OturanBilge.com'da Yazar Olmak İster Misiniz?

Yaşam

10 En Güçlü Isıran Hayvan

en güçlü ısıran hayvan

Doğada birlikte yaşadığımız birçok dostumuz bulunmakta. Bazıları zararsız ve sevimli canlılardır. Hatta bu canlılar ev arkadaşımız bile oluyor.

Ancak doğada sadece sevimli ve cana yakın dostlarımız yok. Bazıları vahşi doğanın en tehlikeli canlıları. Doğaları gereği insanlar için çok tehlikeli olabilir. Doğada hayatta kalabilmeleri için güçlü özelliklerini mutlaka kullanmaları gerekir.

Bizde sizler için vahşi yaşamdan çene yapıları en güçlü olan hayvanları 10 En Güçlü Isıran başlığı altında listeledik.

En Güçlü Isırığa Sahip Hayvanlar

10. Aslan (uyguladığı basınç 650 psi)

En güçlü ısıran hayvan, 10. Aslan
Aslan

Ormanların kralı olarak bilinen kedigiller familyasının en iri üyelerinden biridir. Grup halinde avlanan aslanlar, güçlü bacakları ve güçlü çeneleriyle oldukça büyük hayvanları avlayabilirler.

9. Bengal Kaplanı (uyguladığı basunç 1.050 psi)

En güçlü ısıran hayvan, 9. Bengal Kaplanı
Bengal kaplanı

Bengal Kaplanları genellikle Hindistan bölgesinde yaşarlar. Tüm kedigiller familyasında en uzun dişlere sahiptirler. Diş uzunlukları 7 ila 10 cm arasında değişir. Avlarını kilometrelerce kovalayabilirler. Aç bir Bengal Kaplanı bir gecede 27’kg et yiyebilir.

8. Sırtlan (uyguladığı basınç 1.100 psi)

En güçlü ısıran hayvan, 8. Sırtlan
Sırtlan

Sırtlanların ağırlığı 60 kg’ye kadar hızları ise 60 km/s hıza kadar çıkabiliyor. Genellikle leş yiyen hayvanlar kategorisinde gösterilen bir yırtıcı olsa da uzmanlar Sırtlanların yüzde ellisinin kendi avladıkları hayvanlarla beslendiğine vurgu yapıyor. Güçlü bir çene ve keskin dişlerle hemen hemen her havyanı avlayabilirler.

7. Boz Ayı (uyguladığı basınç 1.160 psi)

En güçlü ısıran hayvan, 7. Boz Ayı
Boz Ayı

Bütün Ayı türleri arasında, Boz Ayı gücü ve saldırgan yapısıyla ön plana çıkar. Bir Boz Ayı 689 kg’ye kadar çıkabilir. Çok güçlü pençe yapısı vardır. Uzmanlar Boz Ayı’nın ısırığıyla bir bowling topunu tuzla buz edebileceğini söylüyor.

6. Goril (uyguladığı basınç 1.300 psi)

En güçlü ısıran hayvan, 6. Goril
Goril

Vejetaryen olan bu canlılar genellikle filiz, yaprak ve meyvelerle beslenirler. Ancak gruplarını korumak için sadece pençelerini değil güçlü çene yapılarını da kullanırlar.

4. Jaguar (uyguladığı basınç 1500 psi)

En güçlü ısıran hayvan, 4. jaguar
Jaguar

Diğer kedigiller familyasının aksine Jaguar çok iyi bir yüzücüdür. Kaplumbağa ve balıkları avlayabilirler. Hatta timsah bile avladıkları olmuştur. Aynı zamanda karada da çok iyi bir avcıdır. Güçlü çene yapılarıyla avlarını çok kısa sürede öldürebilirler.

5. Su Aygırı (uyguladığı basınç 1.800 psi)

En güçlü ısıran hayvan, 5. Su Aygırı
Su Aygırı

Oldukça agresif olabilen Su Aygırları, Afrika’daki en tehlikeli hayvanlardan biridir. Isırıkları bir aslanı ve timsahı öldürebilir. Isırıklarıyla bir insanı karpuz gibi parçalayabilirler.

3. Amerikan Timsahı (uyguladığı basınç 2.125 psi)

En güçlü ısıran hayvan, 3. Amerikan timsahı
Amerikan Timsahı

Amerikan timsahları genellikle ABD’nin Florida ve Louisiana eyaletlerinde bulunan göllerde, nehirlerde ve bataklıklarda yaşarlar. Ortalama bir erkek timsah 3.5-4.5 m uzunluğunda ve yaklaşık 450 kg ağırlığındadır. İnanulmaz derece güçlü çene yapısına sahiptirler.

2. Tuzlu Su Timsahı (uyguladığı basınç 3.700 psi)

En güçlü ısıran hayvan, 2. Tuzlu su timsahı
Tuzlu Su Timsahı

Geldik en güçlü ısıran hayvanlar listemizin 2. sırasına. Florida üniversitesinden Dr. Gregory Erickson timsah türleri arasında en güçlü çeneye sahip olanı bulabilmek içim 10 yıllık bir çalışma yaptı. Elde ettiği sonuç ise bir tuzlu su timsahından olmuştur. Tuzlu su timsahları 7 metre uzunluğa ve 2 ton ağırlığına kadar çıkabilirler. Çeneleri göldeki bir botu batırmaya yetecek güçtedir. Geldik en güçlü ısıran listemizin 2. sırasına.

1. Büyük Beyaz Köpekbalığı (uyguladığı basınç 4.000 psi)

En güçlü ısıran hayvan, 1. Büyük beyaz köpekbalığı
En güçlü ısıran hayvan – Büyük Beyaz Köpekbalığı

Büyük beyaz köpekbalığı, en güçlü ısıran hayvanlar listemizin birinci sırasında yer alıyor. 6 metre boyu, 1 tondan fazla ağırlığı ve büyük, keskin, korkutucu dişleriyle tuzla buz edemeyeceği hiçbir canlı yoktur.

Related posts
Yaşam

Tesettürün Uydurma Kuralları

Yaşam

Evlenecek Erkek Nasıl Davranır: 5 İpucu

Yaşam

Regl ile İlgili Bilinen 5 Yanlış

Yaşam

Hergün Sevişmek için 5 Neden

E-Bültenimize Abone Olun

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir