OturanBilge.com'da Yazar Olmak İster Misiniz?

Teknoloji

Android mi iPhone mu?

android mi ios mu 1
android mi ios mu 1

Anroid mi iOS mu daha da doğru tabirle iPhone mu mi tartışmaları günümüzde yani 2020’de de devam etmektedir.

Aşağıdaki yazdığım zaman yani 2015 yılında aslında akıllı telefonlar gözümde emekleme aşamasındaydı. Microsoft Windows Mobile ile atılım yapmaya çalıştı ancak başarısız oldu. Hatta Nokia sektöre geri döndü, Microsoft Windows ile birlikte bir ittifak kurdu. Çok kaliteli kameraya sahip telefonlar çıkardı ancak Microsoft marketinin çok gelişmemesi sebebiyle ve ile Apple iOS rekabetinin daha da kızışmasıyla yürüyüp giderlerken Microsoft Windows ile yerinde sayfı. Microsoft’un Windows 10’un Mobil konusunda çığır açacağını düşünenler de ne yazık ki beklediği gibi olmadı.

Hala ile Apple iOS arasında rekabet devam ederken değişen tek şey, Samsung ile Apple mücadelesine Çin’in yükselen yıldız markaları dahil oldu. Özellikle Xiaomi ve Huawei Android telefon piyasasına damgalarını vurdu. Xiaomi’nin sektör içerisinde diğer bileşenlerle yaptığı ataklar ile gelecekte en büyük paya sahip olacağını söyleyebiliriz.

Xiaomi yalın yerine kendi Android çatallaması olan MIUI ile yürürken Huawei ise, EMUI ile yürümekte. Ancak Xiaomi MIUI ile bir tık önde diyebiliriz. Xiaomi’nin MIUI’sine bakacak olursak, Apple iPhone iOS’a çok yakın sade bir tasarım sunuyor. Oldukça minimal olmasının yanı sıra kolayca alışılabilir kolay, temiz ve sade bir işetim sistemi kabuğu yarattığını söyleyebiliriz. Ayrıca Xiaomi’nin Mi serisi telefonları için politikası da takdire şayan. Apple iPhone 1-2 yıl içinde çıkardığı telefonlarına desteği keserken ve her çıkardığı iOS sürümü telefonu ağırlaştırarak pil kullanım süresini azaltırken, Xiaomi daha stabil, daha hızlı ve pil kullanım süresini arttırmaya yönelik güncellemeler yapmaya çalışmakta.

Tüm bu konular göz önünde bulundurulacak olursa, Xiaomi ile yürüyen MIUI/ tercih etmek sizin için en karlısı olacaktır. Xiaomi’nin diğer telefonlara göre fiyatlarının ucuz olması da ayrı cezbedici.

Güncelleme: 21.04.2020


Çoğu bilinçli akıllı telefon kullanıcısının aklındaki sorulardandır. mi yoksa iOS mu kullanmalıyım? Özet bir şekilde size ikisinin arasındaki farklılıkları anlatmaya çalışacağım.

Linux çekirdeğinden yapılmış bir açık kaynak kodlu mobil işletim sistemidir. iOS ise Unix kökenli kapalı kaynak kodlu bir mobil işletim sistemidir. Sizin seçiminiz için önemli olan şu soruları sormanızdır.

1) Ben stabil bir telefon mu istiyorum? Yani uygulamalar telefon ile sorunsuz bir şekilde çalışabilsin.

2) Ben sürekli aynı görselleri kullanmak istiyor muyum? Sürekli aynı menü ve ikonlardan sıkılıyorsunuz zaman zaman değiştirme isteği duyabilirsiniz.

3) Ben kendi yazılımı mı yapmak isteyebilir miyim?

En temel olarak 3 soruyu ele aldım.

1. soruda stabil meselesinde herkes cihazının stabil olmasını ister. 3 yıldan fazla kullanıcısı olarak Android telefonlar ile yapılan uygulamaların stabil olmadığını gördüm. Stabil arıyorsanız Android maalesef değil sizin için en iyi seçim iOS.

2. sorunun cevabı eğer ki evet görünümü sık sık değiştirim. O zaman zaten bunun için var.

3. sorunun cevabı eğer kendi yazılımlarınızı yapıp kullanmayacaksınız Android’i boş verin.

Bunların haricinde bir çok soru sorulabilir. Bunlardan heralde en önemliside ücretli uygulamaları korsan şekilde kullanmak istiyor muyum olacaktır? marketinde ücretli olan uygulamaların büyük kısmını internette korsan olarak bulabiliyorsunuz. Ama bu büyük bir güvenlik sorunu oluşturuyor. Buna dikkat etmelisiniz. Bir çok korsan dağıtılan uygulamalar zararlı yazılımlar dolu. 10TL vermekten kaçmanız yüzlerce TL zarara uğratabilir sizi.

iOS da jailbreak denen olay yapılmadıkça ki bu yapılırsa bana göre cihaz stabilliği artık gidiyor, korsan şekilde yazılım yükleyemezsiniz.

Windows mobile ye zaten hiç değinmedim çünkü iOS ve Android ile yarışabilecek bir konumda değil henüz. Gelecek konusunda da kişisel olarak fikrim: umut yok.

Related posts
Teknoloji

Harici Hard Disk Bilgisayar Donma Sorunu Çözümü

Teknoloji

Google Play Uygulamaları Güvenli Mi?

TeknolojiYaşam

Tarihin en rahatsız edici tıbbi tedavileri

Teknoloji

Android için PlayStation 1 Emülatörü

E-Bültenimize Abone Olun

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir