OturanBilge.com'da Yazar Olmak İster Misiniz?

Kültür&SanatYaşam

80-90 Yıllarının En İyi Bilim-Kurgu Filmleri

80 90 yapimi Bilim Kurgu Filmleri dune

80-90 yıllarının bilim kurgu filmleri şüphesiz ki en iyi yapımların olduğu yıllar. 90’lı yıllarında çocukluğumun geçmesinden dolayı da bu bana göre öyle gelebilir ancak çoğu kişi için unutulmaz geldiği için bu yıllarda çıkan filmler belli ki önemli bir yere sahip. Robocop, Terminatör, Alien ve Star Wars gibi mükemmel yapımların 2010’lu yıllarda bile devam ediyor olması bunun bir göstergesi olabilir.

Nostalji tadındaki bu enfes filmleri son günlerde tekrar izlemeye başladım ve bu konuyu açma isteği geldi. Minik bir liste hazırladım ve zamanla güncellemeye çalışacağım. İşte o filmler:

1) Korkusu / Arachnophobia (1990)

80 90 yapimi Bilim Kurgu Filmleri arachnophobia

Korkusu / Arachnophobia (1990)

Benim açımdan enfes bir film. Pek abartılı olmayan ufak boyutlardaki örümcekler konu alınıyor. konu olarak Venezuela’da bir araştırma ekibi yeni bir tür keşfeder ve bu örümcek bir ABD kasabasına ceset ile gelir. Örümcek bölgenin bir örümceği ile birleşerek yepyeni bir tür ortaya çıkar ve sonuçları acı olur. Daha çok komedi yapımlarda görmeye alışık olduğumuz Jeff Daniels ve John Goodman bu sefer gerilim tadını bizlere sunuyor.Gerilim ve bilim kurgu türü sevenlerin hoşlanacağı 1990 yapımı film. IMDB puanı 6.4 olsa da bence severek izleyebilirsiniz.

2) Gremlinler / Gremlins (1984)

80 90 yapimi Bilim Kurgu Filmleri Gremlins

Gremlinler / Gremlins (1984)

1984 yapımı film konu itibariyle çocuk filmi görünse de aslında bir tür gerilim korku tadında. Noel hediyesi olarak çocuğuna uzak doğulu bir dükkandan değişik ve sevimli evcil alan bir baba, uzak doğulu adamın uyarılarını pek dikkate almaz ve çocuğuna bu güzel hediyeyi verir. Uyarıların tersini yapan aile bunun bedelini ödeyecektir. Filmin 2. filmi olan Gremlinler 2 filmi de 1990 yılında çekildi. 2015 yılında Gremlinler 3 filminin çekileceği duyurulsa da herhangi bir gelişme ne yazık ki yok.

3) Yeraltı Canavarı / Tremors (1990)

80 90 yapimi Bilim Kurgu Filmleri tremors

Yeraltı Canavarı / Tremors (1990)

Bir zamanlar bir çok televizyon kanalının verdiği en ünlü filmlerden biridir yeraltı canavarı. Küçük ve izole bir çöl ortasında bulunan kasabada yaşayanları yemeye başlayan yeraltındaki bir kadim canlı ortaya çıkar. Dune kitap, film ve oyunundaki gibi yer altında ilerleyen bu canavarı kasabalı durdurmaya çalışacaktır. Filmin 2., 3., 4. 5. ve hatta 6. serisi bile 2018’de çekildi. Yer altı canavarı filmini en sevilen karakterlerinden Michael Gross hepsinde yer alıyor. IMDB Puanı 7.2

2003 yılında Tremors adında bir dizi çekildi ve Michael Gross yine rol aldı ancak 13 bölümden oluşan 1 sezon sonrasında sonlandırıldı.

4) Şey / The Thing (1982)

80 90 yapimi Bilim Kurgu Filmleri the thing

Şey / The Thing (1982)

John W. Campbell Jr.’ın 1938 yılında çıkarttığı “Who Goes There?” adlı kitaptan uyarlanan bir film The Thing. John W. Campbell Jr.’ın yazdığı bu kitap bir çok esere kaynak olmuştur. Bunlardan ilk olarak 1951’de Christian Nyby tarafından çekilmiş “The Thing From Another World” daha sonraları 1982 yılında John Carpenter’ın çektiği adıyla “The Thing”.

Film konu olarak Antartika’da bilim insanlarının yaptığı bir araştırma ile 100 yıl önce buzlar altında kalmış bir dışı araca rastlarlar ve olanlar olur. Film bilim kurgu ötesinde sizi paranoyak yapacak türden bir gerilim korku eseridir. IMDB puanı 8.2 olan filmi şiddetle öneririm. Yılar önce bu filmi kuzenimle blueray olarak ilk izlediğimiz vakitte, “ya bu film ne zaman çıkmış görsel efektleri çok iyi” diye konuşurken 1982 yapımı olduğunu gördüğümüzde afallamıştık.

The Thing filminin yenilenmiş hali 2011 yılında çekildi. 1982 yapımından biraz farklılıkları yok değil. Bu yüzden ikisini birden izlemenizi tavsiye ederim. Ayrıca Computer Artworks’un 2002 yılınd The Thing adıyla çıkartığı yine kitabı ve 1982’de çıkan filmi ilham alarak yaptığı bir bilgisayar oyunu da var. Bir grup askeri Antartika’da yer alan üsse bilim insanlarının şüpheli ölümleri nedenini araştırması için gönderiyorlar ve siz bu askerleri yöneten komutansınız. Oyun gerilim ve korkuyu size tattırıyor. FPS, TPS tadındaki bu oyun aynı zamanda sizi zorlu bulmacalara sürüklüyor. Korku ve gerilim içerisinde bir de bulmacalarla uğraşıyorsunuz.

5) Robot Polis / Robocop (1987)

80 90 yapimi Bilim Kurgu Filmleri robocop

Robot Polis / Robocop (1987)

Robocop yıllardır bir çok insan tarafından sevilen ve unutulmayan bir yapım niteliğini taşıyor. 1980 ve 90’lı yıllarda saçma ve imkansız gibi görünen bir konuya sahip olsa da şimdiler de çokta imkansız gelmeyecektir. IMDB Puanı 7.6

Robocop filmi konusu olarak, bir polis memuru çatışmada ağır yaralanır ve ölmek üzeredir. Bilim insanları da bu polisi yarı insan yarı robot hale getirirler. Artık bölgenin yeni bir yenilmez polisi vardır. Tabi suç örgütlerinin de bu silaha karşı yeni bir silahla karşılık vermesi kaçınılmazdır. Filminin diğer serilerinin yanı sıra, 2014’te yeni bir versiyonu çekildi.1993 yılında da Robocop adıyla dizisi yapılmıştı.

6) Yokedici / The Terminator (1984)

80 90 yapimi Bilim Kurgu Filmleri terminator

Yokedici / The Terminator (1984)

Yine hafızlara kazınan çok ünlü bir film olan Terminator. Konusu oldukça etkileyici. Özellikle günümüzde bile robotlar ve yapay zekanın bizlerin sonunu getireceği konuşulurken, 1984 yılında bile bu konular revaçtaydı. Bir tür süper öngörü diyebiliriz.

Filmde 2029 yılından 1984 yılına gelen bir suikastçı robotu anlatıyor. Arnold Schwarzenegger’in başrolünü oynadığı filmi izlemeyen kalmamıştır diye düşünüyorum. IMDB Puanı 8.0

7) Sinek / The Fly (1986)

80 90 yapimi Bilim Kurgu Filmleri the fly

Sinek / The Fly (1986)

Sinek filmi benim 1980’li yılların en iyi en unutulmaz ve en beğendiğim bilim kurgu filmlerinden biri olma özelliğini taşıyor.

Sinek filmi konusu olarak kısaca, bir bilim insanı ışınlanma makinesi icat eder. İlk önce cisimleri ve hayvanları ışınlamaya çalışan bilim insanı daha sonra başarılı olduğunu görünce gizlice kendini ışınlamaya kalkar. Işınlama cihazına farkında olmadığı kendisi ile birlikte giren sinekte vardır. Sinekle beraber kendisini ışınlayınca sineğin NA’sı ile kendisinin DNA’sı karışır ve olanlar olur. IMDB Puanı 7.5 olan filmin 2. filmi de 1989 yılında çekilmişti.

8) Yıldızlara Geçit / Stargate (1994)

80 90 yapimi Bilim Kurgu Filmleri stargate

Yıldızlara Geçit / Stargate (1994)

Stargate benim favori filmlerimden hatta favori serilerimden biri diyebilirim. Stargate konusu, bilim insanları yuvarlak bir cisim bulur ve bu cisim üzerinde çalışmalara başlar. Buldukları bu yuvarlak cisim aslında yıldızlar arasında geçi yapmayı sağlayan bir tür geçittir. Kapıdan geçtiklerinde ise, Mısır Tanrısı RA ile karşı karşıya gelirler. Mısır Tanrılarına farklı bir bakış açısı kazandıran bir film. IMDB Paunı 7.1

Stargate film sonrası mükemmel bir bilim kurgu dizisi halini almıştır. Stargate SG1, Stargate Atlantis ve Stargate Universe adında dizilerle seriyi sürdürürken 2 ekstra filmi de yayınlanmıştır. Yeni bir Stargate dizisi daha yapılacağı duyurulmuştu ancak henüz ondan bir haber yok.

9) Hayalet Avcıları / Ghost Busters (1984)

80 90 yapimi Bilim Kurgu Filmleri ghostbusters

Hayalet Avcıları / Ghost Busters (1984)

Yine çok bilindik filmlerden biri Hayalet Avcıları. Hayalet ihbarı geldiği anda hayalet avcıları bölgeye gider ve günün kurtarır. Serinin diğer filmlerinin yanında 2013’te dizisi çekildi. IMDB Puanı 7.8

10) Yaratık / Alien (1979)

80 90 yapimi Bilim Kurgu Filmleri alien 1979

Yaratık / Alien (1979)

Alien yine çok bilindik ve çok sevilen filmler arasında. İlk film 1979 yılında çekilse de 1980 ve 1990 yıllarında filmlerin diğer serileri çekildi. Zibilyon tane filmi mevcut. Günümüzde bile hala serinin devamı geliyor. Alien türünün nereden türediği konusuna değinilen Prometheus filmi sonrasında devamı olan Alien: Covanent 2017’de çekilde ve devamı 2019’da gelecek. IMDB Paunı 8.5

11) Matrix (1999)

80 90 yapimi Bilim Kurgu Filmleri

Matrix (1999)

Matrix çok bilinen filmler arasında. Konusu olarak sanal gerçeklik üzerine kurulmuş bir film. Ve yine yapay zeka ile robotların insan ırkının sonunu getireceğinden ve hatta şuan yaşadığımız dünyanın bile sanal bir evren olacağından bahseden bir film. Film konusu üzerine yüzlerce teori sunuldu ve günümüzde bile hala tartışma konusudur.

12) 13. Kat / The Thirteenth Floor (1999)

80 90 yapimi Bilim Kurgu Filmleri thirteenth floor

13. Kat / The Thirteenth Floor (1999)

Matrix ile aynı yıl yapımı olan 13. Kat filmi de yine sanal gerçeklik ve sanal evren komploları üzerine olan bir film. Sanal gerçeklik konusunda çalışma yapan bir yazılımcıyı konu alıyor. Kim sanalda kim gerçekte belli değil.

13) Varoluş / eXistenZ  (1999)

80 90 yapimi Bilim Kurgu Filmleri

Varoluş / eXistenZ  (1999)

Yine bir 1999 yapımı ve yine sanal gerçeklik ve sanal evren üzerine bir film. Matrix, 13. Kat ve Truman Show gölgesinde kalmış ve çok bilinen bir film değil ancak keyifle izleyebileceğiniz bir film. Sanal gerçeklik oyunu olan bir proje ile biyolojik bir oyun konsolu üzerine kurulu olan bu filmde insanlar bir paradoks içerisine giriyor. Hangi gerçek hangi dünya sanal artık belli değil. IMDB Puanı 6.8

14) Truman Show (1998)

80 90 yapimi Bilim Kurgu Filmleri the truman show

Truman Show (1998)

Matrix, 13. Kat ve Varoluş filmlerine öncülük edebilen bir film diyebiliriz. gerçekten de bir tür yanılgıdan ibaretse? Film stüdyosundan oluşan bir yeri kasabaya çevirirler ve bir bebeği yetişkin haline kadar herşeyden habersizce bu kasabada büyütürler. Bunu bir televizyon yayını olarak gösterirler. Jim Carry’nin baş rolde olduğu bu şaheseri izlemediyseniz kesinlikle izleyin. IMDB Puanı 8.1

15) Fakülte / The Faculty (1998)

80 90 yapimi Bilim Kurgu Filmleri faculty

Fakülte / The Faculty (1998)

Uzaydan gelen bir canlı türü insan bedenlerini ele geçirmeye başlar ve farkettirmeden tüm fakülteyi etkisi altına almaya başlar. Peki ya kraliçe hangi bedenin içerisinde?

16) Dune (1984)

80 90 yapimi Bilim Kurgu Filmleri dune

Dune (1984)

Frank Herbert yazdığı Dune serisi romanlarından alıntılanarak yapılmış olan bir film Dune. Çöl gezegeninde yaşanan bir hikaye. IMDB Puanı 6.6

17) Gerçeğin Ötesinde / Altered States (1980)

80 90 yapimi Bilim Kurgu Filmleri altered states

Gerçeğin Ötesinde / Altered States (1980)

Araştırmacı bilim insanı Eddie Jessup (William Hurt) küf ve mantarlar üzerinde bir araştırma yaparak deneyler yapmaktadır. Bu deneyleri kendi üzerinde denemeye başlar ve olaylar farklı yerlere gider. IMDB Puanı 6.9

18) Bin Dokuz Yüz Seksen Dört (1984)

80 90 yapimi Bilim Kurgu Filmleri 1984

Bin Dokuz Yüz Seksen Dört (1984)

George Orwell’ın yazdığı 1984 kitabından esinlenen bir film. İlk olarak 1956 yılında İngiltere yapımı olarak 1984 adıyla çıkan film, 1984 yılında Nineteen Eighty-Four adıyla ABD ve İngiltere ortak yapımı olarak yeniden çekilmiştir.

1984 filmi konusu, III. Savaşı sonrası dünyanın düzeni değişmiş, 1984 yılında Londra artık Okyanusya isimli polis devletinin başkentiliğini yapmaktadır. Distopya içeren bir dünyayı anlatan filmi izlemeden önce kitabını okumanız tavsiye olunur.

19) The Blob (1988)

80 90 yapimi Bilim Kurgu Filmleri The Blob

The Blob (1988)

The Blob 1958 yılında Büyüyen Canavar adıyla bilinen filmin yenilenmiş halidir. Gerilim, korku ve bilim kurgu içeren bu filmin konusu, bir meteor küçük bir kasabanın civarına düşer. Oradan geçen kasabalılardan birine meteor içinde bulunan jölemsi kıvamdaki madde adama bulaşır ve olaylar gelişmeye başlar. IMDB Paunı 6.8 

20) Geleceğe Dönüş / Back to the Future (1987)

80 90 yapimi Bilim Kurgu Filmleri back to the future

Geleceğe Dönüş / Back to the Future (1987)

Geleceğe Dönüş çok bilindik ve çok sevilen yapıtlardan biridir. Türkiye’de bir zamanlar neredeyse her hafta bu filmi yayınlayan kanallar olurdu. Konusuna gelecek olursak, bir bilim insanı olan Dr. Emmett Brown aracını zaman makinesi haline getirir ve Marty McFly ile zamanda yolculuk etmeye başlarlar. IMDB Puanı 8.5

21) Critters (1986)

80 90 yapimi Bilim Kurgu Filmleri critters

Critters (1986)

Gremlinler filminden yola çıkarak yapıldığını düşündüğüm bir film Critters. Gremlinlerin ilk hali sevimli ancak bunların hiçbir hali sevimli değil. Bir kasaba yakınlarına gök taşı düşer ve içerisinde bu sevimsiz yaratıkları da beraberinde getirmiştir. Bu sevimsiz yaratıklar da bölgede dehşet saçmaya başlarlar. IMDB Puanı 6.0

Konunun başında da belirttiğim gibi zaman zaman konuyu güncellemeye çalışacağım. Sizler de bildiğiniz veya sevdiğiniz 80-90 yapımı bilim kurgu filmlerini yorum kısmında yazabilirsiniz.

 

Related posts
Kültür&Sanat

2022 Yaza Damga Vuran Pop Müzikler

Yaşam

Tesettürün Uydurma Kuralları

Yaşam

Evlenecek Erkek Nasıl Davranır: 5 İpucu

Yaşam

Regl ile İlgili Bilinen 5 Yanlış

E-Bültenimize Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir