Kategoriler
Kültür ve Sanat

Up In The Air

yalnızlık bir tercih midir yoksa hayatın tehciri midir? ve şöyle bir soru sorayım. sizin sırt çantanızın ağırlığı ve yükü ne kadar? sizin sırtınızı ısıtabilir peki ya ama kalbinizin içini kim ısıtabilir? işte up in the air ve george clooney tüm bu soruları izleyiciye soruyor ve cevabı gene izleyicinin kendi yorumuna bırakıyor.

bir yılının yaklaşık 340 günü havada uçmakla geçen ryan tüm bu özgür seyahatleri boyunca yanında taşıdığı boş sırt çantası ve setiyle mutlu mesut insanları işten kovmaktadır. havada olduğu zamanlarda tek odalı stüdyo dairesinde ve ailesinin yanında olduğundan daha da mutlu hisseder kendini. hayattaki tek derdi toplayacağı millerin hazzıdır. onun için aile kavramı, akşam işten eve geldiğinde eşinin ”günün nasıl geçti” soruları, sevinçle üzerine atlayacak çocuklar ve minik köpekler, gece eşine sarılıp uyumalar pek önemli değildir. hani karşındaki insanın gözlerinin içine baktığında o göz bebeklerinde kendini görürsün ve bir an kalıp kalbin pır eder ya, o işte ryan ve ryan gibi kişilere olmamaktadır.

ryan’nın zıt kutbu olan daha üniversite yıllarında hayat planını yapan,25li yaşlara geldiğinde masa başı sağlam bir işte çalışan, aylık net maaşı olan, altında jeepi, mutlu bir ilişkisi olan ve düğünden sonra balayına gideceği yeri bile şimdiden düşünüp planlayan natalielerde vardır. bazen ne kadar prestijli ve yüksek gelirli bir iştede çalışsan ve başarılı olsan, hayatında doğru kişiyi bulamayınca o deste deste yeşilliklerin bir öneminin olmadığı hissiyatı…sevdiğin kişi uğruna tüm yaşantını değiştirip sevgiliye odaklı bir yaşam için başka bir şehre bile taşınmak mı seni daha mutlu yapar yoksa can yücel’in bağlanmayacaksın şiirini kendine hayat felsefesi edinip tek gecelik ilişkilerle yaşamını idare edip yalnız takılmak mı?

kimisi vardır ryan gibidir. karşı cinsten aldığı sevginin hazzı başka yelpazelerde olup aşksız bir sevgiden ziyade cinsel bir sevgi alarak mutlu olur hep. peki ya ne zamana kadar sürer ki bu? diğer insanların istediği gibi tek eşli mutlu mesut bir ilişki ve karşıdaki kişinin gözlerinin içinde kendini göreceğin zaman ne zaman gelecektir ki peki? hayat insanlarla güzel olup co-pilotunu yanına almak gerekmez mi…peki ya yalnızlık ve yalnız ölmek?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir