OturanBilge

Android için PlayStation 1 Emülatörü

Android icin playstation 1 emulatoru

Efsane oyun konsollarından Playstation 1’in oyunları çoğu oyun severlerin hala gözdesi. PlayStation 1 emülatörü bilgisayarlarımızda çok uzun bir süredir bulunuyordu ancak artık akıllı telefonlar günümüzün büyük bir kısmında elimizden düşmüyor. Eskiden sadece bilgisayarda yaptığımız bir çok işlemi akıllı telefonlar aracılığıyla daha kolay yapar hale geldik. Akıllı telefonlarda oyunların bile yüksek performans istediği bir dönemdeyiz. Ama ne var ki eski oyun severler zaman zaman nostalji yapmayı tercih edebiliyor. İşte bu durumda emülatörler imdadımıza koşuyor.

Android cihazlar için bir çok emülatör Google Play’de yayınlanmış durumda ancak büyük kısmı ya düzgün çalışmıyor, ya veri hırsızlığı peşinde ya da cihazımızı kastırıyor. Düzgün yapılandırılmış olan DuckStation adlı uygulama bu konuda işinizi görecek bir uygulama.

Andorid için Playstation 1 Emülatörü DuckStation Kullanımı

Öncelikle belirtmek gerekir ki uygulama açık kaynak kodlu bir uygulama. Kaynak kodlarına github’dan ulaşabiliyorsunuz.

Google Play‘den uygulamayı indirebilirsiniz. Veya apk olarak indirmek isterseniz github‘da da mevcut

Android DuckStation PlayStation 1 Emülatörü

DuckStation Kullanımı:

Playstation 1 Emülatörü DuckStation Özellikleri

16 MB gibi bir boyuta sahip ve Android 6 ve sonrasını desteklemektedir.

DuckStation PlayStation 1 Emülatörü Android

DuckStation Özellikler:

DuckStation PlayStation 1 Emülatörü – Tomb Raider

Windows, MacOS VE Linux için Playstation 1 Emülatörü DuckStation

DuckStation adlı uygulama sadece Android için yok. Bilgisayar (PC), MacOS ve Linux dağıtımları için de programlanmış. Ancak geliştiricisi eski işletim sistemlerini gözardı ettiğini de belirtmem gerekiyor.

Windows için Playstation 1 Emülatörü DuckStation

DuckStation desteği yalnızca Windows 10 için var. Windows 8 ve 7 için ya da XP için herhangi bir desteği bulunmuyor. Ancak cihazlarda açılabilirmiş. Zaten 64 Bit desteği bulunuyor bunu da hatırlatmakta fayda var.

Github sayfasından Windows 10 için indirme işlemini yapabilirsiniz. (En aşağıda indirme linkleri bulunuyor. kafam karıştır derseniz yine Github üzerinden direkt bağlantısından indirebilirsiniz.)

Uygulamayı çalıştırdıktan sonra C:\Users\YOUR_USERNAME\Documents\DuckStation\bios dizinini oluşacaktır ve buraya BIOS dosyalarınızı atabilirsiniz. (Eğer oluşmaz ise kendiniz de herhangi bir yerde bir klasör oluşturabilirsiniz.)

Oyun arayüzüne girdikten sonra Settings->Add Game Directory kısmından oluşturduğunuz klasörü seçin ve oyunlar sıralanacaktır.

Windows için DuckStation PlayStation 1 Emülatörü

Linux için Playstation 1 Emülatörü DuckStation

Linux’da da 64Bit desteği bulunmaktadır. AppImage format ile kolayca yükleyebilirsiniz. Ubuntu 18.04.4 LTS öncesi çalışmayabilir. Github sayfasından AppImage olarak indirebilirsiniz.

AppImage nasıl çalıştırıldığını bilmiyorsanız aşağıdaki GIF size yardımcı olacaktır. AppImage hakkında daha fazla bilgi için Github sayfasını inceleyebilirsiniz.

MoacOS için Playstation 1 Emülatörü DuckStation

MacOS versiyonu için yine Github sayfasından indirebilirsiniz. (En aşağıda indirme linkleri bulunuyor. kafam karıştır derseniz yine Github üzerinden direkt bağlantısından indirebilirsiniz.)

MacOs için DuckStation PlayStation 1 Emülatörü

macOS yapıları henüz otomatik güncellemeleri desteklemiyormuş ancak yeterli talep gelirse bu konuda da geliştirici talebe karşılık vercekmiş.

Controller 1:

Hotkeys:

Geliştirici sürekli olarak uygulamayı güncel tutmaya çalışmakta ve sürekli yenilikler eklemekte. Ayrıca Nintendo 3DS emülatörü için, “Android için Nintendo 3DS Emülatörü” adlı konuya bakabilirsiniz. İyi oyunlar.

Exit mobile version