OturanBilge.com'da Yazar Olmak İster Misiniz?

Yaşam

Anjiyo ödem ve tedavisi

anjiyo odem nedir tedavissi
Anjiyoödem dudak, el, kol, genital bölge, cinsel organlarda, ayak ve bacakta görülen şişmelerdir.

Dudak bölgesinde ortaya çıkmış anjiyo ödem atağı

Anjiyo ödem hastalığı olanlar genel olarak doktora gittiklerinde alerji testleri yapıldığı halde testlerin çoğunda negatif sonuçlarını alabiliyor. Yani kısacası neye karşı alerjilerinin olduğu ya da alerjinin nedeni daha da doğrusu anjiyo ödem neden ortaya çıktığı konusunda hiçbir şekilde sonuca varılamıyor.Bu yazıyı yazan biri olarak ben de bir anjiyo ödem rahatsızlığı yaşamış biriyim. Başından geçeni kısaca özetlemek gerekirse, 20 yaşında bir gece abur cubur yerken sağ dudak altında ufak bir kaşıntı sonrası 1-2 saat içerisinde de dudağımın normalde 2 kat fazla olmasıyla başladı. O gün dudak sonrası göz, el, kol, bacak ve ayak şişmesi ile devam ederken soluğu acilde aldım. Vurulan 2 avil (antihistaminik) iğnesi ile 24 saat içeresinde şişlikler indi. Ancak 1 hafta sonra yeniden devam etti ve bir profesöre gitti. Yapılan tüm alerji testleri ise negatif çıktı. Ancak yine devam etti.

Bağırsak Florası ve Anjiyo Ödem İlişkisi

Yabancı kaynaklarda bunun alerjik bir hastalık olduğunu ve alerjinin neden ileri gelebileceği konusunda araştırmalar yaptım. Sonucunda ortaya çıkan sonuç beni hem umutlandırdı hem de şaşırttı. Alerjilerin temel nedeni bağışıklık (immün) sisteminin doğru çalışmaması. Bağışıklık sistemi merkezi ise bağırsaklar. Bağırsaklarda yer alan iyi ve kötü olarak adlandırabileceğimiz bakterilerin oranındaki değişime göre bağışıklık sistemi etkilenmekte. Son yıllarda anjiyo ödem, egzama (ekzama), ürtiker (kurdeşen) vb. hastalıkların temel nedeni de bağırsak florasının bozukluğu.
https://www.oturanbilge.com/bagisiklik-sistemi-nasil-guclendirilir/
Bunu öğrendikten sonra ne yapabilirim diye araştırmaya başladım. Aslında yapmanız gerekenler çok basit. Rafineri ürünler, yani işlenmiş ürünlerin hepsinden uzak durmalısınız. Özellikle şeker ve tuz. Tabi ki unu da unutmamak lazım. Özellikle şekerli olan yiyecek ve içecekleri kullandıktan sonra anjiyo ödem rahatsızlığınız varsa karşılaşmamanız imkansız. Evet anjiyo ödem rahatsızlığınızı yaşadığınız zaman antihistamin kullanımı ile durdurmak yeterli ancak fazla antihistamin kullanımı sonrasında reflü rahatsızlığı yaşamanız kaçınılmaz olabiliyor.Sadece bunlar değil anjiyo ödem rahatsızlığınızı harekete geçirenler. Örneğin, asetilsalisilik asit yani aspirin veya parasetamol gibi bileşenleri içeren ağrı kesiciler, ateş düşürücüler ve soğuk algınlığına iyi gelen ilaçlar da anjiyo ödemi tetiklemektedir. Bunların haricinde dışarıda yediğiniz bir çiğ köfte (soslarında kullandıkları kimyasallar nedeniyle) bile anjiyo ödemi tetikleyebilmektedir.Örneğin bu yazıyı yazarken bile genital bölgede (penis üzerinde ve testislerde) şişme durumu mevcut. Bunun nedeni ise dün gece yediğim 2 gofret. Bu tür ürünleri tüketim yapmadığım sürece bu hastalık ile herhangi bir şekilde karşılaşmamak tayım.
Bağırsak florası bozulursa anjiyoödem, egzama, sedef gibi hastalıklar ortaya çıkar

Bağırsak florası ve probiyotikler

Tabi ki bu ürünleri tüketmemek yeterli değil. Bağırsaklarda yer alan iyi huylu bakterileri bünyenize almanız gerekmektedir. Bunun için o ve prebiyotik besinler almalısınız. Probiyotik ve prebiyotik besinler haricinde bazı markaların kapsüllerini bile kullanmanızı tavsiye ederim.
https://www.oturanbilge.com/en-iyi-probiyotik-urunu/
Aklınızda bulunsun, probiyotik beslenmeye başladığınız yani iyi huylu bakterilerin bağırsaklarınızda savaşmaya başladığı vakit belli bir süre içerisinde rahatsızlıklarınızda artışlar olabilmektedir. Bunun temel nedeninin bağırsaklarda yer alan candida mantarının ölmeye başlaması ve öldüğü zaman toksinlerini yayması olarak belirtilmektedir. Böyle bir durum yaşadığınız zaman kapsül alımını bir iki gün bırakıp tekrar devam etmeniz. (Kapsül alımı illa ki yapmak zorunda değilsiniz hızlı çözüm olarak öneriyorum.)

İyileşme Ne Zaman Görülür?

İyileşmeler bir iki ay içerisinde başlayacaktır. Probiyotik alımı haricinde bu konuya çözüm olarak, sabahları aç karnına yarım çay bardağı zeytinyağı ve defne tohumu çiğnenmesi gerektiğini söyleyen bazı bilim insanları da var. Bunları da ekstra olarak yapabilirsiniz.Tüm bunların haricinde bilmeniz gereken bir konu da, özellikle abur cubur tatlı, şekerli çok tüketen biriyseniz bu tedaviyi uyguladığınız zaman aşırı derecede şekerli besinler tüketme isteği duymanız olasıdır. Bunun nedeni sizin istemeniz olmadığı, bağırsaklarda yer alan kötü huylu parazitlerin isteği olması yönünde. Yani uyuşturucu bağımlısı gibi tatlı krizleriniz gelebilir ve bu konuda dirayetli olmalısınız. Aklınıza gelen soru veya sorunları yorum bölümünden paylaşabilirsiniz. Geçmiş olsun.
Related posts
Yaşam

Tesettürün Uydurma Kuralları

Yaşam

Evlenecek Erkek Nasıl Davranır: 5 İpucu

Yaşam

Regl ile İlgili Bilinen 5 Yanlış

Yaşam

Hergün Sevişmek için 5 Neden

E-Bültenimize Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir