Aslan Yürekli Richard

bir selahattin eyyübi, bir hannibal’ın şanı yanında bu adam nasıl aslan yürekli rişar ünvanını almış şaşmamak elde değil. daha dilini bile konuşmadığı, topu topu 10 yıl hükmettiği ve sadece 9 ay kaldığı bir ülkenin lideri olmuştur. açlıktan ve kıtlıktan kırılan halkı ve krallığını yaptığı ülkesinin sorunlarıyla uğraşmak yerine aslan yüreklimiz sanki bir total war oynarcasına kendisini savaşlardan savaşa atmıştır hayatı boyunca. birde bu ailede ve soyda bir bahtsızlık, basiretsizlik ve anormallik var gibi çünkü kendisinden sonra tahta oturacak olan kardeşinin de başına gelmeyen kalmamıştır. bence bu soy o çılgın lakaplardan kaybetmektedir tüm asaletini.

zamanında cefakar ingiliz halkının ve ingilterenin tüm malvarlığını kudüsü fethetme hayaliyle kutsal topraklar’da çatır çatır harcamıştır. 2 kez kudüsü almak için hamle yapsada gönüllerimizin kahramanı selahattin eyyubi tarafından daha kudüsün 10 metre yakınına bilw yaklaştırılmamıştır. rivayet odur ki ilk defa gözle görecek kadar yaklaştığı kudüse bakmayı reddederek ”hiç bir zaman sahip olamayacağım şeye bakmam” diyerek birde trip atmıştır aslan yüreklimiz.

bu bahtsız bedevi çölde selahattin eyyübiye yakalandıktan sonra kuyruğunu kıstırarak ülkesine(ülke dediysek değil ) geri dönerken birde kutsal roma imparatorluğunun pençesine düşmüş ve bir darbede vı. heinrich’den yemiştir. koskoca kralı annesi fidye kurtararak kurtarmıştır kutsal roma imparatorluğunun elinden.

bu kadar becereksiz bir adamı kurtarmak için ödenen çok yüklü bir fidyeye katlanmanın bir sebebi vardı annesi için. doğruluğu tartışılsa da eşcinsel olduğu söylenen richard’ın bir varisi yoktu. ülkesine döndükten sonra tahtına göz diken kardeşi john’u zoraki olsa da veliahtı seçmiştir. 3. haçlı seferinden mağlup ayrılarak elaleme maskara olduğu yetmemiş olacak ki ülkesindeyken gene rahat durmayan richard bu sefer fransa ile savaşa girmiştir.

42 yaşına kadar yapmadığı cengaverlik kalmayan richard, bir gün fransa ile savaşırken bir okçu tarafından omzundan yaralanır. sonrasında o yaradan kangren olarak ölür zaten. bu adamın başına gelenlerden sonra ingiliz kralları ne olur ne olmaz diye pek ülkelerini terketmemişler, arada bir fransaya gidip bir iki savaşıp arayı açmadan geri dönmüşlerdir.

son olarak robin hood efsanesinde ki adı geçen kral bu richard’tır. krallığı boyunca da ingiltere de yaşamamasının sebebi de orasının çok yağmurlu ve sisli olduğu söylenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir