OturanBilge.com'da Yazar Olmak İster Misiniz?

Teknoloji

2019 Yılının En İyi Linux Dağıtımları

linux dagitimlari


son yıllarda oldukça popüler olmaya başladı. 10 yıl öncesinde son kullanıcıya göre oldukça zor gelen linux şimdilerde bir çok platform tarafından desteklendiği için artık MacOs ve Microsoft dan kalır bir yanı kalmadı.

Son yıllarda binlerce Linux dağıtımı ortaya çıktı. Bu dağıtımların bazısı profesyonel kullanıcılar için iken bazıları ise başlangıç seviyesindeki kişiler için uygun olmakta. Biz sizin için en iyi 5 son kullanıcıya hitap eden dağıtımı tanıtacağız.

5)

ubuntu01 720x720 1
Linux Dağıtımları –

Şüphesiz ki en çok bilinen dağıtım Ubuntu. İlk olarak Linux ile tanışanlar ile başladığı için bazı problemler yaşayabiliyor. Ubuntu son kullanıcıya hitap eden bir işletim sistemi olmasına karşın Unity masaüstü ile geldiği için insanların alışkanlıklarını hitap etmiyor ve soğukluk yaratabiliyor.

Direkt kullanmak yerine xubuntu veya kubuntu gibi masaüstü seçeneklerini deneyebilirsiniz.

4) Linux Mint

Cinnamon
Linux Dağıtımları – Linux Mint

Genel olarak tercih edip daha sonra Linux Mint’i duyup buna geçen kişi sayısı azımsanmayacak kadar fazladır. Linux Mint özellikle cinnamon ve mate masaüstü seçeneği çok tercih edilen bir işletim sistemi. Microsoft 7’ye alışkın olan kullanıcılar genel olarak Linux Mint’ten oldukça memnun kalmaktadır.

3) ElementaryOS

Linux Dağıtımları – ElementaryOS

ElementaryOS görünüş itibariyle tamamen MacOS a benzeyen bir işletim sistemi. temellidir. İlk çıktığı zamanlarda çok fazla sorun ortaya çıktığı için kullanıcılarını kendinden soğutmuş olsa da yeni çıkan sürümlerinde bunu düzelttiler. Artık daha stabil ve daha hızlı çalışmakta. Düşük sistemli bilgisayarlarda bile rahatlıkla kullanabilirsiniz.

2) SteamOS

Steam OS
Linux Dağıtımları – SteamOS

SteamOS adından da anlaşılacağı gibi Valve firmasına ait olan Steam oyun platformuna ait Debian tabanlı bir işletim sistemi. Steam Linux’a destek vereceğini açıkladıktan sonra bir çok oyun yapımcısı Linux dağıtımları için de oyunları tasarlamaya başlamıştı. Steam’de Linux için kendi dağıtımını çıkarttı.

Linux üzerinde oyun oynayacaksınız SteamOS size daha stabil şekilde oyun oynamanızı sağlayacaktır.

1) Manjaro

manjaro01 720x720 1
Linux Dağıtımları – Manjaro

Manjaro Arch Linux tabanlı bir işletim sistemi. Arch Linux ileri seviye kullanıcılarının göz bebeği bir işletim sistemi ve bir çok Linux dağıtımı kullanıcısının da tercih ettiği bir dağıtım. Ancak kurulumu oldukça zor gelebileceği için bir çok kişi ya uğraşmak istemiyor veya zor geliyor. İşte bu yüzden Manjaro bunun için var.

Manjaro son kullanıcıya hitap eden, stabil ve hızlı aynı zamanda da çok geniş uygulama depolarına sahip bir işletim sistemidir. Depolarında ihtiyacınız olan tüm uygulamaları kolayca indirebilirsiniz.

Related posts
Teknoloji

Harici Hard Disk Bilgisayar Donma Sorunu Çözümü

Teknoloji

Google Play Uygulamaları Güvenli Mi?

TeknolojiYaşam

Tarihin en rahatsız edici tıbbi tedavileri

Teknoloji

Android için PlayStation 1 Emülatörü

E-Bültenimize Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir