OturanBilge.com'da Yazar Olmak İster Misiniz?

Teknoloji

2016 Android Telefon Önerileri

rp_z42gYY

z42gYY

Akıllı telefonlar artık neredeyse herkesin elinde mevcut. Ancak özellikle Android’in çok geniş bir yelpazeye sahip olması kulanıcıların aklını karıştıran bir durum. Acaba hangi markanın hangi modelini alsam, şu fiyata neyi alsam diye düşünüp duruyor birbirlerine danışıyorlar. Geçmişte ile uzun bir süre ilgilendiğim için sizlere yardımı dokunabileceğini düşündüğüm bu konuyu hazırladım, umarım faydasını görürsünüz. Herhangi bir telefon markası veya modelini önermeyeceğim sadece cihazların ne tür donanıma yada yazılıma sahip olabilmesi gerektiğini söyleyeceğim. Telefonu almadan önce ihtiyaçlarınızın tam olarak ne olduğunu yani kendinizi bilmek en önemli şartlardan biri. Eğer bunu bilmiyorsanız işiniz zor.

Stabil

Öncelikle stabil yani sorunsuz bir şekilde herşeyin tamamen tıkır tıkır işleyebileceği herhangi bir hata (bug) yaşamayacağınız uygulamaların tamamen uyumlu olduğu bir cihaz istiyorsanız bunu de bulmanız zor. iOS yazılımlı alın stabil şekilde cihazınızı kullanmanın keyfini yaşayın. Sebebine gelecek olursak, Apple belli bir kaç cihaz çıkartıyor ve bu cihazların donanımlarına göre yazılımını üretiyor. Aynı zamanda da uygulamalar bu telefona göre düzenleniyor ve tıkır tıkır çalışıyor. Ancak iOS da özgür değilsiniz. Bir dosya sistemi yok. (Tabi jailbreak yapmazsanız) Müzikleri, videolarınızı cihaza atmanız tamamen bir işkence gibi birşey.

de stabil konusuna gelecek olursak bildiğiniz gibi Android’in derleyicisi Amcamız. Google ise bu yazılımı derlerken kendi çıkartmış olduğu Nexus’lara göre yapıyor. Bu yüzden Google cihazlarında en iyi performans ile çalışabiliyor. Ve yine uygulama programcıları Android uygulamasını yazarken Nexus cihazlarına göre yazmakta. Bu söylem belki yanlış olabilir ancak onun emulatorunu kullanmaktalar.

Diğer firmaların çıkartmış oldukları cihazların yazılımını firmalar ayarlarken, Google’dan aldıkları yazılımı kendi cihazlarına uyarlamakta ya da Cyanogen veya Miui gibi custom rom’lardan alıp derlemekteler. Sonucunda da hatalar (bug) veya uyumsuzluklar çıkabilmekte.

Yani stabil bir cihaz arıyorsanız Nexus’u tercih etmenizi öneririm.

Güncellik

Güncellik çok önemli bir durum halini aldı. Çünkü artık banka hesap kontrollerimiz bile akıllı telefonlarımızdan yapmaktayız. Yada alışverişlerimizi yine akıllı telefonlarımızdan yapmaktayız. Eskiyen Android sürümlerinde çok kritik açıklar olabiliyor. İşte bu kritik açıklar yüzünden siz her an tehlikenin içinde olabiliyorsunuz. Bu yüzden güncelleme gelmese de önemli değil diye düşünmeyin. Yine ayrıca uygulamalar bile güncel olmayan telefonlara gelmiyor. Yani istediğiniz bir uygulama sizin telefonunuza uygun değil diye yükleyemiyorsanız ne anlamı kaldı o telefonu kullanmanın?

Yine kendi çıkartmış olduğu telefonlarına bu güncellemelerin büyük bir kısmını uzun süre sağlıyor. Ancakdiğer firmalarda bu durum ne yazık ki bu şekilde değil. Aşırı derecede fazla ürettikleri için hepsine yazılım geliştirmiyorlar. Ancak bu sorunu custom rom’lar üzerinden çözebiliyorsunuz. Ama custom roml’larda cihazınızda tam destekli bir şekilde çalışacağı söylenemez. Örneğin ya ön kamerası, ya arka kamerası  ya flaşı ya da parmak sensörü gibi aklınıza gelecek herhangi bir özellik çalışmayabiliyor.

Donanım

Donanımda elbette en önemli konulardan biri. Kullanıcılar cihazlarında artık oyun oynayabiliyor yada uygulamadan uygulamaya geçerek işlemlerini yapıyor. Hatta eskiden 10-20 MB boyutunda olan uygulamalar bugünlerde 100-200 MB olmuş durumda. Bu yüzden cihazın depolamasının büyük olması şart gibi gözüküyor. Doğruyu net bir şekilde söylemek gerekirse orta ve üst düzey bir kullanıcı iseniz 4GB bir telefon kesinlikle almanızı tavsiye etmem. 8GB bile almanızı tercih etmem çünkü anında dolabiliyor. SD kart alırım büyükçe rahat rahat kullanırım diye düşünmeyin çünkü sistemin bulunduğu alana kuruluyor uygulamalar. Ayrıca SD karta taşıma seçeneği var evet ama her uygulamaya bunu yapamıyorsunuz, yapsanız dahi ufak bir kısmı SD karta taşınıyor. Ayrıca SD kart üzerinden çalışmaya çalışsada uygulamalardan tam verim alamıyabilir hatta sorun yaşayabilirsiniz. Root yaparım taşırım diye düşünebilirsiniz ancak root yapmak orta ve düşük seviedeki kullanıcılara tavsiye etmeyeceğim bir durum. Bütük bir güvenlik açığı oluşturmuş oluyorsunuz nihayetinde. Yine root yapıp SD karta taşısanız bile sorunlar yaşamanız büyük olasılık. Bu yüzden cihazınızın en az 16 GB olması sizi rahat ettirecek bir durum.

Yine ram ve işlemci durumuna gelecek olursak, aslında bu konuda söylenecek pek birşey yok gibi. En önemli şey yazılımda bitiyor. Android yazılımı cihaza ne kadar iyi derlenmiş ise donanımda ona paralel performansı alabiliyorsunuz. Örnek verebilecek olursam 4S 512MB Ram’e sahip ancak Samsung S3 yada S4 veya Lenovo A6010 gibi Android cihazlarda 1-2GB RAM olduğu halde iPhone 4S’in performansını alamadım. Hatta şuna da şahit oldum. İlk aldığınızda Android cihazınız hızlı oluyor ama bir süre sonra (bu süre kullanıma göre değişiyor) cihazınız çok yavaşlıyor ve siz çıldırma noktasına ulaşabiliyorsunuz. Android cihazlara zaman zaman format atmak gerekebiliyor ya da haftada bir kaç kez telefonunuzu kapatıp açmanız gerekebiliyor. Ama ben iPhone cihazımda 1 ay telefonu kapatmadığımı bilirim en ufak sorun görmedim.

Özüne gelecek olursak donanımın çok önemli olduğunu düşünmesemde 1GB düşük ve orta düzeyli bir kullanıcı için yeterli gelecektir ancak yine orta ve üst düzeyli kullanıcı için en düşük 2GB iyidir. İşlemcininde tabi ne kadar çekirdeği olması ve hızının yüksek olması iyidir. Ama yine tekrarlıyorum, önemli olan yazılım.

Bana kalırsa henüz Android hala emekleme aşamasında.  Baştada söylediğim gibi ihtiyacınızın ne olduğunu bilip ona göre karar vermelisiniz.

Related posts
Teknoloji

Harici Hard Disk Bilgisayar Donma Sorunu Çözümü

Teknoloji

Google Play Uygulamaları Güvenli Mi?

TeknolojiYaşam

Tarihin en rahatsız edici tıbbi tedavileri

Teknoloji

Android için PlayStation 1 Emülatörü

E-Bültenimize Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.