Cengiz (Çengiz) Han ve Moğollar Türk Mü?

Şimdi bazıları çıkar kardeşim sanane Türk yada değil ne olur önemli olan insanlık yada tarihten sanane sen geçmişe değil geleceğe bak diye… Bu benim yaşamıma aykırıdır. Atalarını bilmek onların izinden gitmek özellikle her Türk gencinin vazifelerindendir. Geçmişini bilmeyen geleceğini göremez. Görse de o kişi öz benliğini yitirecektir. Şuan ki ülkemizdeki durum da insanların geçmişini bilmemesinden kaynaklıdır… Bir kısım Avrupa kültürüne yüz çevirmiş diğer bir kısım tamamiyle Arapçı bir yaşam tarzı sürmekte… Herneyse konumuza dönelim…

Cengiz Han hakkında yazılacak aslında çok şey var.Ve tartışmaya konu olunacak bir çok konu.Bizim tarihimizi genelde batılılar araştırdığı için (çok korktuklarından olsa gerek) tarihi çok saptırmaktadırlar.Bir çok tarihçiye göre moğollar moğol iken bir kısım tarihçiye göre Moğollar TÜRK tür.Cengiz in torunlarının kurduğu devlette Türk devleti sayılırken Moğol devleti TÜRK devleti sayılmaz.Hatta bu devlet (Altınordu devleti) şuanki cumhurbaşkanlığı forsumuzdaki yıldızlardan birini temsil eder.Benim araştırmama ve çıkardığım sonuca göre Cengiz Han TÜRK tür.

Cengiz Han nın Türk olarak bilindiği ama kabul edilmeyişinin yada Türk olarak gösterilip sahip çıkılmamasının nedeni olarak Müslümanlara açtığı savaşlar ve galibiyetlerindendir diye düşünüyorum… Bu konuda birçok saptırma yapanlar var Cengiz Han a düşman kesilenler var… Bunu yapanlar ya gerçekleri bilmemekte, kabul etmemekte ya da Türk düşmanı… Buna benzer düşmanlıklar Timur (Temur) a da yapılmaktadır. Halbuki Cengiz (Çengiz) ve Timur (Temur) da bizle aynı soydandır hatta atalarımızdandır.

Cengiz Han daha imparatorluk kurmadan evel Müslümanlar 8.yy’dan itibaren, Horasan, Semerkant,Taşkent , Buhara, Talkan ve Curcan gibi TÜRK yerleşim bölgelerinde yüzbinlerce masum TÜRK ü sırf müslüman olmadıkları için katlettiler. Sonucu ne oldu? Tarih sahnesine Cengiz Han çıktı ve Müslümanlara bedelini acı şekilde ödetti…

“Derler acımasız zalim zulm eden bir hükümdardı… Sorarım size böyle bir kişi Merkitler tarafından kaçırılan ve tecavüz edilen kadırısını kurtarmak için savaşan ve karısını kurtarmaya gittiğinde karısının hamile şekilde bulan, doğan çocuğun (Cuci adını koymuştur, anlamı misafir demektir) kendine ait olup olmadığını bile bilmeyip evlat edinen ve kendi çocukları gibi büyütüp yetiştiren bir insan ne kadar zalim olabilir… Bir Arap ın başına gelse bu olay anca o kadını taşlatır…”

Konuya dönecek olursak… Cengiz Han nın ordularının büyük kısmı Türkler den oluşmaktaydı. Zaten Cengiz Han zaten evlatlık alınmıştı. Hem Moğolca hem Türkçe konuştuğu söylenir. Tarihte yazana göre Moğolcadan çok Türkçe kullanmaktaymış. Zaten çocuklarının ikisine taktığı isim Türkçe kökenlidir. (Çağatay ve Ögeday – “çağ” ve “öge”) Cengiz Han nın evlatlık ve aslen Türk oluşunu Çin kaynakları da doğrulamakta…

Bir de şu mesele vardır: Cengiz Han, bugünkü Afganistan’da kendisini ziyeret eden Kadı Vahideddin Fuşanci’ye ”Peygamberiniz Hz.Muhammed her şeyi önceden bilmiş diyorsunuz; bizim için de birşeyler söyledi mi ?” diye somuş; kadı da ”Uturkû al-Turka mâ tarakûkum, yani Türkler size dokunmadıkça siz de onlara dokunmayınız” demiş olduğunu nakletmiş ve Cengiz Han da bunun çok bilgece bir söz olduğunu söyleyerek kendisinin Türk olduğunu belirtmiştir.

Moğolların Türklüğüne bakacak olursak… Türkler bozkurttan türediğine inanmaktadırlar, Moğollar ise köpekten türediklerine… Nakış ve halı dokuma işlerine kadar bir çok yönden benzerlik göstermektedir. Zaten Hun devletlerinden önce Moğollar ile Türkler aynı dili konuşmaktaydılar. Hun İmparatorluğundan sonra bu değişti.

Büyük Türkçü fikir adamı H. Nihal Atsız dan bir alıntı yapalım:

Moğol kelimesini tarihe tanıtan Çengiz Han olmuştur. Kendisinden önce Moğollara (yâni Moğolca konuşan boy ve uruklara) ne dendiği kesinlikle belli değildir. VIII. Yüzyıla ait Orkun yazıtlarında görülen “Otuz Tatar” ve “Dokuz Tatar” adlı birliklerin Moğol olduğu ileri sürülmüşse de, bu, bir faraziyeden ibaret kalmıştır. Çünkü bugün Moğolistan denilen eski Gök Türk ülkesinin ancak X. Yüzyıldan başlayan Moğollar ile dolduğu ortaya konduktan sonra, VIII. Yüzyılın Otuz Tatar ve Dokuz Tatar’larının da Türk olduğu kendiliğinden belli olmuştur. Gök Türkler çağında adı geçen “budun”lardan Moğol olduğu kesinlikle bilinen ancak Kıtay’lardır ki, daha sonraki zamanlarda da tarihe Moğol olarak geçmişlerdir.

Türkler ile Moğollar aynı kökten gelen iki kardeş millet olmakla beraber, Çengiz Han, Moğol değil, Türktü. Çengiz’in Türklüğü tarihî geleneklerin dışında, tarafsız çağdaş Çinlilerin tanıklığı ile de sabittir. Prof. Zeki Velidi Togan, 1941 de yayınladığı “Moğollar, Çingiz ve Türklük” adlı küçük eserinde (18. Sf.) ve 1946 da çıkardığı “Umumî Türk Tarihine Giriş” adlı büyük ve değerli kitabında (66. Sf.) Çengiz Kaan’ı 1221 de ziyaret eden Çaohong adlı bir Çin elçisinin verdiği bilgiyi nakletmiştir. Bu elçi, Çengiz’in Şato Türklerinden indiğini gayet açık olarak belirtmiştir. Şato’lar ise, bilindiği üzere eski Gök Türklerden inen büyük bir uruktur. Çengiz’in tipi hakkındaki tarihî bilgiler de (uzun boy, kumral saç, beyaz ten, yeşil göz) eski Gök Türk kağanlarınınkine uymaktadır.

(Ötüken, 31–32. Sayı, Ağustos 1966)

Turan görüşü yani Türk toplumlarını tek bir çatı altında toplama düşüncesinde Moğollar da yer almaktadır…

Kafasında sorular olanları biraz aydınlatmışızdır umarım..Biraz karışık bir yazı oldu. Aslında bu yazıdan bir kere daha yazmıştım ama sunucuda oluşan problemlerden ötürü birçok verimizi kaybetik bu önemli konuyu tekrar yazma gereği duydum.

Lütfen gazeteci kılıklı ajanların maşaları olan insancıkları dikkate almayınız. Bu insancıklar; herkesi Türk yapmaya çalışıyorsunuz, boş verin Türklüğü insanlığa bakın vb. ithamlarda bulunmaktadırlar. Bunlar Türklerin 1 numaralı düşmanlarıdır. içimizdeki düşmanlardır. Bu kişiler Türk gençliğine geçmişini unutturup kendi istedikleri şekilde bir gelecek inşa etmeye çalışmaktadırlar. Gazeteci olduklarına bakmayın hepsi birer psikolojik savaş eridir…

Atu

Sacmalama.Org

 • http://www.ottomanhistory.bedavaforum.biz Fatih

  Sizi gerçektende tebrik ediyorum ve size teşekkür ediyorum.Bu konu anca bu kadar güzel anlatılabilirdi…

  • Atu

   Bu güzel yorumunuz beni çok sevindirdi.Teşekkürler.

 • Ferhat

  size çok teşekkür ederim, yıllardır Cengiz Han’ın moğol mu Türk mü olduğunu düşünür dururdum, geceleri gözüme uyku girmezdi. Gök bilge Atsız’ın bu alıntısını aylar önce okuduktan ve sizin de samimi yorumlarınızdan sonra Cengiz Han’ın Türk olduğunu bir kez daha iyi anladım…

  • Atu

   Cengiz Han ya da Moğolları bizden ayıramayız zaten. Çünkü hepimiz Turani ırka mensubuz. Türk, Moğol, Mançur, Tunguz, Kore, Japon, Eston, Fin, Macar tümü Ural-Altay dil ailesine mensup olan halklardır. Sadece dil de değil kültürel etkilerde özellikle de şamanizm kültürünün etkileri tümünde bugün bile var.