OturanBilge.com'da Yazar Olmak İster Misiniz?

Teknoloji

2020 Yılının En İyi Linux Dağıtımları

linux dagitimlari

dağıtımları geliştikçe ve son kullanıcıya daha çok hitap eder hale geldikçe kullanımı da artmakta. 2019 yılının en iyi linux dağıtımlarını da anlatmıştım ancak o zamandan bu zamana yine çok şey değişti, bir çok yenilik geldi. Artık pek çok yazılım Microsoft Windows, MacOS’un yanında resmi dağıtımları desteği de sağlamakta. Microsoft bile artık açık kaynağa önem verdiğini görmekteyiz. Yakın zamanda bunun daha da artacağı ve gelişeceğini söyleyebiliriz.

2020 yılında dağıtımlarının kullanımının daha da yaygın hale geleceğini söylesek çok da yanılmış olmayacağız.

2020 yılının en iyi dağıtımları,

1) Mint

Mint belki de Linux dağıtımları arasında son kullanıcının kolayca kullanılmasını sağlamak, Windows’a alışkın kişilere Linux’u sevdiren öncü dağıtım diyebiliriz. Gerçekten de başlangıç seviyesine göre hazırlanmış son kullanıcı için oldukça kolay gelecek bir işletim sistemi. Özellikle bilgisayar kullanmayı çok iyi bilmeyen yetişkinler için kullanımı en rahat, en kolay olacak işletim sistemi diyebiliriz.

Mint masaüstü olarak Cinnamon olarak geliyor ama orta seviyedeki cihazlar için Linux Mint MATE masaüstü kullanılabilir Eğer ki bilgisayar kapasitesi daha da düşükse, Linux Mint XFCE kullanılması iyi olacaktır.

En İyi Linux Dağıtımları - Linux Mint
En İyi Dağıtımları – Linux Mint

2) Manjaro

Manjaro Arch temelli olmasına rağmen Arch Linux’un aşırı zorlayıcı uzmanlık gerektiren halinden eser yok. Deyim yerindeyse suya sabuna dokunmadan rahatça her işleminizi halledebilirsiniz Arch Linux depolarını kullandığı için de devasa bir uygulama arşivine sahip.

Bilgisayar oyunu oynamayı seven biriyseniz Manjaro’yu seçmelisiniz. Peki neden? Çünkü manjaro da Nvidia ve AMD ekran kartlarının sürücüleri ön yüklü olarak geliyor. Sadece bununla da kalmıyor, Steam’de ön yüklü olarak geliyor. Yani Steam hesabınızı girerek oyunları hemen oynamaya başlayabilirsiniz.

En İyi Linux Dağıtımları - Manjaro
En İyi Linux Dağıtımları – Manjaro

3) Ubuntu

Ubuntu için kral da diyebiliriz. Linux dağıtımları arasında en ünlü en bilindik işletim sistemi. Bir çok Linux dağıtımı örneğin, Linux Mint, Elementary OS gibi çok tercih edilen işletim sistemleri Ubuntu temelli inşaa edilmiştir.

Ubuntu son kullanıcıya yönelik olsa da Unity masaüstü nedeniyle Microsoft alışkanlığı olanlara zor geliyor. Aslında Microsoft’un geçtiğimiz yıllarda çıkardığı Windows 8’e baktığımızda Unity masaüstüne özendiğini söylesek çok da yanlış olmayacaktır. Ancak çok tepki alan Microsoft kullanıcıların alışkanlıkları nedeniyle Windows 10’da eskisiye dönmüştü. Ubuntu’ya yeni başlayanlar da bu konuda sıkıntı çekebilirler.

Ancak Ubuntu’nun XFCE veya KDE temelli olan xubuntu ve kubuntu masaüstüne sahip Ubuntu dağıtımları kullanılabilir.

En İyi Linux Dağıtımları - Ubuntu
En İyi Linux Dağıtımları – Ubuntu

4) MX Linux

MX Linux başlangıç ve orta seviye kullanıcıları için oldukça uygun bir dağıtım. Bunun yanı sıra orta veya düşük seviyede masaüstü veya dizüstü bilgisayar kullanıcıları için ideal. Minimal bir tasarıma sahip, XFCE masaüstü ile geliyor.

En İyi Linux Dağıtımları - MX Linux
En İyi Linux Dağıtımları – MX Linux

5) Elementary OS

Elementary OS son kullanıcı için özellikle de yetişkin kullanıcılar için oldukça sade ve kolay kullanıma sahip bir linux dağıtımı. Masaüstü olarak Pantheon kullanılıyor ve ilk bakışta Apple MacOSx izlenimi veriyor. Orta ve düşük düzey her türlü bilgisayarda rahatlıkla çalışabiliyor. Bir zamanlar Broadcom Wifi kartları Linux dağıtımlarında sorunlu şekilde çalışırken sanıyorum sadece düzgün ve sorunsuz şekilde Elementary OS’de çalışıyordu.

Eskiden çok fazla hata ile karşılaşılan Elementary OS sürümler yenilendikçe bu sorunlar çözülmüş. Oldukça sade bir masaüstü ve temiz bir başlangıç menüsüne sahip. Özellikle düşük seviyeli dizüstü bilgisayar kullanıcılarına şiddetle tavsiye ediyorum.

En İyi Linux Dağıtımları - Elementary Os
En İyi Linux Dağıtımları – Elementary Os

Burada değinmediğim bir çok muhteşem distro da var ancak en çok kullanılan en beğenilen 5 dağıtımı anlatmaya çalıştım. Bunların haricinde son yıllarda oldukça hoş masaüstüne sahip olan Deepin’e değinmeden geçmek ayıp olacaktır. Deepin haricinde, RedHat temelli olan Fedora da oldukça hoş bir sistemdir. Workstation sürümüyle de işlerinizi rahatça görebileceğiniz sürümü mevcuttur. Yine bunun haricinde OpenSuse’da oldukça kullanışlı bir Linux dağıtımı. Stabil bir linux dağıtımı istiyorum diyorsanız kaya gibi sağlam olan Debian tercih edebilirsiniz. Yine tabiki Tubitak’ın geliştirdiği Pardus’a da değinmeden olmaz.

Ayrıca kullanıma yönelik Linux dağıtımları da var. Özellikle bilgisayar oyunu oynayanların tercih edebileceği Steam’ın resmi olarak çıkarttığı SteamOS ile Steam oyunlarınızı rahatlıkla oynayabilirsiniz.

Kali Linux ile her türlü hack araçları ile açıkları test edebilirsiniz ve ya bu yönde çalışmalar yapabilirsiniz. Kurulumla beraber her türlü araç içerisinde hazır halde geliyor.

Müzik, video, grafik tasarım, fotoğraf kolaj veya düzenleme, yazarlık gibi işler yapıyorsanız sizin için en uygun olan Linux dağıtımı Ubuntu Studio. Ubuntu Studio ile tüm gereken müzik, video, fotoğraf ve grafik yaratma, tasarlama uygulamaları da bir arada geliyor.

2020 yılında kullanabileceğiniz en iyi Linux dağıtımlarını tanıtmaya çalıştım. Sizin de tavsiye ettiğiniz eklemek istediğiniz Linux dağıtımları varsa, yorum bölümünden iletebilirsiniz.

Related posts
Teknoloji

Harici Hard Disk Bilgisayar Donma Sorunu Çözümü

Teknoloji

Google Play Uygulamaları Güvenli Mi?

TeknolojiYaşam

Tarihin en rahatsız edici tıbbi tedavileri

Teknoloji

Android için PlayStation 1 Emülatörü

E-Bültenimize Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir