OturanBilge.com'da Yazar Olmak İster Misiniz?

Yaşam

Banka Mülakatları

Unutmayın mülakatta mesele sizsiniz,kendinizi ne kadar tanıdğınız,ne kadar donanımlı ve tutarlı olduğunuz.
1. DIŞ GÖRÜNÜŞ
1.1. Öncelikle giyim-kuşama dikkat edilmelidir.
Erkekler, siyah yada lacivert tonlarında takım, siyah çorap ve ayakkabı, beyaz uzun kollu gömlek ve renk cümbüşü olmayan uygun bir kravatla gitmeliler.
Bayanlar, siyah, gri, lacivert ya da tonları etek-ceket takım, gömlek, siyah topuklu ayakkabı (çivi topuk değil, dolgu olabilir) giymeliler.
1.2. Temiz görünmelidir.
Bayanlar, bir kuaföre giderek bakımlarını zaten yaptırırlar. Erkekler, saçlarını kestirmeli, yada son gün ense ve kulak bölümlerini düzelttirmelidir. Kulak ve burun kıllarını bakıldığında görünmez hale getirmelidir. Tırnaklar kesilmiş ve temiz olmalıdır. Ağır parfüm tercih etmeyin. Daha çok fresh kokularla gidin. Sigara içenler kokuyu azaltacak tedbiri alsınlar.

Müşteri, kulak ve burun kılları sarkmış, kül tablası gibi kokan birine nasıl dayanamazsa, İK’cılar da buna dikkat ederler.
1.3. İçeri pozitif kişiliğinizle girin.
Sizde olumlu izlenim bırakan eski bir anınızı anımsayıp hafifçe gülümseyerek “iyi günler efendim” diyerek içeri girin. Onlar elini uzatmadıkça sıkmanız gerekmez. Zaten bunu onlar da istemez. Günde 40 kişiyle tokalaşmanın ne anlamı var? Yeni düzenlediğiniz CV’nizden 2 nüshayı naylon dosyada 2 kişiye de verin. CV’nizde okulda yaptığınız grup çalışmalarını, katıldığınız kamplarını, faaliyet gösterdiğiniz dernek yada birlikleri, diğer sosyal etkinlikleri eklemediyseniz, ekleyin.
Bankacılığın temeli pazarlama olduğundan, sosyal aktivitesi fazla, grup çalışmalarına yatkın kişiler tercih edilecektir.
1.4 Otururken bazı kurallara dikkat edin.
Tedirgin görünmeyin. Ellerinizi sıkça birleştirmeyin. Cevap verirken gözlerinizi sağa-sola kaçırmayın. Ayaklarınızı sallamayın. Kendinden emin görünün ama davranışları lakayt izlenimi vermeyin.
Erkekler mümkün olduğunca bacak-bacak üstüne atmasınlar. Ellerini bacaklarının üstüne İstanbul hatırası çektirir gibi koymayın. Bayanlar feminen tarza uygun bacak-bacak üstüne atabilirler. Kahvede otururcasına değil tabi.
2. SORULAR NE OLABİLİR.
2.1. Kendinizden söz etmek.
Herkesin bir hikayesi vardır. Kendinizi tanımlamak için kısa süreniz olduğu için hazır gidin. Daha önce bazı yakınlarınıza anlatın. Bakalım onlar “bu sensin” diyecekler mi? Bazı sorular anlık gelişse de bu başlangıç sorusudur. Burada amaç; CV’nizi bilmelerine rağmen, kendinizi nasıl ifade ettiğinizi test etmektir.
Doğduğunuz ve yerden başlayarak kısaca yüksek öğrenime kadar gelin. Anadolu Lisesi yada özel lisede eğitimi İngilizce gördüyseniz, bundan söz etmeden geçmeyin. Yüksek öğrenimi detaylı açıklayın. Okulda yaptığınız grup çalışmalarından bile söz edin.
2.2. Başka yerde çalışma yada sınava girme konusu.
Başka yerlerde kısa sürede olsa çalışanlar, ne yaptıklarını istedikleri bölüme uyarlayarak anlatabilirler. Yapılan stajları 10 gün olsa da atlamayın. Deneyim, deneyimdir.
Başka kuruluşların sınavına girdinizse belirtin. Personeline her zaman sahip çıkan, ’nin en büyük özel bankasında (İş Bankası kısmen özerkleştirilmiş Kamudur) çalışmanın ayrıcalık olduğu için tercih ettiğinizi belirtin. Bildiğiniz üzere 2001 krizinde Akbank personeli kıyıma uğramamıştı.
BU İKİ BÖLÜMDE TEMELDE YAPILMAK İSTENEN:
Kılık-kıyafeti, oturma şekli, konuşma tarzı ve hitabet yeteneği, ikna kabiliyeti, kendini ifade etme tarzı, aldığı eğitime göre kendinden emin davranıp davranmadığı, kendinden emin görünürken davranışlarının lakayt olup olmadığı, bankacılığa ve finansa ilgi duyup duymadığı gibi tespitlerdir.
3. BANKACILIKTA ALAN SEÇME.
Bankada hangi birimde yada konuda çalışmak istediğinizi sorarlar. “Ne olsa öğrenir yaparım” diye verilen bir cevap, sonun başlangıcıdır. Akbank sitesinden birimlerin ne iş yaptığına bakarak, kendinize en uygun alanı şimdiden seçin. En az 2 alan üzerine tercihinizi yansıtmalısınız. Taşra tercih edenler, bireysel-kurumsal-ticari üzerinde durabilirler. Yalnız bunların temel işlerini mutlaka okuyun. Daha önce pazarlama ile ilgili en küçük çalışmanızı atlamayın. Pazarlamaya yatkın olanlar ticari şubelere düşünülebilir.
Alan mezunu olmayana alan sorusu sormazlar. Sadece bankacılığa ilginin nereden geldiğini öğrenmeye çalışırlar. Biraz ekonomiyi ve bankacılığı takip ediyor olmanız gerekir. Ancak aday, “İktisat mezunuyum master yapıyorum” diyorsa, biraz bilgisini sınarlar tabi.
Tabi alan dışından mülakata alınan birinin farklı özellikleri olduğunu kanıtlaması ve bankacılıkta İİBF mezunlarıyla arasındaki eğitim farkını en geç 1,5-2 yıl içinde kapatacağı izlenimini vermesi gerekir. Örneğin yabancı dilinin çok iyi olduğunu, bankacılığa ilgi duyduğunu ve sevdiğini ortaya koymalıdır.
Daha sonra önermeyi düşündükleri bölüme uyup uymayacağı, yararlı olup olmayacağı hakkında bilgi edinmeye çalışırlar.
ABD’den başlayan son ekonomik kriz hakkında detaylı bir şeyler öğrenip gidin. Nasıl başladı, yatırım bankacılığı neden çöktü, hedge piyasaları ve sektörünü nasıl etkiledi, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeleri nasıl etkiledi, gelişmekte olan ülkelerde yabancı sermayenin yabancı paraya dönmesinin sebebi ve sonuçları nedir, kriz ne şekilde devam edebilir, ne zaman sona erer, 1929-1930 bunalımı ile arasındaki farklar ve benzerlikler nelerdir?
4. ŞEHİR DIŞINDAN İSTANBUL’A YADA BAŞKA İLE YERLEŞME SORUNU
Mülakatı yapanlar, örneğin İstanbul dışından Genel Müdürlükte göreve geleceklere“peki İstanbul’da kim de kalacaksınız, aileniz buna izin veriyor mu” gibi sorular sorabilirler. Siz “yakınımla(somutlaştırıp kuzenimle, teyzemde, halamda vs deyin) kalacağım, ailemin en büyük isteği Akbank gibi büyük bir camiada göreve başlamamdır, tabi ki izin veriyorlar, bankacılıkta ilerleyebilmek için finans merkezi olan İstanbul’u özellikle seçtim ve ailemle birlikte karar aldık” benzeri ifadeler söyleyebilirsiniz.
Tek il belirleyenler, listede fazla tercih edilmiş(İstanbul ayrık) illeri isteyenler, mutlaka ama mutlaka 2-3 il daha eklesin. Mümkünse İstanbul’da çalışırım diye mülakatta söyleyin. Tabi işi istiyorlarsa. Kesinlikle bu fedakârlığı yapmalısınız.
Neden böyle karara vardığınızı sorarlarsa: “bankacılıkta deneyimli bazı yakınlarımla görüştüm, bankacılıkta ilerlemenin finans merkezi olan İstanbul’da daha uygun olacağına karar verdik, ailemin de onayını aldım” dersiniz.
5. SONU.
15 dakika sonra bittiğinde, size “teşekkür ederiz, sonuçlar size daha sonra bildirilecektir” diyeceklerdir. Siz de dışardan geldiğinizden süreyi öğrenmeye çalışıp“zaman ayırdığınız için ben teşekkür ederim, iyi günler” diyerek dışarı çıkın.

Related posts
Yaşam

Tesettürün Uydurma Kuralları

Yaşam

Evlenecek Erkek Nasıl Davranır: 5 İpucu

Yaşam

Regl ile İlgili Bilinen 5 Yanlış

Yaşam

Hergün Sevişmek için 5 Neden

E-Bültenimize Abone Olun

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir