OturanBilge.com'da Yazar Olmak İster Misiniz?

Kültür&Sanat

Battle Los Angeles Film İncelemesi

Battle Los Angeles Film İncelemesi

Battle Los Angeles konusu ve incelemesi olarak yorumlarım bunlar olacaktır. Öncelikle filmde dünyayı kurtaran kahramanlarımız size de tanıdık gelebilir. us Marine Corps yani deniz piyade kolordusu full metal jacket, Jarhead filmlerinde de yer almıştır. Ve filmde skyline adlı filmden sonra bir başka uzaylı istilasıyla daha karşı karşıya kalıyoruz. Bu da Skyline 1. dünya, Battle Los Angeles 2. savaşı gibi olmuş ama Tanrı Amerikayı ve denizcilerini korusun ki gene dünyamızı hain pis işgalcilerden kurtarmış oldular.

Bu tarz bilim kurgu filmlerinde en başarılı bulduğum medarı iftihar örneği zamanında Will Smith”in oynadığı Independence Day filmi olmuştur. o film 1996 olmasına rağmen ondan sonra gelen hiçbir muadili o filmin heyecanına ve konusuna yaklaşamamıştır gözümde. Bir ara Steven Spielberg bile (War of the Worlds) uzaylılar-amerika savaşına el atmıştı ama işgal sırasında boru sesi çıkaran uzaylı robotlarla steven abimiz bile sınıfta kalmıştı o filmde.

Battle Los Angeles Film İncelemesi
Battle Los Angeles İncelemesi

Battle Los Angeles

Geldikleri gibi giderler! Ben ”yine uzaylıların dünyamıza saldırması, tüm dünyanın ve insanlığın tehlike altında olması ve sonunda amerika”nın yine tüm dünyayı kurtarması” eleştirisine katılmıyorum. Sanıyorum ki konulu felaketlerin hepsi önce ya New York ya da Los Angeles’ta başlamalı bir veya kanunu gibi bir şey. Ama adamların Hollywood’u var yapmış.

Sende yapabiliyorsan felaket senaryolu ve uzaylı istilası tadında bilimkurgu çek işgal önce İstanbul’dan başlasın. ”Amerikan propagandası bu”, “zaten hep Amerika kurtarıyor dünyayı yeaa” konulu ifadeler çok abes kalmaktadır.

Amerikaya ve emperyalizmine kıl olabilirsiniz, ama filmin konusunun ABD’de geçmesinden doğal bir şey de yoktur. yapanlar Amerikalı, seyirci kitlesinin en büyük kısmı amerikalı… Ve şunu kabul etmek lazım ki en ileri ve modern teknolojiye sahip ordu ABD ordusudur. Ola ki günün birinde gerçek bir uzaylı istilası olsa teknolojiyi aşmış bitirmiş uzaylı ırkına karşı dünyanın tüm ordularının en ufak bir şansı olmaz. Bizi uzaylılardan italyan ordusu kurtaracak değil herhalde.

E.T’nin kayınçoları gene mağlup! Filmin hikayesini az çok biliyorsunuzdur. Dünyaya saldıran uzaylılar karşısında dünyanın tek kalesi Los Angeles kalmıştır ve bir grup deniz piyadeleri de uzaylılarla sonuna kadar mücadeleye girişir. Yazıyı filmden hiç spoiler vermeden tamamlamak istiyorum.

Son not, fragmanı filminden daha güzel olan başka bir görmedim! İyi seyirler.

Related posts
Kültür&Sanat

2022 Yaza Damga Vuran Pop Müzikler

Kültür&Sanat

Urfa Yemekleri: Şanlıurfa'ya Özgü 15 Yemek

Kültür&SanatYaşam

Muazzez İlmiye Çığ’ın Gilgameş Adlı Kitabının Değerlendirmesi

Kültür&Sanat

Spotify'dan 5 Dinlendirici Enstrümental Müzik

E-Bültenimize Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir