Kategoriler
Yaşam

Bir Seboreik Dermatit (Egzama) Öyküsü 2020

hastalığı ve bu hastallıkla mücadele amacıyla bu yazıyı yazıyı yazışımın 10. yılında eklemeler yapmayı düşündüm. İçinde bulunduğumuz 2020 yılında hala daha bu hastalığın çözümü bulunmuş değil. Şu sıralarda tüm dünyada COVID-19 (koronavirüs) pandemisi ile karantinalardayız.

Aşağıda önceki yıllarda da bahsettiğim gibi bu hastalık bir deri hastalığı değil. Vücudumuzun içerisinde bir şeylerin yolunda gitmediğinin göstergesi ve hatta bir tür uyarı sistemi bu hastalık. Eğer ki siz bu konuda önlemler almazsanız ileride daha tehlikeli rahatsızlıkların yaşanması an meselesi desek çok da yanlış olmayacaktır.

hastalığının nedenini geçtiğimiz yıllarda da belirtmiştim. Tamamen bağırsaklarınızdan kaynaklı bir rahatsızlık. Bağırsak floranızın bozulması nedeniyle oluşabilmektedir. Bağırsak florasını aşağıda da belirttiğim gibi bozan besinler, şekerler, gluten, sigara, alkol vb. gıdalar. Evet bu tür gıdaları ve alışkanlıkları sürdürdüğünüz sürece bu hastalık bitmeyecektir ve aksine başka rahatsızlıkların da çıkmasına neden olacaktır.

Ben de durum nedir? Ben de uzun yıllardan sonra yok. Şeker kullanmıyorum. Şeker derken buna, fruktoz yani meyve şekeri, yani şeker içeren meyveler yemiyorum, sularını içmiyorum, gazoz, kola vb. şekerli asidik içeceklere hiç değinmiyorum bile. Laktoz yani süt şekeri kullanmıyorum, süt içmiyorum, bunun yerine kefir tüketiyorum. Alkol kulanımım ayda 1 kere civarında. Sigarayı bıraktım. Gluten ile beslenmemeye dikkat ediyorum. Yani gluten içeren unlu gıdalardan uzak durmaya çalışıyorum. Paketli şekilde satılan ve rafine edilmiş besinleri yemiyorum, içmiyorum. (Şeker içeren gıdalar ve bu gıdaların etkileri ilçin “That’s Sugar” adlı belgeseli izlemenizi tavsiye ederim.)

Şampuan artık kullanmıyorum. Piyasada bulunan tüm şampuanların içerisinde çeşitli kimyasallar ve deterjan bulunduğu için faydadan çok zararı olduğunu gördüm. Bunun yerine doğal sabun kullanıyorum. Selvans adlı markanın katran sabununu kullanıyorum. Ardıç katranı, çam katranı ve sedir katranı sabununu kullanabilirsiniz farketmez. Ben genellikle çam katranı sabununu kullanıyorum. Hem yüzümde hem saçımda kullanabiliyorum. Saçları ilk zamanlarda biraz katı yapsa da sonraları düzeliyor. Çok olmasa da az miktarda saç dökülmelerimi de durdurdu.

Kısacası, gluten ve şekerli besin kullanımı, sağlıklı beslenme, düzgün saatinde yeterli uyku, doğal sabun kullanımı ile bu hastalığı ve ileride yaşanabilecek daha büyük hastalıkları önleyebiliyorsunuz. Peki ne yiyeceğiz derseniz? Aslında çeşidiniz çok. Sebze ağırlıklı olmak üzere, baklagiller ve et ürünleri tüketebilirsiniz. Sebzeler konusunda zeytinyağlı ağırlıklı şekilde daha çok çiğe yakın şekilde tüketmek oldukça faydalı olacaktır. Yalan yok sebze sevmezdim. Ancak karnıbahar veya brokoli haşlayıp zeytinyağ ve az biraz kaya tuzu en büyük zevklerimden biri haline geldi diyebilirim.

Seboreik dermatit tedavisi sebze

Geçtiğimiz günlerde okuduğum bir makalede, bağırsaklarda yer edinen parazitlerin başlıcası da tenyaların da, seboreik dermatit, sedef, ürtiker (kurdeşen), anjioödem, astım vb. hastalıklara neden olduğunu okudum. Ülkemizde en çok rastlanan tenya türü sığır tenyası, bilimsel adıyla “Taenia Saginata”. Sığır tenyaları vücudumuzun içerisinde hiç hissetirmeden 25-30 yıl kadar yaşayabildiği yazmaktaydı. Unutulmamalı ki tenyalar sadece etten değil çeşitli şekillerde de size bulaşabilmektedir. Bu konuda uzman bir doktora (iç hastalıklar uzmanı bunun için uygun olacaktır) giderek, test yaptırmanızı tavsiye ederim. 09.05.2020

Tedavisi 2018

tedavisini tamamen bulduk diyebiliriz. Bu yazıyı yazalı 8 yılı geçiyor. Eski yazı hala aşağıda duruyor ve okursanız göreceksiniz ki sizlere uygulanmış tedavi yöntemlerinin aynısı bana da uygulandı ve sonuç olarak, o tedavi yöntemleri ile hastalık hiçbir şekilde geçmedi.

Hastalık durumuma gelecek olursak, artık rahatsızlığım yok. Neden ve nasıl yok bunları kısaca uzatmadan madde madde sıralayarak anlatacağım. Uygulama yaptığınız takdirde sizin de iyileşmemeniz kaçınılmaz.

Seboreik dermatit (egzama) veya diğer tüm türleri için tedavi yolu aynı gibi diyebiliriz. Bilmeniz gereken en önemli konu, bu hastalık deri hastalığından  ziyade bir iç hastalık olduğunu bilmeniz. Hatta merkez noktası, bağırsak florasının bozukluğu. Kısacası gerekenler şunlar,

1) 3 beyazdan uzak durmalısınız. Bunların en başında şeker gelmekte. Şekerin her türlüsünden uzak durmanızı tavsiye ederim. Eğer ki yüksek derecede kalori harcayarak spor vs. yapmıyorsanız meyve dahi az tüketin.

2) Probiyotik beslenmeye özen gösterin. Bunun için en iyi probiyotik ürünü konusuna göz geçirebilirsiniz.

3) Uyku düzeni önemli bir husus. Beyinde yer alan epifiz bezi gece 23-03 saatlerinde melatonin hormonu salgılamaktadır. Bu saatlerde uyuyor olmanız size iyi gelecektir.

4) Rafineri olan her türlü besinden uzak durmalısınız.

5) Alkol ve sigaradan kaçınmalısınız.

Kısacası bağırsak floranızı sağlıklı bir hale getirmeniz bu hastalıktan kurtulmanız anlamına gelmektedir.


Candida Mantarı (23 Mart 2014)

Yorumlardan yazıyordum bazı güncel olayları ama yorumlar 1000 e yaklaştığı için herkes okuyamıyor ve yararlı olmuyor. Bu yüzden gelişmeler oldukça yazı üzerinden güncellemeler yapacağım.

Yorumlarda da bahsettiğimiz gibi en son Prozinc yeşil kahverengi ve mor kutu olanlarını kullanıp denedik ama 1 2 aylık kullanımdan sonra o da çare etmemeye başladı. Son 1 yıldır Vichy Dercos (Yağlı saçlar için) olan şampuanı kullanıyorum ve saçlarda seboreik dermatitten eser yok.

Seboreik dermatit (egzama) için Vichy Dercos şampuan

Vichy Dercos resmi:

Fakat özellikle sakal dipleri, burun çevresi ve kaş diplerindeki kabuklanmalar devam ediyor. En can sıkıcı nokta bu. Ayrıca yüzde sivilcelenmeler de cabası. Artık doktor gitmeden tetradox antibiyotik alıp kendime tedavi uyguluyorum ama tabi bu da geçici çözümler.

Son zamanlarda saçma sapan alerjiler de gözükmeye başladı. Bazı kozmetik ürünlere ya da ilaçlara (özellikle aspirin türevleri). Bunları kullandığımda yada bana değdiğinde; dudaklarda, gözde, kol, el, ayak yada bacaklarda şişmeler (ödem), kaşıntı, kızarıklık meydana geliyor. İlk yaşadığımda doktora gittim ve avil ampül verildi şişlikler 1 günde indi. Herediter anjioödem olabilir diye doktora gittim, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa da yapılan deri ve kan alerji testlerine girdim hepsi negatif çıktı. Şimdilerde alerjiler sıklıkla görülmeye başladı. Cebimde avil ya da taveglyl tablet olmadan dolaşmıyorum. Bunları yazdım çünkü yaşayanlarda belli süre sonra alerjik reaksiyonlar görülmeye başlayacağını öğrendiğim için yazıyorum.

Seboreik Dermatit ve Candida Mantarı

Bunları yazdığım için ümitsizliğe kapılmayı belkide tümünün çözümünü bulabiliriz. Geçenlerde bir izleti izledim. İzleti şeker tüketimini çok yapanlar hakkındaydı. Zehir sayılabilecek şekerlerin bağışıklık sistemimiz de %70 bağırsaklarımız etkili durumda ve bağırsaklarımızın %20 si kötü %80 i iyi bakteri ve mantarlardan oluşuyor. Bu denge bozulduğunda bağışıklık sistemimiz bozuluyor ve bu tarz hastalıklar boy gösteriyor. Buna neden olan şeyin baş aktörünün adı: Candida mantarları. Daha önce zafer adlı bir arkadaşımız aşağıda yorumda bu mantardan bahsetmiş. Ve bu mantardan kurtulmak için gerekenleri de bahsetmiş. (Arkadaşımızın yazısını bulmak için ctrl+f yaparak Candida mantar diye arama yapın)

Özellikle çocukluktan beri çok fazla şeker kullanan, tatlı yiyen, kola, gazoz vb tatlı içecekler içen, çok fazla fast food alışkanlığı olanlar varsa yorumlarında yazabilirlerse sevinirim. Bu seboreik dermatit hastalığını yaşayanların ortak bir noktasını bu şekilde bulabiliriz. Çözümü de hep beraber bulabiliriz.

Ben şu anda (bu konuda çok ümitliyim) seboreik dermatit ve alerji yaşayan hastaların bağırsaklarındaki bakteri ve mantarların oranlarının bozuk olduğunu düşünmekteyim. Yani Probiyotik hap, toz takviyesi almalıyız. Ya da doğal yöntemlerle probiyotik besinler içecekler tüketmeliyiz. Araştırdığım kadarıyla probiyotik ürünlerden bazıları: kımız, kefir, boza, şalgam, lahana turşusu…

Candida adlı mantar ve şekerli türdeki besinlerin vücuda zararlarını öğrenmek için alttaki izletiyi kesinlikle izlemelisiniz:


Seboreik Dermatit Nasıl Başladı? (18 Kasım 2010)

Bu hastalığı yaşayan birçok arkadaşımız var ve bende 8 yıldır bu illetle yaşıyorum.Ne yazık ki kesin kökten halledebilecek bir tedavisi yok.Tehlikesi olmayan bir hastalıktır ama insanı psikolojik yönden olumsuz yönden çok kötü etkilemektedir. Çekmeyen de bilmez.Anca durdurmak için bazı losyon, krem vb. ilaçlar  mevcuttur.Kendi deneyimlerimi bu yazımda sizlerle paylaşacağım. İnternette araştırdığınızda bazı fotoğrafları görüp korkmayınız gerekli ilaçları kullandıktan sonra hafifler hatta durma noktasına gelir.Belli bir süre sonra tekrar edecektir.Birçok hastalığa çare bulundu bi buna bulunamadı.Kimi karaciğerden kimi virüs yada bakteri diyor.Virüs yada bakteri olsa başkasına da bulaşırdı herhalde ama bulaşıcı bir hastalıkta değil.Kimi stresten kimiside alerjik bir durum diyor.Her kafadan bir ses…

Bilmeyenler diyecek ki bu ne lan ölümcül bir hastalık mı?Değil tabi ki.Bir tür deri hastalığı, türü.Gıcık bir tür hemde.Özellikle kafadaki kepeklenme olarak görülür ve kepeklenme ile karıştırılır.Halbuki kepekler daha ufakken bu hastalıktan olanların saçında iri kabuklanmalar olur.Sadece saçta mı olur? Tabi ki hayır vücudun başka yerlerinde de bulunabilmektedir.Kişiden kişiye göre farklılıklar göstermektedir.Kimilerinde sadece saçta iken kimilerinde sakal dipleri kaş diplerinde olur.Kimilerinde burun kenarlarında kimilerinin ellerinde kimilerinin göğüs bölgesinde bulunur.Vücudun çeşitli bölgelerinde çıkmaktadır.Saçında olup burun çevresinde de olabilir.

Seboreik Dermatit Sürekli Tekrar Eder

Seboreik dermatit ne zaman başlayacağı bölgede önce bir kızarıklık başlar daha sonra bu kızarıklık kabuklanmaya başlar.Pul pul dökülmeye başlar kızarık olan bölge.Ayrıca sinir edici kaşınmada beraberinde geliverir.Özellikle yaz aylarında durum sinir bozucu olur.Terledikçe daha çok kaşınırsınız.Hastalık sürekli görülmeyebilir kimi zaman aşırı şekilde görülürken bazen durma noktasına gelebilir.

Hastalığımın ilk yıllarında doktora gittiğimde bana allerjin var demişti.Neye dediğimde toza kuma vs. diye bir saçma cevap verdi. Ketoral şampuan, M-Furo losyon ve ismini tam hatırlamadığım bir losyon daha vermişti.Tabi ki işe yaradı kullandığım sürece hastalıktan eser olmadı ama kesince 1 hafta dolmadan tekrar kabuklanmaların başladığını gördüm.Bu ilaçların çözüm olmadığını görünce kullanmayı kestim.Zaten uzun süreli kullanımdan sonra sanki bağışıklık kazanmış gibi kullansanız bile ilaç bir işe yaramamaya başlıyor.

seboreik dermatit

Seboreik Dermatit’in En İyi Şampuanı Blue Cap

Gıcık eden kaşınmalar yüzünden tekrar doktora gidelim kararı almıştık ve dedemin eski bir ahbabı olan Cildiyeci Kolsuz Agop olarak tanınan Prof. Dr. Agop Kotoğyan gittim.Oda Blue Cap Krem ve Blue Cap Şampuan verdi.

Şampuann pek bir işe yaradığını söyleyemem ama kremi mucizevi bir ilaç gibidir. İlk ay şampuanını almıştım ama baktım pek yararı yok bende bıraktım almayı sadece krem yeterli geliyordu.Saçımın haricinde burnumun kenarında da çıkıyordu ufacık bir sürüşten sonra hemen geçiriyordu.1-2 yıl kadarda blue cap i kullandıktan sonra fiyatının 60TL gibi bir fiyatta olduğu için (2006 yılında bu fiyattaydı şimdi nedir fiyatı bilmiyorum) artık bıkkınlık geldi ve onuda almayı bıraktım.Zaten üniversiteye gittiğim bölgede bu şampuanda bulmak zor idi İstanbul’dan da getirmeye gerek duymuyordum. Çünkü o sene bulduğum bir şampuan hastalığı durdurma noktasına getirmişti.

2006/2007 yıllarında özellikle hiper marketlerde kolay bulunan bir şampuan olan Clear Men Active Sport (Mavi mentollü olan) kullanmaya başlamıştım.Hastalığı tek başına yok etmişti sağ olsun.Hatta o zamanlar bunun etkisini görünce Clear a teşekkür maili atmıştım ve şampuan formüllerini değiştirmemelerini rica ettim.

Blue Cap Alternatifi Clear Men Active Sport

Daha sonraları internette bazı forumlarda bu hastalıkla yaşayan diğer arkadaşlarla konuştuğumuzda onlarında Clear Sport u kullandıklarında iyileştiğini öğrendim.Onlarda Clear a benzer mailler yollamışlar.Fakat ne olduysa 2008 yılında Clear formülünü değiştirdi ve seboreik dermatit’e çare olan bu şampuan bir b.ka yaramaz oldu. Heralde soyguncu ilaç şirketleri Clear ı sopaladı.Siz ne dersiniz bu işe? Şimdilerde Clear Cool Sport olarak satılıyor hala bu ürün.Hala bu şampuanı alıyorum kullanıyorum fakat bir işe yaramıyor o yüzden çözüm buldum diye sevinen arkadaşlar heveslenmesin.Ama bir kullanın belki sizlerde bir işe yarar.

Ara ara ufak tefek losyonlar alıp denemeler yaptım uzun süreli kullanımlarda gene bağışıklık kazanıyormuş gibi ilaçlar bir işe yaramamaya başladı kendi kendime çabaladım.Yok elma sirkeleri, halis zeytin yağları, zeytinyağı sabunları, karışık tüm yağların bulunduğu formüller, normal kremler vs vs. derken kafam oldu nükleer deney sahası gibi.İnanın bit koysanız koymanızla ölmesi 5 dk. sürerdi.

Seboreik Dermatit Yeni Tedavi Arayışı

Hastalığımın 7. yılının şerefine bir başka dr. ye gittim. O da 2 hap (1 tanesi antibiyotik Tetradox).Konazol şampuan, Psovate losyon ve kendinizi kimyager zannettiren Benzamycin jel verdi.Özellikle benzamycin süper bir ilaç gerçekten hem surat hemde vücudunuza sürüyorsunuz 1 tane bile sivilce bırakmıyor seboreik dermatit bulunan derinizi pürüssüz doğal görünümünde ve kaşıntısız hale getiriyor ve pırıl pırıl parlatıyor. Birde dolu şeyi yasakladı kuru yemişten tutun, baharatlar, kızartmalar, turşu vs. Tedavim 2 ay sürüyordu ki verdiği hap olan Tetradox kusturmaya başlayınca tedaviyi bıraktım!  Tam bir karaciğer, bağırsak ve mide düşmanı Tetradox verirlerse de kullanmayın derim.

Şimdilerde sadece psovate losyon kullanıyorum.Biliyorum kortizonlu ama başka çarem de yok.

Fungoral, Konazol, Ketoral vb. bunların hepsi ticari amaçla çıkarılan şampuanlardır kullanmamanızı tavsiye ederim bir işe yaramamaktadır.

Bugün bir araştırma yaptığımda Headn’ Shoulders ın Seboreik Dermatit ler için çıkartmış olduğu bir şampuan olduğunu gördüm.Ama yurt dışında satışa sunulmuş.

Neutrogena T/Gel diye bir ürün var onuda önerenler var.Büyüğü 28 TL küçüğü 19 TL civarında.

“Bir Seboreik Dermatit (Egzama) Öyküsü 2020” için 1.303 yanıt

Arkdaşlar ben bu hastalıkla 2019 Ağustos ayında tanıştım. Sizin malumunuz Otel Yemekleri aşırı sağlıksız ben de otelde çalıştığım süre boyunca Müşterilerin yediği açık büfeden yemek yedim. 110 gün falan böyle devaam etti bilseydim bu hastalığa kapılacağımı ölsem de yemezdim. Neyse diyeceksiniz ki neden diğerleri yakalanmadı zaten % 1-3 oranında halkta gözlemleniyor. Ben de buna dahilim. Açıkçası şeker tüketmiyordum ama et ağırlıklı besleniyordum sanırım bu kadar eti bünye kaldıramadı. Bağırsaklarım bozuldu düzenlemek için Kesinlikle Elma Sirkesi içmenizi ve saçlarınıza uygulamanızı öneririm ben de %50 oranında geçti şeker tüketmeyin gluten yemeyin ve süt ürünleri tüketmeyin pek yiyecek bir şey kalmıyor ama mecburuz buna 8-9 ay böyle geçmesi lazım.

Tatlı yerim, sigara içerim, çook sterisli bir işim var, ankara ayazını da yerim, alkol 40 yılda bir

1> 2 güne bir duş almak (duş da yüzdeki yağlı bölgeleri elinizle yağ arınana kadar ovalamak)
2> Hergün sakal traşı olmak (sakalı sıcak suyla yumuşatarak, yüzdeki yağı elinizle, yağ gidene kadar ovalamak)
3> kafaya bir şeyi takın ama en fazla 2 saat, ondan sonra seboya etki yapar
BENDE DÜZENLİ OLARAK 10 YILDIR SEBO. AZAR DİNER Dİ, TA Kİ BU DEDİKLERİMİ YAPINCAYA KADAR. ARTIK PÜRÜSSÜZ BİR CİLDİM VAR, SAÇ İÇİN DE H&SHOLDERS ŞAMPUANINI KULLANIYORUM HANGİSİ OLDUĞU FARKETMİYOR, YETERKİ DUŞUNUZU DÜZENLİ ALIN, TRAŞINIZI DÜZENLİ OLUN, SAKAL ÇIKARKEN TAHRİŞ EDİYOR BU DA SEBOYU AZDIRIYOR, NE KREM NE HAP KULLANIYORUM, TEK FORMÜL HERGÜN TRAŞ, 2 GÜNE DUŞ VE DUŞTA YÜZDEKİ YAĞI ELLE ALMA

Bunlarin hepsi çöp kardeşim diyetle falan bir alakasi yok! Ben askere gittim bilen bilir yemekhanede yemekler iyi cikmiyordu hijyen yoktu bizde kantinden sagliksiz besleniyorduk. Dönerinden tut sosislisine, aksam cips kola yapiyorduk. Doymadigimizda da biskuvi vs yiyorduk ama seboreik dermatitim iyilesmisti. Ne zaman askerden eve dondum tekrar basladi. Ben bunu tek bir nedene bagliyorum ‘stress’ eve geldim annemle yine tartismalar anlasamiyoruz vs egzemam azdi. Oysaki askerde hepimiz birbirimize anlayisli davraniyorduk yani stress yoktu. Hatta bununla alakali bircok yabanci kaynak arastirmadi var cildimiz ve stress iliskisi hakkinda. Askerde herseyi yiyordum ama egzema geri gelmedi kendimizi bi duzene soktuk aksam yat sabah kalk. Yapilacaklar belli stress yok kisisel bir olay yok tartisma yok herkes herkesle iyi geciniyordu. Hatta ben askerden keske donmesydim dedim kendi kendime ozledim orayi. Ben antidepresan da kullandim yani benim hikayem derin biraz. Bende arastiriyprdum ulan acaba yediklerimizden mi diye 50 tane diyet yaptim yine kurtulamadim. Ama tabi saglikli yemek daha iyi siz garantiye alin saglikli beslenin akliniz orda kalmasin eger saglikli beslendiginiz halde hala egzema devam ediyorsa stress durumunuza bir bakin gecmiste antidepresan kullandiniz mi bunada bir bakin. Mesela benim babam ben 1 yasindayken vefat etti. Annem bana senin babanda da vardi bu diyor oda krem surerdi yuzune diyor buradan anliyoruzki benim bunye buna yatkin ama bu su degil ben bunla yasamak zorundayim demek degil. Kendinizi test edin. Mesela bende 2haftada 1 parlama kizarma gerilme oluyordu yuzumde sizde atiyorum 3 haftada 1 olsun. 1 ay baska bir ile tatile gidin ailenizden ayri yasayin 1 ay stress 0 olsun. Sosyal medya kullanmayin. Sadece muzik gunde 1 saat en fazla. Bakin bakalim bisey degisecek mi acaba ailenizle mi stress yasiyorsunuz? Yada is yerinizde mi cok stress yasiyorsunuz? Veya arkadas ortaminiz mi? Kendinizi deneyin arkadaslar ama bunun yemekle ilgili olmasi cok dusuk ihtimal 1000de 1 gibi. Mesela utandigimizda yuzumuz kizarir en basiti yani duygumuz kendini deride bu sekilde gosteriyor. Dahada uzun yazardimda parmaklarim agridi. Yuzunuze birsey surmeyin bakin geri donusu olmayan izler birakirsiniz. Suan eczanelerde satilan bircok kortizonsuz krem yalan hepsinde kortizon var kanada da yasaklanan bircok krem var. Cek cumhuriyetinde steroid bulundu bir kremde ama turkiyede steroidsiz olarak satiliyor. Bunlari kullanmayin. Vucut kendisi cok akilli o kendini iyilestirecek. Cok zor durumda kalirsaniz o zaman yuzunuze dogal yaglar surun ama az hergun yapmayin yoksa vucut sasiriyor yuz nemli diyip o bolgenin iyilestirmesini geciktiriyor yani vucut sasiriyor. Yazacaklarim bu kadar akliniza soru takilirsa bana sorabilirsiniz email adresim [email protected]

Merhaba, olay tamamen başıklık sistemi ile alakalıdır. ABD üniversitelerinin yaptığı araştırmaları akademik makalelerden okuyacak olursanız göreceksiniz. Bağışıklık sistemi kalesi de bağırsaklar. Beslenmenize dikkat etmezseniz seboreik dermatitten çok daha kötü hastalıklar kapınızı çalması olasıdır. Aman dikkat. Stres, sinirlilik, depresyon vb. duygularda bağırsak florasında yararlı bakterilerin ölümü artışa geçer. Yine zaten yararlı bakteriler azalması durumunda mutluluk hormonu olan serotonin az salgılanacağı için olumsuz duygular baş göstermektedir. Streste ortaya çıkmasının temel sebebi de budur. Geçmiş olsun.

Arkadaşlar merhaba. ben de yaklaşık 5-6 yıldır s.d. (seboreik dermatit) hastasıyım.Aynı zamanda şeker hastalığım da var. Yani şekerli şeyleri çok az tüketmeme rağmen bende de dönem dönem saçlarda kepek, kaşlarda, burun kenarlarında ve çenede kepeklenmeler oluyordu.

Sanıyorum çikolata, kahve ve stres ayrıca havuzdan ve banyodan sonra cildin nemsiz kalması vs. bu arkadaşı azdırıyor.

Saçlardaki kepeği “elma sirkesi” ile çözdüm diyebilirim.Saçlarımı yıkarken duruladıktan sonra elma sirkesi döküyorum ve duruluyorum (Markette satılan elma sirkeleri de olur) Yüzüme de sürüyorum sirkeyi (dikkat gözlerinizi yakabilir). Ayrıca günlük kefir mayalayıp onu tüketiyorum. Kafamda s.d. kalmadı.Yüz ve diğer bölgeler içinse banyodan sonra arko avakadolu nemlendirici sürüyorum.Ezkaza banyodan sonra ve traştan sonra kremlenmeyi unutursam ve uzun süre traş olmazsam falan s.d. tekrar azıtıyor (biraz da stres kaynaklı oluyor). Arko krembende kesiyor. Çok nadiren o da kesmezse ezcaneden s.d. mantarını tedavi edici krem aldım onu sürüyorum. İnternette selenum sülfit içeren şampuanların çok etkili olduğu söyleniyor (Eskiden selsun diye bişey vardı fiyatı ucuzdu azıcık dökünce hemence kepeği kesiyordu,şimdilerde Dercos vicy ve h&s clinical strength vs ürünler var.Hangisi ucuzsa alın kullanın. Ben elma sirkesiyle çözüm buldum ve artık bunları kullanmıyorum.)

Herkese geçmiş olsun.

Merhaba, Öncelikle geçmiş olsun. Glüten tüketimi de seboreik dermatiti tetikliyor.

Merhaba, 25 yıl bu hastalıkla uğraşıyorum. Bizim ailede sanırım genetik. Babam, kardeşim, amcam ve onun kızında var. Son 4-5 yıldır saçlarımdaki sorunu Head Shoulder clinical strength isimli şampuna ile çözdüm. Yalnız saçları çok mat yapıyordu. Bunun alternatifi olarak CLINICALLY PROVEN SOLUTION adında yeni bir şampuan çıkarıldı. Son 1.5 yıldır bu serinin Scalp Relief (Yoğun Kepek ve Kaşıntılı Saç Derisi İçin Selenyum Sülfit Şampuanı) kullanıyorum. Saçlı deri neredeyse tamamen iyileşti. Ayrıca bu tür şanpuanların içeriğindeki katkı maddeleri yüzünden arada normal şampuan kullanmak daha sağlıklı. Aşağıya linkleri bırakıyorum. Yüz içinse kortizonlu kremler dışında hiçbir şeyin faydası olmuyor. Umarım bilim bu illet hastalığa kesin bir çözüm bulabilir. Selamlar.
https://www.headandshoulders.com.tr/tr-tr/urunleri-satin-al/klinik-cozumler/clinical-solutions-itch-relief-%C5%9Fampuan%C4%B1

https://www.headandshoulders.com.tr/tr-tr/urunleri-satin-al/klinik-cozumler/clinical-solutions-dandruff-%C5%9Fampuan%C4%B1

Merhaba,

Benim kızımın da atopik dermatiti vardı 4 doktora gittik hepsi kortizonlu kremler verdi saç dibi için hiçbiri çözüm olmadı.Son gittiğimiz doktor saç ve vücut şampuanını değiştirdi. Ve kabusumuz bitti . Topicrem saç ve vücut şampuanı kullanıyoruz ve metallerle temas etmiyoruz küpe, kemerin demir kısmı vs. O doktora dualar ediyorum .

İyi günler!! Herkes orada Bernard’ım, ölümcül bir hastalığa yakalanabilecek harika bir Bitkisel doktor var mı biliyor musun? Kanser, HIV, HPV, sifiliz, şeker hastalığı, herpes Hepatit B, spam sayısı düşük ve doğurganlık problemi e.t.c. gibi. Şu anda bunu neden yazdığımın başlıca sebebi Dr.KADIRI’nin benim için yaptığı büyük işler hakkında tüm dünyayı bilgilendirmektir. 2014 yılında bu ölümcül hastalığın teşhisi konulduğundan beri, ilaçlarımı alıyordum, büyük bitkisel doktorla tanışana kadar bitkisel ilaçlara asla inanmadım. Büyük bir bitkisel doktorun ölümcül hastalıklarını nasıl iyileştirdiğine dair pek çok tanık gördüm. Telefon numarasından ona rastladım. Onu aradım, kendime e-postamı kendim göndermemi istedim, ki bunu yaptım. Bana, bitkisel tıbbın hazırlanmasında kullanacağı bazı maddeleri istediğini söyledi. İstediği eşyaları nerede bulacağımı bilmiyorum. Bana tek alternatifin ona para göndermek olduğunu söyledi, o zaman öğelerin satıcılarından öğeleri satın almamda bana yardımcı olabileceğini söyledi. Kendime iyileşmek için her şeyi yapmam için söz vermiştim. Ona parayı gönderdim. Maddeleri satın aldı ve bitkisel ilaç hazırladı ve kurye servisi aracılığıyla bana gönderdi ve talimatı doğrultusunda kullandım. Birkaç hafta sonra kontrol için gitmemi istedi, ben check-up i yaptım HSV Negatif test edildi. Zorluklardan geçiyorsanız ve bir çıkış yolu bulmanız gerekiyorsa, [email protected] adresindeki e-postasıyla ona nazik başvurun. +2349064652903 numaralı telefondan arayabilir ve daha fazla bilgi için

merak ediyorum boynunuzda yağ bezesi belirgin mi şahsen ben elimle tutabikecek kadar büyüktü tabii kafamdaki sivilceler ve şişlikler gece kafamı yatağa koyamayacak kadar çok rahatsız ediyordu. yoksa bütün sorunların kaynağı boyundaki şişlik mi ? doktora gittim tomografi vs. genel cerraha göründüm bana sulcid antibiyotik verdi. kullandığım süre boyunca ne yüzümde nw vücudumda nede kafamda bir tane sivilce vardı boynumdaki bezede küçülmüştü. kullanmayı bırakınca yine başa döndük…

sorunun kaynağı herhalde böbreklerde başlıyor. etkileride dışa vuruyor. bir nevi biz sadece yüzeydeki sorunu gideriyoruz. zaten doktorlarda sağolsun yardımcı olamıyorlar.. yediklerime içtiklerime dikkat etmiyorum. bir tek çekirdek yerden tereddüt ediyorum o.. Bu arada kafamda envai ürün çeşiti denedim vede çok iyi sonuç aldım etkisini hızlı gördüm.. saçımı clearın nane özüyle yıkadıktan sonra durulayıp bir maşırpaya yarım çay bardağı kadar elma sirkesi ekleyip maşırpayı suyla doldurdum. bu suylada kafamı yıkadım.. ardından saçımı kuruladıktan sonra clinoper jel ile sivilceli bölgeye krem sürdüm. (sadece bu kremle bile düzenli bir şekilde bir hafta kullanarak bile sonuç alabikirsiniz ama geçici bir çözüm) çabuk emer ondan sonra hc care complex yağını kafamın tamamına masaj yaparak sürdüm. bunuda kafamda 7-8 saat beklettim. bunların hepsini 2 gün boyunca yaptım ve çok hızlı bir sonuç aldım kafamda sivilce yok şişlik yok. 5 gün olmasına rağmen 3 gündürde sorun tekrarlamadı ama yinede ben düzenli bir şekilde devam edicem.. sorunu hangisi çözdü dersen tam olarak hangisi olduğunu bende söyleyemem çünkü her birinin etkisi fazla.. tek sorun yüzümdeki yağlanmaya sorunu çözmek kaldı..

Yedikleriniz içtikleriniz neler? Şeker tüketimi çok mu (meyveler ve süt dahil)? Cips, kuruyemiş vb. abur cuburlar tüketir misin? Çikolata tüketir misin? Kola, ice tea (buzlu çay), meyva suları tüketiyor musun?

Merhaba, bende de yağ bezesi herkesin dikkatini çekecek boyutta. Doktor ne teşhis koydu, dermatitle ilgisi neymiş, paylaşır mısınız?

Bir yanlışlık olmasın diye ek yapmak istedim.Bahsettiğim şampuan selsun blue değil
Selsun shampoo 2.5% w/v (selenium sulpide)
Medical treatment for dandruff

Ben çocukluğumdan beri “selsun” şampuan kullanırım.Bu forumlarda adının anılmaması beni çok şaşırtıyor.Tümüyle tedavi etmediğini kullanma süresinden tahmin edebilirsiniz ancak kontrollü bir şekilde 46 yaşına kadar saçımı koruyabildim.Sakalda da kullanarak o bölgeyide tedavi edebiliyorum.Burun kaş ve kulak içlerinde de dermotave merhem kesin çözüm.Ama bir sorun var;selsun şampuanı yaklaşık 15 yıldır ilaç firmaları(çok satmadığı gerekçesiyle)ithal etmiyor.Ben de internet üzerinden İngiltere’den getirttirdim.Şimdide Kıbrıs tan alıyorum.Bir seferde 19/15 kutu alıp yıllarca kullanmak mümkün.Hepinize geçmiş olsun.

Türkiye’de olmadığı için adının geçmemesi normaldir. Vichy Dercos’un da içeriği aynı olduğu için iş görüyor. Selsun’un fiyatı nedir?

Merhaba dermotave merhem hangi renk olanını kullanıyorsunuz yeşil renk olanımı kortizonlumu bu krem ?

Merhaba, krem kullanmıyorum. Tatlı virşey yemediğim sürece zaten kızarma olmuyor. Ola ki tatlı yedim kızardı. O zaman M-furo losyon sürüyorum minik bir damla kadar. 24 saate geçiyor zaten.

Arkadaşlar Merhaba bende 11 yıldır seboreik dermatit hastasiydim denemedigim krem sampuan pomat hap hiçbir şey kalmadi rastgele bir eczaci abimiz bana bir kür hazirladi Allahima şükürler olsun bu illetten kurtuldum Allahim düşmanımin başına vermesin isteyen olursa mail atabilir ücreti karşılığında alir kargo ile gönderirim saygilar herkeze acil şifalar

[email protected]
.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir