım bari.
    teşekkürler
    tekrar burda acımızı paylaşmak güzel.

    • Atu Atu Yazar | 03 Aralık 2011

     Losyon da işe yarar ama kremi 1 kere sürdük mü 1 2 hafta gözükmediği oluyor.Hem de çok az miktarda…

     • miraç miraç 03 Aralık 2011

      sizin saçlarda koku oluyor mu peki ?
      teşekkürler tekrardan alıcam

     • Atu Atu Yazar | 03 Aralık 2011

      Prozinc i kullandığımdan beri pek kokmuyor ama 2 gün içinde yıkamazsam başlıyor koku…

 14. Cem Cem 03 Aralık 2011

  2 haftada sizin gibi sd şikayetlerim ortadan kalkacaksa tabiki beklerim herkese aynı etkiyi yapmayabilir tabi bunun da farkındayım.. bu site kapandı diye cok uzulmustum cunku benimle aynı sorundan rahatsızlıgı olan arkadaslarla tek iletişim kaynagım bu cok sevindim şimdi tskler ..ayrıca hap kullanan diğer arkadasların tedavisi nasıl gidiyor onların cevaplarını bekliyoruz herkese selam

  • Atu Atu Yazar | 03 Aralık 2011

   Umarım sizin içinde çare olur.Ayrıca prozinc in sizi iyileştireceğine de inanın.Olumsuz bakarsanız gerçekten işe yaramayabilir.

 15. Cem Cem 03 Aralık 2011

  selamlar dilerim yaklasık 1 haftadır siteye giremiyordum bir problem mi vardı diye merak ettim.. şimdi girebildim Atu bey pro zinc yeşil aldım 4 yıkama sonunda hiç faydasını göremedim acaba biraz daha beklemem gerekiyor mu faydasını görmem için? ikincisi vitaminlerden bahsedilmiş kaç kişi bu vitaminlerden fayda gördü merak ettim

  • Atu Atu Yazar | 03 Aralık 2011

   Esenlikler Cem Bey,

   Teknik aksaklıklar olmuş biraz sitede rahatsızdım biraz pek ilgilenemedim.Aslında teknik aksaklığın da farkında değildim Chrome kullandığım için hata gözükmüyordu ama ie ve firefox ta sorunlu gözüküyormuş.Korcan Bey e-posta ile haber vermese haberim dahi olmayacaktı.Neyse problemi çözdüm uzun zamandır tasarımı değiştirme gibi bir şey düşünüyordum onuda yaptım…

   Konuya dönecek olursak.Ben ilk kullanımım da 2 haftada anca geçirmişti.Sabırla yıkayınız birde başınızda 5 dk kadar bekletip durulamayı deneyiniz…

   • miraç miraç 03 Aralık 2011

    geçmiş olsun

    • Atu Atu Yazar | 03 Aralık 2011

     Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: