Kategoriler
Yaşam

Bir Seboreik Dermatit (Egzama) Öyküsü 2020

hastalığı ve bu hastallıkla mücadele amacıyla bu yazıyı yazıyı yazışımın 10. yılında eklemeler yapmayı düşündüm. İçinde bulunduğumuz 2020 yılında hala daha bu hastalığın çözümü bulunmuş değil. Şu sıralarda tüm dünyada COVID-19 (koronavirüs) pandemisi ile karantinalardayız.

Aşağıda önceki yıllarda da bahsettiğim gibi bu hastalık bir deri hastalığı değil. Vücudumuzun içerisinde bir şeylerin yolunda gitmediğinin göstergesi ve hatta bir tür uyarı sistemi bu hastalık. Eğer ki siz bu konuda önlemler almazsanız ileride daha tehlikeli rahatsızlıkların yaşanması an meselesi desek çok da yanlış olmayacaktır.

hastalığının nedenini geçtiğimiz yıllarda da belirtmiştim. Tamamen bağırsaklarınızdan kaynaklı bir rahatsızlık. Bağırsak floranızın bozulması nedeniyle oluşabilmektedir. Bağırsak florasını aşağıda da belirttiğim gibi bozan besinler, şekerler, gluten, sigara, alkol vb. gıdalar. Evet bu tür gıdaları ve alışkanlıkları sürdürdüğünüz sürece bu hastalık bitmeyecektir ve aksine başka rahatsızlıkların da çıkmasına neden olacaktır.

Ben de durum nedir? Ben de uzun yıllardan sonra yok. Şeker kullanmıyorum. Şeker derken buna, fruktoz yani meyve şekeri, yani şeker içeren meyveler yemiyorum, sularını içmiyorum, gazoz, kola vb. şekerli asidik içeceklere hiç değinmiyorum bile. Laktoz yani süt şekeri kullanmıyorum, süt içmiyorum, bunun yerine kefir tüketiyorum. Alkol kulanımım ayda 1 kere civarında. Sigarayı bıraktım. Gluten ile beslenmemeye dikkat ediyorum. Yani gluten içeren unlu gıdalardan uzak durmaya çalışıyorum. Paketli şekilde satılan ve rafine edilmiş besinleri yemiyorum, içmiyorum. (Şeker içeren gıdalar ve bu gıdaların etkileri ilçin “That’s Sugar” adlı belgeseli izlemenizi tavsiye ederim.)

Şampuan artık kullanmıyorum. Piyasada bulunan tüm şampuanların içerisinde çeşitli kimyasallar ve deterjan bulunduğu için faydadan çok zararı olduğunu gördüm. Bunun yerine doğal sabun kullanıyorum. Selvans adlı markanın katran sabununu kullanıyorum. Ardıç katranı, çam katranı ve sedir katranı sabununu kullanabilirsiniz farketmez. Ben genellikle çam katranı sabununu kullanıyorum. Hem yüzümde hem saçımda kullanabiliyorum. Saçları ilk zamanlarda biraz katı yapsa da sonraları düzeliyor. Çok olmasa da az miktarda saç dökülmelerimi de durdurdu.

Kısacası, gluten ve şekerli besin kullanımı, sağlıklı beslenme, düzgün saatinde yeterli uyku, doğal sabun kullanımı ile bu hastalığı ve ileride yaşanabilecek daha büyük hastalıkları önleyebiliyorsunuz. Peki ne yiyeceğiz derseniz? Aslında çeşidiniz çok. Sebze ağırlıklı olmak üzere, baklagiller ve et ürünleri tüketebilirsiniz. Sebzeler konusunda zeytinyağlı ağırlıklı şekilde daha çok çiğe yakın şekilde tüketmek oldukça faydalı olacaktır. Yalan yok sebze sevmezdim. Ancak karnıbahar veya brokoli haşlayıp zeytinyağ ve az biraz kaya tuzu en büyük zevklerimden biri haline geldi diyebilirim.

Seboreik dermatit tedavisi sebze

Geçtiğimiz günlerde okuduğum bir makalede, bağırsaklarda yer edinen parazitlerin başlıcası da tenyaların da, seboreik dermatit, sedef, ürtiker (kurdeşen), anjioödem, astım vb. hastalıklara neden olduğunu okudum. Ülkemizde en çok rastlanan tenya türü sığır tenyası, bilimsel adıyla “Taenia Saginata”. Sığır tenyaları vücudumuzun içerisinde hiç hissetirmeden 25-30 yıl kadar yaşayabildiği yazmaktaydı. Unutulmamalı ki tenyalar sadece etten değil çeşitli şekillerde de size bulaşabilmektedir. Bu konuda uzman bir doktora (iç hastalıklar uzmanı bunun için uygun olacaktır) giderek, test yaptırmanızı tavsiye ederim. 09.05.2020

Tedavisi 2018

tedavisini tamamen bulduk diyebiliriz. Bu yazıyı yazalı 8 yılı geçiyor. Eski yazı hala aşağıda duruyor ve okursanız göreceksiniz ki sizlere uygulanmış tedavi yöntemlerinin aynısı bana da uygulandı ve sonuç olarak, o tedavi yöntemleri ile hastalık hiçbir şekilde geçmedi.

Hastalık durumuma gelecek olursak, artık rahatsızlığım yok. Neden ve nasıl yok bunları kısaca uzatmadan madde madde sıralayarak anlatacağım. Uygulama yaptığınız takdirde sizin de iyileşmemeniz kaçınılmaz.

Seboreik dermatit (egzama) veya diğer tüm egzama türleri için tedavi yolu aynı gibi diyebiliriz. Bilmeniz gereken en önemli konu, bu hastalık deri hastalığından  ziyade bir iç hastalık olduğunu bilmeniz. Hatta merkez noktası, bağırsak florasının bozukluğu. Kısacası gerekenler şunlar,

1) 3 beyazdan uzak durmalısınız. Bunların en başında şeker gelmekte. Şekerin her türlüsünden uzak durmanızı tavsiye ederim. Eğer ki yüksek derecede kalori harcayarak spor vs. yapmıyorsanız meyve dahi az tüketin.

2) Probiyotik beslenmeye özen gösterin. Bunun için en iyi probiyotik ürünü konusuna göz geçirebilirsiniz.

3) Uyku düzeni önemli bir husus. Beyinde yer alan epifiz bezi gece 23-03 saatlerinde melatonin hormonu salgılamaktadır. Bu saatlerde uyuyor olmanız size iyi gelecektir.

4) Rafineri olan her türlü besinden uzak durmalısınız.

5) Alkol ve sigaradan kaçınmalısınız.

Kısacası bağırsak floranızı sağlıklı bir hale getirmeniz bu hastalıktan kurtulmanız anlamına gelmektedir.


Candida Mantarı (23 Mart 2014)

Yorumlardan yazıyordum bazı güncel olayları ama yorumlar 1000 e yaklaştığı için herkes okuyamıyor ve yararlı olmuyor. Bu yüzden gelişmeler oldukça yazı üzerinden güncellemeler yapacağım.

Yorumlarda da bahsettiğimiz gibi en son Prozinc yeşil kahverengi ve mor kutu olanlarını kullanıp denedik ama 1 2 aylık kullanımdan sonra o da çare etmemeye başladı. Son 1 yıldır Vichy Dercos (Yağlı saçlar için) olan şampuanı kullanıyorum ve saçlarda seboreik dermatitten eser yok.

Seboreik dermatit (egzama) için Vichy Dercos şampuan

Vichy Dercos resmi:

Fakat özellikle sakal dipleri, burun çevresi ve kaş diplerindeki kabuklanmalar devam ediyor. En can sıkıcı nokta bu. Ayrıca yüzde sivilcelenmeler de cabası. Artık doktor gitmeden tetradox antibiyotik alıp kendime tedavi uyguluyorum ama tabi bu da geçici çözümler.

Son zamanlarda saçma sapan alerjiler de gözükmeye başladı. Bazı kozmetik ürünlere ya da ilaçlara (özellikle aspirin türevleri). Bunları kullandığımda yada bana değdiğinde; dudaklarda, gözde, kol, el, ayak yada bacaklarda şişmeler (ödem), kaşıntı, kızarıklık meydana geliyor. İlk yaşadığımda doktora gittim ve avil ampül verildi şişlikler 1 günde indi. Herediter anjioödem olabilir diye doktora gittim, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa da yapılan deri ve kan alerji testlerine girdim hepsi negatif çıktı. Şimdilerde alerjiler sıklıkla görülmeye başladı. Cebimde avil ya da taveglyl tablet olmadan dolaşmıyorum. Bunları yazdım çünkü yaşayanlarda belli süre sonra alerjik reaksiyonlar görülmeye başlayacağını öğrendiğim için yazıyorum.

ve Candida Mantarı

Bunları yazdığım için ümitsizliğe kapılmayı belkide tümünün çözümünü bulabiliriz. Geçenlerde bir izleti izledim. İzleti şeker tüketimini çok yapanlar hakkındaydı. Zehir sayılabilecek şekerlerin bağışıklık sistemimiz de %70 bağırsaklarımız etkili durumda ve bağırsaklarımızın %20 si kötü %80 i iyi bakteri ve mantarlardan oluşuyor. Bu denge bozulduğunda bağışıklık sistemimiz bozuluyor ve bu tarz hastalıklar boy gösteriyor. Buna neden olan şeyin baş aktörünün adı: Candida mantarları. Daha önce zafer adlı bir arkadaşımız aşağıda yorumda bu mantardan bahsetmiş. Ve bu mantardan kurtulmak için gerekenleri de bahsetmiş. (Arkadaşımızın yazısını bulmak için ctrl+f yaparak Candida mantar diye arama yapın)

Özellikle çocukluktan beri çok fazla şeker kullanan, tatlı yiyen, kola, gazoz vb tatlı içecekler içen, çok fazla fast food alışkanlığı olanlar varsa yorumlarında yazabilirlerse sevinirim. Bu hastalığını yaşayanların ortak bir noktasını bu şekilde bulabiliriz. Çözümü de hep beraber bulabiliriz.

Ben şu anda (bu konuda çok ümitliyim) seboreik dermatit ve alerji yaşayan hastaların bağırsaklarındaki bakteri ve mantarların oranlarının bozuk olduğunu düşünmekteyim. Yani Probiyotik hap, toz takviyesi almalıyız. Ya da doğal yöntemlerle probiyotik besinler içecekler tüketmeliyiz. Araştırdığım kadarıyla probiyotik ürünlerden bazıları: kımız, kefir, boza, şalgam, lahana turşusu…

Candida adlı mantar ve şekerli türdeki besinlerin vücuda zararlarını öğrenmek için alttaki izletiyi kesinlikle izlemelisiniz:


Seboreik Dermatit Nasıl Başladı? (18 Kasım 2010)

Bu hastalığı yaşayan birçok arkadaşımız var ve bende 8 yıldır bu illetle yaşıyorum.Ne yazık ki kesin kökten halledebilecek bir tedavisi yok.Tehlikesi olmayan bir hastalıktır ama insanı psikolojik yönden olumsuz yönden çok kötü etkilemektedir. Çekmeyen de bilmez.Anca durdurmak için bazı losyon, krem vb. ilaçlar  mevcuttur.Kendi deneyimlerimi bu yazımda sizlerle paylaşacağım. İnternette araştırdığınızda bazı fotoğrafları görüp korkmayınız gerekli ilaçları kullandıktan sonra hafifler hatta durma noktasına gelir.Belli bir süre sonra tekrar edecektir.Birçok hastalığa çare bulundu bi buna bulunamadı.Kimi karaciğerden kimi virüs yada bakteri diyor.Virüs yada bakteri olsa başkasına da bulaşırdı herhalde ama bulaşıcı bir hastalıkta değil.Kimi stresten kimiside alerjik bir durum diyor.Her kafadan bir ses…

Bilmeyenler diyecek ki bu ne lan ölümcül bir hastalık mı?Değil tabi ki.Bir tür deri hastalığı, egzama türü.Gıcık bir tür hemde.Özellikle kafadaki kepeklenme olarak görülür ve kepeklenme ile karıştırılır.Halbuki kepekler daha ufakken bu hastalıktan olanların saçında iri kabuklanmalar olur.Sadece saçta mı olur? Tabi ki hayır vücudun başka yerlerinde de bulunabilmektedir.Kişiden kişiye göre farklılıklar göstermektedir.Kimilerinde sadece saçta iken kimilerinde sakal dipleri kaş diplerinde olur.Kimilerinde burun kenarlarında kimilerinin ellerinde kimilerinin göğüs bölgesinde bulunur.Vücudun çeşitli bölgelerinde çıkmaktadır.Saçında olup burun çevresinde de olabilir.

Seboreik Dermatit Sürekli Tekrar Eder

Seboreik dermatit ne zaman başlayacağı bölgede önce bir kızarıklık başlar daha sonra bu kızarıklık kabuklanmaya başlar.Pul pul dökülmeye başlar kızarık olan bölge.Ayrıca sinir edici kaşınmada beraberinde geliverir.Özellikle yaz aylarında durum sinir bozucu olur.Terledikçe daha çok kaşınırsınız.Hastalık sürekli görülmeyebilir kimi zaman aşırı şekilde görülürken bazen durma noktasına gelebilir.

Hastalığımın ilk yıllarında doktora gittiğimde bana allerjin var demişti.Neye dediğimde toza kuma vs. diye bir saçma cevap verdi. Ketoral şampuan, M-Furo losyon ve ismini tam hatırlamadığım bir losyon daha vermişti.Tabi ki işe yaradı kullandığım sürece hastalıktan eser olmadı ama kesince 1 hafta dolmadan tekrar kabuklanmaların başladığını gördüm.Bu ilaçların çözüm olmadığını görünce kullanmayı kestim.Zaten uzun süreli kullanımdan sonra sanki bağışıklık kazanmış gibi kullansanız bile ilaç bir işe yaramamaya başlıyor.

seboreik dermatit

Seboreik Dermatit’in En İyi Şampuanı Blue Cap

Gıcık eden kaşınmalar yüzünden tekrar doktora gidelim kararı almıştık ve dedemin eski bir ahbabı olan Cildiyeci Kolsuz Agop olarak tanınan Prof. Dr. Agop Kotoğyan gittim.Oda Blue Cap Krem ve Blue Cap Şampuan verdi.

Şampuann pek bir işe yaradığını söyleyemem ama kremi mucizevi bir ilaç gibidir. İlk ay şampuanını almıştım ama baktım pek yararı yok bende bıraktım almayı sadece krem yeterli geliyordu.Saçımın haricinde burnumun kenarında da çıkıyordu ufacık bir sürüşten sonra hemen geçiriyordu.1-2 yıl kadarda blue cap i kullandıktan sonra fiyatının 60TL gibi bir fiyatta olduğu için (2006 yılında bu fiyattaydı şimdi nedir fiyatı bilmiyorum) artık bıkkınlık geldi ve onuda almayı bıraktım.Zaten üniversiteye gittiğim bölgede bu şampuanda bulmak zor idi İstanbul’dan da getirmeye gerek duymuyordum. Çünkü o sene bulduğum bir şampuan hastalığı durdurma noktasına getirmişti.

2006/2007 yıllarında özellikle hiper marketlerde kolay bulunan bir şampuan olan Clear Men Active Sport (Mavi mentollü olan) kullanmaya başlamıştım.Hastalığı tek başına yok etmişti sağ olsun.Hatta o zamanlar bunun etkisini görünce Clear a teşekkür maili atmıştım ve şampuan formüllerini değiştirmemelerini rica ettim.

Blue Cap Alternatifi Clear Men Active Sport

Daha sonraları internette bazı forumlarda bu hastalıkla yaşayan diğer arkadaşlarla konuştuğumuzda onlarında Clear Sport u kullandıklarında iyileştiğini öğrendim.Onlarda Clear a benzer mailler yollamışlar.Fakat ne olduysa 2008 yılında Clear formülünü değiştirdi ve seboreik dermatit’e çare olan bu şampuan bir b.ka yaramaz oldu. Heralde soyguncu ilaç şirketleri Clear ı sopaladı.Siz ne dersiniz bu işe? Şimdilerde Clear Cool Sport olarak satılıyor hala bu ürün.Hala bu şampuanı alıyorum kullanıyorum fakat bir işe yaramıyor o yüzden çözüm buldum diye sevinen arkadaşlar heveslenmesin.Ama bir kullanın belki sizlerde bir işe yarar.

Ara ara ufak tefek losyonlar alıp denemeler yaptım uzun süreli kullanımlarda gene bağışıklık kazanıyormuş gibi ilaçlar bir işe yaramamaya başladı kendi kendime çabaladım.Yok elma sirkeleri, halis zeytin yağları, zeytinyağı sabunları, karışık tüm yağların bulunduğu formüller, normal kremler vs vs. derken kafam oldu nükleer deney sahası gibi.İnanın bit koysanız koymanızla ölmesi 5 dk. sürerdi.

Seboreik Dermatit Yeni Tedavi Arayışı

Hastalığımın 7. yılının şerefine bir başka dr. ye gittim. O da 2 hap (1 tanesi antibiyotik Tetradox).Konazol şampuan, Psovate losyon ve kendinizi kimyager zannettiren Benzamycin jel verdi.Özellikle benzamycin süper bir ilaç gerçekten hem surat hemde vücudunuza sürüyorsunuz 1 tane bile sivilce bırakmıyor seboreik dermatit bulunan derinizi pürüssüz doğal görünümünde ve kaşıntısız hale getiriyor ve pırıl pırıl parlatıyor. Birde dolu şeyi yasakladı kuru yemişten tutun, baharatlar, kızartmalar, turşu vs. Tedavim 2 ay sürüyordu ki verdiği hap olan Tetradox kusturmaya başlayınca tedaviyi bıraktım!  Tam bir karaciğer, bağırsak ve mide düşmanı Tetradox verirlerse de kullanmayın derim.

Şimdilerde sadece psovate losyon kullanıyorum.Biliyorum kortizonlu ama başka çarem de yok.

Fungoral, Konazol, Ketoral vb. bunların hepsi ticari amaçla çıkarılan şampuanlardır kullanmamanızı tavsiye ederim bir işe yaramamaktadır.

Bugün bir araştırma yaptığımda Headn’ Shoulders ın Seboreik Dermatit ler için çıkartmış olduğu bir şampuan olduğunu gördüm.Ama yurt dışında satışa sunulmuş.

Neutrogena T/Gel diye bir ürün var onuda önerenler var.Büyüğü 28 TL küçüğü 19 TL civarında.

“Bir Seboreik Dermatit (Egzama) Öyküsü 2020” için 1.303 yanıt

arkadaşlar prozinc şampuanından bahsetmişler ama aynı firma seboreik dermatit için salicade şampuan çıkardı, yukarıda bahsetmiştim, şampuanı bitirdim, bu hastalıkla mücadele edenler için mutlaka yardımcı olacaktır ama saç dökülme sorununuz da varsa bu tek başına yeterli olmayabilir. ama saçı derinizi çok iyi temizliyor…

Merhaba ben de doktara gittim seboreik dermatit dedi..Benim saçım uzun kaşıntı hemen hemen hiç yok yara da yok ancak dökülen tellerin başı sarı iltihap gibi..Ve bu yüzden saç dökülmem arttı.
Banyodan sonra kafa derime baktığımda adeta puam desenli oluyorum.Saçım siyah ve bissürü beyaz irin gibi kepekler…Normal şampuan kullanamıyorum,saçımı yumuşak yapan her şey aşırı döküyor anlamadım bu işi..

Ketoral var kullandım ara verdim bir süre sonra etki etmiyor çünkü..Bioxcin KEPEKLİ SAÇLAR İÇİN olanını aldım kullandığımda gözlemlerimi yazacağım..

PROZİNC in mor ve yeşil rengi de iyi geliyor duydum bir de sebore için olan kahverengisi var fiyatı gayet makul kullanan var mı acaba??

Geçmiş olsun…Mail atmışsınız size karşılık maili attım…Mailde de belirttiğim gibi Bioxcin gibi ürünleri deneyenler çok vardı ama bir işe yaramıyor ne yazıkki.Prozinc kullanmadıgım için birşey diyemem fakat, şampuanlar tek başına yetersiz diyebilirim (prozinc kullanmadığım içi onu katmıyorum buna) Herhangi bir şamğuan kulanıp Bluecap krem kullanırsanız sıfıra iner hastalığınız.Haftada 3 den fazla yıkanmamaya çalışın.Duştan sonra 1 kere bluecap sürmeniz yeterlidir…

çok tşk ederim ancak bayanlarda solisyon krem kullanmak çok zor oluyor çünkü saç diplerimden çok saçları yiyor buna para yetişmez o yüzden..Doktor bana 3 tane denemelik blue cap şampuan verdi hiç köpürmüyor bu ve 70 tl bi öğrenci için çok ama çok fazla fiyatı..umarım bu dertten kurtulabilirim kepek şampuanı yeni çıktı içinde antifugal çinko falan varmış fayda görmezsem yazacağım prozinc belki deneyebilirim.Paralı olduğum dönemde de kremi almayı düşünüyorum:) Çok tşk ederim

Şampuanı bir işe yaramıyor bluecap in ne yazıkki…Kremi çok sürmenize gerek yok zaten.Az miktarda sürmeniz yaterli o kendi dağılıyor.

bu deri hastalığından bir çok kişi şikayetçi amaaaaaaaaaaaaaaa :dizzy: dr.larımzda pek itinalı degil . neden oldugununu bıle çoğu kişi bilmiyor.!!! aa saçımda kabuk var diyor millet heee ok. dur sana ilaç yazayım bir şeyin kalmaz 😀 bunun daha içerikli olması temenlımızle tsşlerrr( saç uzmanı nukhet 😀

merhaba,
kac senedir dermatitim var ve kaç senedir netten ara ara araştırıp duruyorum bu konuyu bilmiyorum ama kesinlikle ilk defa moralim bozulmadan hatta eglenerek okudum bu konuyu :cheerful:
bende hem s.dermatit hem de roza var. 3 yıl önce cildimin iyice yağlanmaya başlamasını farketmemle şikayetlerim arttı. hatta tuğçe hanımın dediği gibi bahar aylarında yuzum iyice kızarmaya baslıyor ama kışın nispeten daha rahat oluyorum.
her neyse internette yaptıgım uzun araştırmalar sonucu (ve yukarda bahsettiginiz tum kortizonlu ilacları, antibiyotikleri kullandıktan sonra) cok dusuk dozda roaccutane kullanmaya karar verdim. daha once de doktorlar onermisti ama 40 mg/gün olarak veriyorlardı. zaten cildim hassas oldugundan korkuyordum. buldugum bir kac yabancı kaynaklı yazıya istinaden gunde 2-2,5 mg’a denk gelecek (50kg cekiyorum ve her 5 gunde bir adet 10mglık roaccutane kullanacağım) şekilde doktorumla da konustuktan sonra tabi kullanmaya karar verdim. bu sekilde sadece vücuttaki yağlanmayı dengeliyor. hala işe yaramayan bi sekilde tetradox kullanıyorum onun bitmesini bekliyorum. hemen de baslamak istemiyorum once vücut bir kendine gelsin diye. bu süre icinde de kesinlikle blue cap denemek istiyorum!
gelecek ay da yurtdisindan bir akrabam geliyor ona da murat bey’in bahsetmis oldugu kitaptan aldırmayı dusunuyorum ise yaramasa bile en azından dengeli beslenirim 🙂
ben kesinlikle bu sacma sapan basit ama bilerek çözümü bulunmayan hastalıkcığın stresten kaynaklandığına inanıyorum. şahsen mutlu mesut geçirdiğim üniversite yıllarımda hiç böyle bir derdim yoktu.
denemelerim işe yararsa buraya yazarım.
hepimize vicdanlı bir ilaç şirketi diliyorum!! :tongue:

Güzel yorumunuz için teşekkür ederim Nilüfer Hanım…Roaccutane bildiğim tehlikeli bir ilaç gerçi düşük dozda kullanıyormuşsunuz ama sonuçta o kimyasalları alıyorsunuz 🙁

Mrb sitede baktım ama göremedim iletişim adresi bir şey danışmak istiyorum Seboreik Dermatit im var:’( bir mail adresi almam mümkün mü :cwy:

arkadaşlar geçtiğimiz günlerde yazmıştım bende dertli bir şekilde 🙂 merak eden olursa diye bilgilendirme yapmak istedim. kendi haline bırakmaya çalıştım ama baş edemedim. haftasonu doktoru arayıp durumu anlattım. şuanki dönemlerin bu seboreik dermatitlerin artabileceğini iletti. ve eskiden kullanmış oldğum kremi 4 gün kullanmamı önerdi. sabah akşam kullandım. hafif kortizonlu bi krem. pek kullanmaktan yana değildim ama başka türlü geçmiyordu. maşallah diyim şimdilik sonuç iyi.
bunların hepsi bi yana gerçekten dkkat ettim ki sıkıntıya, strese bağlı olarak şiddetlenip sönüyor. baştan pek inandırıcı gelmemişti bana böyle dediklerinde 🙂 ama yaşadığım için eminim :)) herkese stressiz bi yaşam diliyorum..

Tuğçe Hanım,

Novorsky adlı arkadaş bir şampuan önerdi ProZinc (yeşil kutulu) denemenizi öneririz.Seboreikli olan surat bölgesinde de 5 dk. köpürtüp bekletmenizi öneriyor.

Önce bu yazı için Atu adlı arkadaşıma teşekkür ediyorum . Bende seboreik dermatit hastasıyım ve bayadır bununla mücadele ediyor ve aynı sizin gibi değişik ilaçlar deniyorum ve kobaya döndüm . Doktora gittiğim zamanlarda doktorun vermiş olduğu ilaçlar pek bir etki göstermedi açıkçası . Bir sürü değişik ilaç kullandım losyondan , şampuana veya antibiyotiklere kadar .

Öncelikle psikolojik olarak bununla yaşamaya alışmak lazım ve olumlu düşünmek gerekiyor . Gerçekten yediğimize ve içtiğimize de dikkat etmemiz lazım yediklerimiz direk tetikleme yapıyor hastalık üzerinde .

Ben de genelde saç diplerimde çok görülüyordu ve artık bıkmıştım . Bir gün bir alışveriş merkezindeki bir eczanede saç dipleri için tarama yapıyorlardı ve ona katıldım . Ordaki eczacılardan biri bana yeni çıkmış olan bir şampuanı önerdi . Adı ProZinc yeşil olandan . Aldım ve 2 aydır bunu kullanıyorum ve ben böyle bişi görmedim . resmen daha 2.haftada saçlarımda hiç bişi ve derimde ne pullanma ne kaşınma ne kızarıklık kaldı . Bana gerçekten çok büyük faydası oldu bu şampuanın . Kesinlikle bu hastalıktan muzdarip olan arkadaşlara ve ilaç denemekten bıkmış olanlara bir deneyin derim . Fiyatı 20 TL civarında gayette büyük şişesi var baya gidiyor bir kaç çeşidi var ama benim kullandığım dışı yeşil olan ProZinc’ten .

Hepinize geçmiş olsun .

arkadaşlar herkese merhaba, şuan delirmek üzereyim. 25 yaşındayım. yaklaşık 3 yıldır belli periyotlarla ( özellikle kış aylarında) seboreik dermatitim ortaya çıkıyor. benim yüz bölgesinde kızarıklık olarak doktorlara gittim ilaçlar kullandım. gerek kortizonlu kremler gerek antibiyotik haplar.. evet hepsinin o anlık faydalarını gördüm. aradan 1 1,5 ay geçiyordu tekrarlar gibi oluyordu. çok şiddetli olmasada. bu 3 yıl boyunca yüzüme ne dokunuyorum ne insanlarla yakın temas halinde oluyorum nede yüzümü yıkadığımda kurularken bile ratatça silemiyorum. güneşe çıkmıyorum. evde yada ofisteyken sıcak tetikler diye elimde sürekli bir kağıt yada karton yüzüme hava yapmaya çalışıyorum. bu kadar dikkat etmeme rağmen o kızarıklıkların olması beni çileden çıkarıyor. haftosunu tüm gün evdeydim. c.tesi akşamı anladım yine kızarıklık olacağını. son kullandığım ilaçları sürmeye başladım. bu sabah aynaya baktığımda ağlamak üzereydim. kızarıklıklar artmıştı. hadi dedim sabah yeni uyandım belki ondandır. hazrılandım servise bindim ve arkadaşlarımın yüzüme tuhaf bakmaları ve aaa ne oldu h.sonu çok mu güneşte kaldın demeleriyle, ofise gelir gelmez ilk işimin istanbulda iyi bir doktor araştırmak olduğunu anladım. evet arkadaşlar biraz fazla uzattım sanırım ama inanın çok bunaldım. bana fikir konusunda yardımcı olabilrseniz çok sevinirim. herkese sağlıklı günler..

Tuğçe Hanım merhabalar,

Yaşadıklarınızı çok iyi anlıyorum.Bayan olmanız sebebiyle bu durumu takıntı haline getirdiğinizi anlıyorum…

Yazımı ve diğer arkadaşlara yaptığım yorumları dikkatli bir şekilde okumanızı öneririm…

Yukardaki arkadaşlara önerdiğim yöntemi size de öneriyorum:
Duştan çıktınız diyelim (Şampuan olarak Clear sportactive mavi mentollü kullanmanızı tavsiye ederim.Herhangi bir normal şampuan da kullanmanız yeterli.Eczanelerde satılan lampuanlara gerek yok ketoral konozal fungoral vs.). Psovat losyonu az miktarda (parmağınıza 1 damla dökün) kızarmış yada kabuklanmış olan bölgelere sürünüz. (Ben saç harici burun üstünde, sakallarda da, kaşlar da kullanıyorum çabucak iyileştiriyor.) Duştan sonra 1 kere sürdükten sonra 2. bir duşa kadar sürmeyiniz.Haftada 3 den fazla duş almayınız.Psovat losyon bulamazsanız M-Furo
dermatove vs. alabilirsiniz.Ama en iyisi şuan Psovat losyondur.

Psovat haricinde fiyatı baya yüksek olan BlueCap kremi de kullanabilirsiniz.Onu da yukarda anlattığım şekilde kullanabilirsiniz.BlueCap güzel kokulu bir kremdir.Anında gerçiriyor gibi.Bildiğim kadarıyla içerisinde kortizon da yok gerçi kullandığımız losyonlarda kortizonlar çok az seviyede.Az bölgeye de sürüyoruz ve dediğim gibi haftada 3 kere duştan sonraları sürmeniz yeterli olacağı için bu kortizonun size bir zararı olmayacaktır.Kortizonlu kremler kullanmanıza gerek yok suratınızı domates gibi yapar.

Tuğçe Hanım takıntı yapıp sinirlerinizi bozup stres yapmayınız.Siz bunu yaptıkça daha da artacaktır.Bu söylediklerimi yaparsanız ve kendinizi iyileştiğinize dair telkinlerde bulunursanız 2 3 güne hiçbirşeyiniz kalmayacaktır.Güneş altında durmamanız çok iyi güneşten uzak durunuz güneşe çıkacaksanız da koruyucu kremler sürüp çıkınız.Sıcak tetiklemez kağıtla üzünüze yelpaze yapmanız birşeyi değiştirmeyecektir, stres yaptıkça tetiklenen birşey bu.Dediklerimi uygularsanız (Ben uzun süredir yapıyorum bu söylediklerimi neredeyse hiçbir sorunum yok) ve gelişmeleri burdan aktarırsanız sevinirim ve yardımcı olmaya çalışırım.Geçmiş olsun…

çok teşekkür ederim.
sanırım ben takıntılı bir insan olma yolunda ilerliyorum 🙂

Bayan olmanız sebebiyle takıntı yapıyorsunuz ama yersiz =) Kendinize telkinlerde bulunarak dediklerimi yaparsanız sorunlarınız kalkacaktır.Bu arada söylemeyi unutmuşum seboreik dermatitli kısımlerinize kesinlikle herhangi bir nemlendirici krem vb. türden şeyler sürmeyiniz hiçbir zaman sürdükten 2 3 gün sonra kızarıklıklar kabuklanmalar görülebilir…

🙂 takıntı yapmamayı deneyeceğim öyleyse
son olarak nemlendirici sürmeyin demişsiniz ama sürmeden olmuyor. temizlediğim zaman geriliyor ve kuruyor. haliyle gerek duyuyorum.

Onun yerine bluecap krem alıp az miktarda suratınıza sürebilirsiniz.Normal kremler daha fazlalaştırıyor.

Burda inceleyebilirsiniz: http://www.bakimstore.com/vucut-bakimi/cilt-hastaliklari-urunleri/blue-cap-krem.htm

Vücutta suratta ve saçta kullanabilirsiniz.

Verdiğim sitede yorumlar kısmındaki Deniz Mert adlı kişinin yazdığı bizler için önemli: SEBOREİK EGZAMAYI GEÇİREN KORTİZONSUZ BİR MUCİZE GERÇEKDEN BİR MUCİZE.KİM BULDUYSA ALLAH BİN KERE RAZI OLSUN HAYATIMI SAĞLIĞIMI GERİ VERDİ 1 KERE KULLANDIM DAHA AMA HAYATIMDA HİÇ BU KADAR İYİ RAHAT KAŞINTISIZ YANMA HİSSİ OLMADAN YAŞIYORUM 1 KERE SÜRMEYLE DÜN GECE SÜRDÜM DAHA 1 KERE İNANIRMISINIZ YA 🙂

Kullanımlar da günde 2 kere der ama gerek bile yoktur günde 1 kere sürmeniz yeterli.Şampuanını kullanmanız gereksizdir hiçbir yararı olmaz.Sürekli kullanım gerekir…Tek kötü noktası fiyatının pahalı olması…

bende aynı sorundan muzdaribim yaklasık 8 yıldır ancak bende sac derisinde kızarıklık ve kasıntının yanında bolca akne(beyaz sivilce) de var ve bazen gögüs ve sırttada kızarıklık ve kasıntı oluyo su an yok..2 kere doktora gittim ikiside stresten oldugunu söylediler 1i hap sedolin ve bi krem verdi digeri hap konazol ve clamini t losyon verdi sadece ilk doktorun verdigi hapın(ismini bilmiyorum) faydasını gördüm 2 günde hcbisey kalmadı hapı bırakınca tekrar aynı devam etti..2 gün önce eczanede sac analizi yaptırdım salicade ve tetradox tavsiye etti ümit fakirin ekmegi aldık bakalım ayrıca dökülme ve kepek icin pro zinc verdi

Bahsedilen şeylerin birçoğunu kullandım.Açıkçası ilaçları bıraktığınızda sorun devam edecek.Akne sorunu bende de vardı.Akneli bölgeleri sabunla sabah akşam yıkayınız patlatmayınız elinizle oynamayınız.Sivex losyon sabah akşamada benyzamicin öneririm.

arkadaşlar bugün şampuanımı değiştirdim revigen kullanıyordum ama zamanla saçı ve deriyi aşırı yağlı yapmaya başladı şimdi aldığım şampuan seboreik dermatitler için yeni formülle geliştirilmiş salicade şampuan, bugün kullandım saçları çok kolay taranır yaptı öncekinde yağdan yapış yapış olduğu için iyi taranmıyordu, ama bugün ilk gün bakalım kullandıkça nasıl olacak, gelişmeleri yazıcam burayı takip edin.

Olayın şampuanlarla çözüleceğine pek inanmıyorum ama denemek gerek rabiki.İlk kez duydum salicade şampuanı…Gelişmeleri bekliyorum

Arkadaşlar ben de bıktım bu dertten. 4-5 senedir var bende. kaç kere doktora gittim sizin de kullandığınız şampuan ve kremlerden verdiler. bir süre kullanınca geçiyor sonra tekrarlıyor zaten dediğiniz gibi bağışıklık mı kazanıyor nedir uzun süre kullansam da faydaları olmuyor. sizden ricam herhangi bir tedavi yöntemi ama kökten çözüm olan bir yöntem bulursanız paylaşın lütfen…

bir de banyo yağı kullanın diyen bazı siteler var. bu banyo yağı ne ki deneyeniniz var mı.

Cihan Bey, şuan için kökten çözüm gibi bir tedavi söz konusu değil ne yazıkki.Banyo yağını duymadım hiç açıkçası bilmiyorum bi işe yarıyacağınıda sanmıyorum…Geçici ve sürekli kullanımda bu hastalığı kontrol altına alabileceğiniz bir tedavi yöntemi sunim size:

Duştan çıktınız diyelim (Şampuan olarak Clear sportactive mavi mentollü kullanmanızı tavsiye ederim). Psovat losyonu az miktarda hastalıklı olan bölgelere sürünüz. (Ben saç harici burun üstünde sakallarda da kullanıyorum çabucak iyileştiriyor.İyileştikten soınra uzun süre sürmenize gerek yok) Duştan sonra 1 kere sürdükten sonra 2. bir duşa kadar sürmeyiniz.Haftada 3 den fazla dul almayınız.Psovat losyon bulamazsanız M-Furo alabilirsiniz.Ama en iyisi şuan Psovat losyondur.Psovat haricinde fiyatı baya yüksek olan BlueCap krem ide kullanabilirsiniz.Onu da yukarda anlattığım şekilde kullanabilirsiniz.Geçmiş olsun…

yaklaşık 4 5 yıldır ben de egzema ile mücadele ediyorum. final haftasına girdiğim bu hafta egzema kaşıntı acısı müthiş derecede arttı. bu yüzden internetten doğal tedavisi var mıdır diye araştırmak istedim sonuç olarak bu site gözüme çarptı. yaklaşık 1 hafta önce gittiğim doktor saçım için elocon + fungoral verdi. kaşıntım var deyince crebros, kaş bölgesi için hipokort, burun ve deri için de hametan verdi. ama hiçbir işe yaramadılar sadece elocon saçıma iyi geldi saç bölgesinde kepeklenme kalmadı ama burun ve kaş çevresinde ki egzema arttı ilaçlar sadece yumuşattı geçmedi.

Berkay Bey bu kadar fazla ilaç yüklenmenize gerek yok.Biliyorsunuz ki alacağınız ilaçların ilerde size zararları olacaktır.Kullandıklarınızın epey fazla olmuş.Size de Cihan Bey e önerdiğim tedaviyi öneriyorum 9 yıldır seboreik dermatitle uğraşan biri olarak.

Duştan çıktınız diyelim (Şampuan olarak Clear sportactive mavi mentollü kullanmanızı tavsiye ederim). Psovat losyonu az miktarda hastalıklı olan bölgelere sürünüz. (Ben saç harici burun üstünde sakallarda da kullanıyorum çabucak iyileştiriyor.İyileştikten soınra uzun süre sürmenize gerek yok) Duştan sonra 1 kere sürdükten sonra 2. bir duşa kadar sürmeyiniz.Haftada 3 den fazla dul almayınız.Psovat losyon bulamazsanız M-Furo alabilirsiniz.Ama en iyisi şuan Psovat losyondur.Psovat haricinde fiyatı baya yüksek olan BlueCap krem ide kullanabilirsiniz.Onu da yukarda anlattığım şekilde kullanabilirsiniz.Geçmiş olsun…

son 2 haftadır bu seboreik dermatit hastalığından tamamen kurtuldum umarım bir daha ortaya çıkmaz, bana göre bunun en büyük sebeplerinden biri düzensiz yaşamak yani her gece 00:00 – 02:00 arasında yatardım, bir süredir 22:30 – 23:00 arası yatıyorum en geç de 00:00′yi geçmeyecek şekilde yatmaya özen gösteriyorum, 20 gündür medobiocomplex-e vitamini kullanıyorum oldukça işe yaradığını söyleyebilirim, kullandığım şampuan revigen, şimdilik bir problem gözükmüyor ama ne yapıp edin uykunuza özen gösterin ve vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitaminleri de alın…

Selam Hasan,

9 yıla yakın ben bu hastalıkla yaşıyorum.Hiçbir şampuanla çözüm görmedim.Denemediğim şampuan vs. kalmamıştır.Ketoral Konazol vb. hiçbir işe yaramamakta zaten.Yukardaki yazım da bahsettiğim gibi, bir aralar Clear ın Activesport (mavi mentollü) işe yarıyordu sıfıra indirmişti, hatta birçok forum sitesindeki arkadaşlarda da aynı şekilde yarra sağlamışlardı ama adamlar ne hikmetse formülünü değiştirdiler şampuanlarının.Oysa ki o kadar da seboreik dermatitliler olarak mailler atmıştık hem teşekkür hem de formülü değiştirmemeleri konusunda!Açıkçası bu beni şüpheye düşürüyor.İlaç firmaları ve şampuan vb tüketim mallarının sahipleri tek ve dünya sermayesinin büyük kısmını elinde tutan şirketler, insanların üzerin de sürekli kendilerinde bir zarara yol açacak şeyler kullandırıp aynı zaman da sürekli ilaç almalarını sağlamak…Seboreik Dermatit in geçmişini de bilmiyorum tabi nedir ne değildir ama bilene de pek rastlamadım.Sanki son 20 yıl da çıkmış bir hastalık gibi birşey.

Sana önereceğim herhangi bir şampuanı kullanman bu hangisini kulllanırsan kullan sadece iyi durula saçlarını.Duştan sonra ya Psovat, M-Furo vb. ilaçları saçına 1 kere az miktarda sürebilirsin.Sbah akşam sürün der doktorlar ama ben hiç bunu uygulamadım.Duştan sonra 1 kere sürmen yeterli geliyor.Hem 1 ay da 1 kutu gitmiş oluyor.Bunları 1 aydan fazla kullanmayın derler ama kullanmak durumun da kalıyoruz ne yazık ki…Buna alternatif olarak yine duştan sonra saçın da kullanabileceğin ve sürekli kullanabileceğin bir krem türü var o da Blue Cap…Fiyatı biraz kabarıktır SGK bunu üstlenmiyor.Sprey şampuanıda var ama onları almak gereksiz sadece kremini kullanman yeterlidir.Duştan çıktıktan sonra 1 kere sürmen yeterli.Hafta da 3 ten fazla duş almamak gerek bu arada…

Önerebileceklerim şuan da bu kadar.Yeni bulduğum bir saç kremi var onu deneyeceğim önümüzdeki hafta işe yararsa bu siteden açıklarım…

hocam selamlar, ben de aynı dertten müzdaribim özellikle de saçlı deride, ketoral, konazol hepsini denedim ama kısa süreli fayda sağlıyor ve bunları 1 aydan fazla kullanmak istemiyorum, özellikle saçı dökmeyecek ve seboreik dermatite iyi gelecek bir şampuan var mı? bioxcin yağlı saçlar için veya bu hastalık için çıkmış olan salicade şampuan nasıl gelir? şu anda revigen şampuan kullanıyorum ama saçları acayip sertleştiriyor, şu anda ne kullanıyorsunuz? iyi geliyor mu? tavsiyeniz nedir?

bu şampuan olayını çok söylediler ama bendede saçlı deri egzaması vardı bana doktorum kendi verdiği şampuanlar dışında hiç bir şampuan kullanma dedi bence bu konuda bir hurafe var biz bu hurafelerle uğraşırken öte yandan Amerika da bir tv kanalında tesadüfen denk geldim bunun tedavisini bulan bir kadın meşhur olmuştu eğer biraz ingilizceniz iyi ise bi sişteyi kontrol edin bence

http://www.yourgreatadvice.net/Beat-Eczema

Doktorunuzun bahsettiği şampuanlar ketoral fungoral vb. tipi şampuanlardır heralde?Hepsi aynı formülde ticari amaçlı ürünler “bence”.Zaten Türkiye de Prof. doktorlar ilaç firmalarının kölesidir gibilerinden bir laf etmişti çokta doğru.Adamlar bir losyon bir krem üretmiş sürüyorsun anında geçiriyor hemde birkaç saat içinde ama kesin tedaviye götürmüyor burda bir saçmalık var.

Verdiğiniz site ve bahsettiğiniz olayı araştıracağım.Teşekkürler.

Umarım bu hastalıkta olan arkadaşları sağlıklarına kavuşturmak için bir yöntem buluruz…

MerhBa ben 12 yildir bunla ugrasiyorum belki cozum vardir diye arada sirada web ten kontrol ediyorum ama bisey yok bende tgel kullaniyorum ve tM 10 yil dir. Gecenlerde ustunu ilk defA okudum uzun aradan sonra diyorki uzun sure kullanmayin ama ben 12 yildir duzenli kullaniyorum zarari oldumu bilmiyorum ama tabiki tamemen yine gecmiyorneden bence ayda 1 boya yaptiriyorum ve sac serumu kulaniyorum cunku bu samouan sacimi saman gibi yapiyor cok kurutiuor ondan ama baskasampuanla bir kere yikasamsacimi aninda yara oluyor kuafordeki sampuanla tabi iyiwles ezi hafta aliyor sampuani ok de tgel ama oda saman gibi sayipor sizin kullandiginizsac kremi var mi yada onerebile eginiz .. Cok tsk. Sizede gecmis olsu bende cok sey denedim ama tgel en iyi si :kissing:

Merhaba geçmiş olsun.Açıkçası ben bu hastalığı kökünden tedavi edebileceklerine inanıyorum fakat hasta sayısının çokluğu kullanılan ilaçlar göz önüne alındığında muazzam bir ekonomik gelir sağlıyor ilaç firmalarına.Bu yüzden de böyle kısa süreli tedavi edici ilaçları sunuyorlar.Krem olarak bluecap i öneririm.Hem kokusu iyidir hemde yumuşak yapar.Herhangi bir şampuan kullanıp saç diplerinize çok az miktarlarda sürmeniz yeterli gelir.
Bende 2 haftadan fazla kullanmayın dediği halde Psovat ve MFuro türünden losyonlar kullanıyorum (sadece duş sonrası).

Hastalığı en aza indirmek yada kısa süreliğine yok etmek için en kolay çözüm; normal şampuan kullanılabilir (Clear activesport mentollü) ve duştan sonra 1 kere Bluecap sürmek yeterli geliyor.Sabah akşam sürmeye gerek yok.Bluecap bazı şehirlerde zor bulunabiliyor onun yerine Psovat yada Mfuro losyonuda söylediğim yöntem ile kullanabilirsiniz…

Marketten alacağınız herhangi bir şampuana kepeğe karşı etkili olanlar dahil…yaklaşık 330cc
BİR YEMEK KAŞIĞI ARDIÇ KATRANI
BİR KUTU ASPİRİN TOZ HALİNE GETİRİLEREK ERİYEBİLECEĞİ KADAR ELMA SİRKESİ
Ardıç katranı,Aspirinli elma sirkesi karışımı,şampuanın üst kısmından bir miktar başka bir kaba boşaltılır.Şampuanın üzerine karışım eklenerek iyice çalkalanır.Kullanırken her defasında çalkalanır.Ardıç Katranı direk sorunlu yüzeye sürülebilir ve streçle kapatılır.Mantar için yapılan diyetler okunarak uygulanır.Özellikle şeker ve stresten uzak durulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir