Kategoriler
Yaşam

Bir Satış Gurusu Sinan Ergin

bu yaşıma kadar (23) farklı farklı sektörlerde çeşitli işler yaptım. bar ve cafe garsonluğundan, otelde ön büro ve otel müdürlüğüne, çeşitli satış ve pazarlama işlerine kadar çeşitli yelpazeli işlerdi bunlar. tüm bunlardan çıkan tek sonuç varsa o da insanların %99′unun gazla çalıştığıdır.
işte sinan ergin’in satış gurusu olması ve bu büyük yeteneğinin kaynağında bu olayı çözmüş olması yatıyor. geçen senelerde sinan ergin organizatörlüğünde pazarlama ve satış okulum derslerine katıldım. orda da özellikle sinan ergin’nin eğitim derslerinde gösterdiği yüksek performans sonucunda beynimde yerleşen tek bir özet cümlenin yanına bir paraf atılmış oldu. ”insanlar daima duygularıyla karar verirler ve sonrasında o kararı mantığa oturturlar.”

7 saniyede insanları etkileme ve evet alma sanatı adlı de çok önemli bir bilgi ve düşünsel teknik verdi sinan hoca. misal bir kuaförsünüz ve size gelen kadın müşterinizin kestirdiği saç modeli çok sırıttı ve bülbül yuvasına döndü kadının saçları. işte işi bilen adam kuaför o noktada gazı devreye sokar ve abla kocan olsaydım vallahi seni bu saçla sokağa salmazdım. çok güzel oldu be, sokakta yürüyemezsin bu harikularde saçlarla der. insanlara madde değil hayallerini satar. gerçeği öğrenmek yerine kendisini mutlu edecek cümleler duyan müşteri mutlu ayrılır salondan.

veya bir başka örnek tansaş’ta peynir reyonunda çalışıyorsunuz. dominant ve gaz bekleyen bir müşteri geldi ve bir peyniri gösterip bu nasıl diye sordu. işte işi bilen adam burada da gazı devreye sokar ve abi bi dakka onu boşver ben sana içeriden en taze ve iyi peyniri getireyim der. halbuki reyonda ki peynirle içerideki peynir aynı peynirdir. gazı alan adam havaya girerek bana özel ilgi gösterildi ve benim için içeriden -özel- peynir geldi diyerek mutlu mesut ayrılır alışveriş merkezinden.

benim felsefemle aynı doğrultuda kafalar yaşıyoruz sinan ergin ile. bir laf vardır duydunuz mu? ”insanlara yalan söylemek kötü bir şey değildir, insanlara duymak istediklerini söylememek kötü bir şeydir” diye. işte bu vecizeyi de ben buldum ve patenti bana aittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir